I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (08/04/2018) / Saturday, Agility Trial 2

August 4, 2018

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) URO1 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
3rd) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
4th) UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 199
URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 197
PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 195

Division II - A
1st) UAGI O'gwins Mathilde, Unrecognized, Stephen S O'gwin, 198
2nd) Listed Entry
3rd) Taylor's Buddy, Unrecognized, Sherry Taylor, 197

Division II - B
1st) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UAGI Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 200
UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 199
URO1 UAGII Thomas's Daisy, Unrecognized, Tonna Thomas, 199
URO2 UAGII UCDX Twin Hills Taylor's Dreams, American Pit Bull Terrier, Laura Morris, 199
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 194

Division III - A
1st) Blue Flag Ricochet, Dutch Shepherd, Kyle Mackay Rives, 198

Division III - B
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
3rd) URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
4th) UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
UGRACH3 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 199

Agility II - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 199
1st) URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 200
2nd) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
3rd) UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
4th) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 199
URO1 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 195

Division II - B
1st) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) UACH Sadie Grace, Unrecognized, Laura Crawford, 200
3rd) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
4th) UAGII EN Mejimo Whizz Bang I Dare Ya! SPOT, Shetland Sheepdog, Carole Noss, 200
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 197
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 193
UAGI Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 190

Division III - A
1st) UAGII Alouette's Rocket's Red Glare, Belgian Shepherd Dog, Bridger Rives, Kyle Mac Kay Rives, 199

Division III - B
1st) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
2nd) UCD URO2 UAGII H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
3rd) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UGRACH3 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 195

Agility III - Judge: Susan A Keller

Division I
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 200
3rd) UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
4th) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 197

Division II
1st) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
2nd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 196
3rd) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 196

Division III
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
3rd) URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200

View Event >