I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (08/04/2018) / Sunday, Agility Trial 1

August 5, 2018

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UGRACH4 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 200
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 195
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) UACHX Rufus, Amb, Pamela Deatherage, 200
3rd) URO1 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
4th) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 195

Division II - A
1st) Listed Entry

Division II - B
1st) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
2nd) URO2 UAGII UCDX Twin Hills Taylor's Dreams, American Pit Bull Terrier, Laura Morris, 200
3rd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 198
4th) UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 197
URO1 UAGII Thomas's Daisy, Unrecognized, Tonna Thomas, 195
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 185
UAGI Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 180
ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 175

Division III - A
1st) Levi Carr, Unrecognized, Sherrie Carr, 200

Division III - B
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
3rd) UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
UGRACH Golden Baxter Of Bristow, Golden Retriever, Marina Symcox, 200
UGRACH3 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
NHD SI SC AN UAGII The Shadow Only Knows, Border Collie, Sandie Wyman, Gary Cheeseman, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 194

Agility II - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 198
UGRACH4 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 178
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
3rd) UACHX Rufus, Amb, Pamela Deatherage, 200
4th) UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 199
URO1 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 195

Division II - B
1st) UAGII EN Mejimo Whizz Bang I Dare Ya! SPOT, Shetland Sheepdog, Carole Noss, 200
2nd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 197
URO1 UAGII Thomas's Daisy, Unrecognized, Tonna Thomas, 195
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 194
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 191

Division III - B
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
3rd) UGRACH Golden Baxter Of Bristow, Golden Retriever, Marina Symcox, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UCD URO2 UAGII H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 193
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 170

Agility III - Judge: Susan A Keller

Division I
1st) UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
2nd) UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
3rd) URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200

Division II
1st) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 197

Division III
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UGRACH Golden Baxter Of Bristow, Golden Retriever, Marina Symcox, 200
3rd) EC UACHX SN EHD UCDX URO3 Demaro Sweet Surprise SPOT-ON, Belgian Shepherd Dog, Sharon Cairns And Tom Cairns, 200
4th) URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200

View Event >