I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (08/04/2018) / Saturday, Agility Trial 1

August 4, 2018

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UGRACH4 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 189
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
3rd) UACHX Rufus, Amb, Pamela Deatherage, 200
4th) UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
URO1 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 199
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 195
PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 182

Division II - A
1st) UAGI O'gwins Mathilde, Unrecognized, Stephen S O'gwin, 189

Division II - B
1st) URO2 UAGII UCDX Twin Hills Taylor's Dreams, American Pit Bull Terrier, Laura Morris, 200
2nd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 197
3rd) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 197
4th) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 195
ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 195
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 192

Division III - B
1st) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
2nd) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
3rd) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
4th) UGRACH3 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 197
UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 197

Agility II - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 199
UGRACH4 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 197
1st) EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) AV SI NN AHD MC PTE UACHX'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
3rd) UACHX Rufus, Amb, Pamela Deatherage, 200
4th) UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
URX AHD MN EC UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
UACH Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 196
UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 195
URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 194
PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 192

Division II - B
1st) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 199
2nd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH8 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 199
3rd) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 197
4th) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 197
UAGII EN Mejimo Whizz Bang I Dare Ya! SPOT, Shetland Sheepdog, Carole Noss, 195

Division III - A
1st) UAGII Alouette's Rocket's Red Glare, Belgian Shepherd Dog, Bridger Rives, Kyle Mac Kay Rives, 192

Division III - B
1st) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) URO3 UCDX EHD EN UACHX Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
3rd) UCD URO2 UAGII H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
4th) URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 194
UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 187

Agility III - Judge: Susan A Keller

Division I
UGRACH4 URO1 Elan Cinnabar, Bichon Frise, Susan Keller, 199
1st) UACHX Rufus, Amb, Pamela Deatherage, 200
2nd) UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 200
3rd) UGRACH4 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
4th) UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
URX UROC UCD UACHX Okie's Ziva Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett Or Raleigh Hatchett, 198
EE EI URX MN EC EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 197
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 196

Division II
1st) UGRACH7 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) UACHX Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) AI NN NHD PTE MC UACH Deshler's Cocoa Dolce, Poodle, Judy A Mc Bay, Kay O'bryant, 199
4th) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 198

Division III
1st) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) AE SI NN AHD SC PTE URO2 UGRACH4 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
3rd) URO3 UGRACH5 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
4th) EC UACHX SN EHD UCDX URO3 Demaro Sweet Surprise SPOT-ON, Belgian Shepherd Dog, Sharon Cairns And Tom Cairns, 199
UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 196

View Event >