▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club / Conformation - Saturday, Show 2

November 12, 2016

Location: Richmond, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Int. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
GRCH BOB GRCH Tiburon Goblin Moon, Brenda Gail Sterlen, Miriam Pike
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM Fearless Brave Warrior Dogos, Jiri Hecko
CH BOB CH Baala Del Kastel, Jiri Hecko
RCH CH Quincy De Argentum, Zuzana Rezacova

Entlebucher, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Obediah Of Wildhorn, Pam Parent

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Doberman Pinscher, GRCH Tiburon Goblin Moon
2nd) Dogo Argentino, CH Baala Del Kastel
3rd) Entlebucher, CH Obediah Of Wildhorn
4th) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher
RCH CCH Shenanigans Odd Man Out, Colleen Meek Or Christina Meek
GRCH BOB CGRCH Devana I Wish You Enough, Colleen Gallagher

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RCH CA FCH GRCH CCH'PR'Sumit's July 4th Gone Blu, Donna Morgan Guizar Or Samuel Guizar
GRCH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Wayne Steele

Hamiltonstovare
Judge Carrianna M Glenn
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Kilcavan Alice's Adventures, Ashley Hammock, Michelle Longman

Porcelaine
Judge Carrianna M Glenn
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Oak Hill's Blue Sky At Riparia, Thomas R Williford, Chandler D Pattisall

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH CCH'PR'Stackemup Town Funk You Up, Laura Gregory, Tricia Snedegar
GRCH BOB CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Treeing Walker Coonhound, CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Beagle, CGRCH Devana I Wish You Enough

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Lionhounds Mega Million, Cheryl Lantz
RCH GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey

Whippet, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe, Nancy A Doucette

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Whippet, CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Lionhounds Mega Million

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Barnums Amazing Eagles Wings, Sheila Millette

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Clussexx Gimme Back My Bullets, Thomas B Williford, Chandler D Pattisall, Karen Yager, Jeane Haverick

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Beach Bum Moving Mountains, Austina Heinz, Gina Plott

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RCH CH Golden Rose Buffalo Qb Legend, Julie Cooke
GRCH GRCH Atlanticgolds Gone Yonder, Jean Hoke

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Int. Male RBM Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Sapphire's Under Investigation, Wendy Coffey
CH BOB URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
GRCH URO2 GRCH Opus' Will He B 1fc, Kristy Jo Jones

Vizsla, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON
2nd) English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper
3rd) Chesapeake Bay Retriever, CH Barnums Amazing Eagles Wings
4th) Golden Retriever, CH Golden Rose Light My Fire

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH GRCH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH UFA CH'PR'Helderberg's Little Laramie, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
GRCH BOB GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

American Eskimo, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Hokkaido, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Bian Yuka, Lex Blanton, Stephanie Abel, Kiran Blanton

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Aspen's Wild Fire Burning, Nancy Tyler

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF CH Sstarblacice Bootscootn Boogie, Jennifer Williams, Michelle Wasielewski
CH BOB CH Blackice's Dirty Denim, Jennifer Williams

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Norwegian Elkhound, Aspen's Wild Fire Burning
3rd) Siberian Husky, CH Blackice's Dirty Denim
4th) Hokkaido, CH Bian Yuka

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF BOB CH UACH Rolin Ridges Jubilant Josie, Carol Denny

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Male RBM UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
Female Puppy BF BOW BOB Callie Vom Kunkel, Diane Ronneberg
CH CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson
RCH CH Mojo Von Delacruz, Gloria E Daniels

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Adult Female BF BOB Will O'wisp On Thin Ice, Cynthia J Webster And Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
2nd) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH UACH Rolin Ridges Jubilant Josie
4th) German Shepherd Dog, Callie Vom Kunkel

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM CH UWP URO1'PR'Rmk's Smalltown Fashion Icon, Jamaria Fernandez
Female Puppy RBF 'PR'Ka's Shaw's Chocolate Starfish, Warren Shaw
Jr. Female BF BOW BOB CH Storytime's Candle In The Wind, Ruth K Teeter
GRCH UWP GRCH'PR'Buenos Aires Mistletoe Kiss, Kimberly Snead And Patricia Crespo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP 'PR'Shaw's Girls Got Rhythm, Warren Shaw

Norfolk Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Norfolk Terrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Storytime's Candle In The Wind

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB UWP CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Chihuahua, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Blueridge Under The Sea At Zeleys, Shirley Myall
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB CH M.t.o. Life In The Fast Lane, Stephanie Fedder

Papillon
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Sanjima's I Got That Swing, Vicky R Sendaj
Adult Male BM BOW BOB CH Sanjima's Keep On Truckin', Vicky R Sendaj
Female Puppy BF CH Santera Sophisticated Lady @..., Vicky R Sendaj

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Tibetan Spaniel, CH Sanjima's Keep On Truckin'
2nd) Chihuahua, GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys
3rd) American Bully, UWP CH Mr Polo
4th) Chinese Crested, CH M.t.o. Life In The Fast Lane

BIS Treeing Walker Coonhound, CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary
RBIS Whippet, CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe, Nancy A Doucette