▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club / Conformation - Friday, Show 2

November 11, 2016

Location: Richmond, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB URO2 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Fearless Brave Warrior Dogos, Jiri Hecko
CH BOB CH Baala Del Kastel, Jiri Hecko
RCH CH Quincy De Argentum, Zuzana Rezacova

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Dogo Argentino, CH Baala Del Kastel
2nd) Doberman Pinscher, URO2 CH Abigail Von Herzen
3rd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RCH CA FCH GRCH CCH'PR'Sumit's July 4th Gone Blu, Donna Morgan Guizar Or Samuel Guizar
GRCH BOB CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Wayne Steele

Hamiltonstovare
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Kilcavan Alice's Adventures, Ashley Hammock, Michelle Longman

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB 'PR'Vindicated American, Jamie Crigger, Darin Fackler

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH CCH'PR'Stackemup Town Funk You Up, Laura Gregory, Tricia Snedegar
GRCH BOB CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Treeing Walker Coonhound, CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Vindicated American

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey
RCH GRCH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Rhodesian Ridgeback, GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Beach Bum Moving Mountains, Austina Heinz, Gina Plott

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Algerland Carpe Diem, Dorothea Hand, Scott Smith
BHF BF BOB CH Fieldfine Gift Of Gold, Dorothea Hand, Dorothea Simberlund

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOW CH Golden Rose Buffalo Qb Legend, Julie Cooke
Female Puppy BF CH Golden Rose Sammie's A Star, Julie Cooke
CH BOB CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RCH GRCH Atlanticgolds Gone Yonder, Jean Hoke

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Listed Entry
CH GRCH Deep Run Sam Spade, Phyllis Giroux
RCH GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek, Gerald W Kanner
GRCH BOB GRCH Potomac Creek's Willow Breeze, Paula Scholz

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Sapphire's Under Investigation, Wendy Coffey
CH URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
GRCH BOB URO2 GRCH Opus' Will He B 1fc, Kristy Jo Jones

Vizsla, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper
2nd) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Fieldfine Gift Of Gold
4th) Labrador Retriever, GRCH Potomac Creek's Willow Breeze

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH GRCH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH UFA CH'PR'Helderberg's Little Laramie, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
GRCH BOB GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Hokkaido, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Bian Yuka, Lex Blanton, Stephanie Abel, Kiran Blanton

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Hokkaido, CH Bian Yuka
2nd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Windtalkers The Warrior's Edge, Veronica Lopez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
MALINOIS
BHM BMV BM BOB CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck, Lynn J Daniel, Phil Daniel

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Tim Parr
Adult Male BM BOB NHD UUJ UCD Super Kludde, Melissa Stagnaro

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male RBM Lim Aritar Bastet, Keith W Takacs, Amy Morrisson
Int. Male BM BOW UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Belaie's Dante's Avatar, Elizabeth T Brinkley

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck
3rd) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
4th) Dutch Shepherd, NHD UUJ UCD Super Kludde

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF 'PR'Bossi's/Colby's Lucky Charm, Ingrid Putschi, Barbara L Zeiger
CH BOB GRCH Cali Girl's Big Youngin Of Ohk, Patrick Wade, Gina Burkholder
RCH CH UWP'PR'Mpp Tough Act To Follow, Gina Burkholder
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Shaw's Lil Miss Lucifer

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH Cali Girl's Big Youngin Of Ohk

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH UWP CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Chihuahua, 3 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Blueridge Under The Sea At Zeleys, Shirley Myall
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tim Parr
Int. Male BM BOB CH M.t.o. Life In The Fast Lane, Stephanie Fedder

Papillon
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM CH Sanjima's Keep On Truckin', Vicky R Sendaj
Female Puppy BF BOW BOB CH Santera Sophisticated Lady @..., Vicky R Sendaj
RBF CH Santera Ache Lhamo @ Sandyacres Sandra Kowalski

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Chihuahua, GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys
2nd) Tibetan Spaniel, CH Santera Sophisticated Lady @...
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Chinese Crested, CH M.t.o. Life In The Fast Lane

BIS Treeing Walker Coonhound, CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary
RBIS English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott