▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club / Conformation - Friday, Show 1

November 11, 2016

Location: Richmond, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB URO2 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM Fearless Brave Warrior Dogos, Jiri Hecko
CH BOB CH Quincy De Argentum, Zuzana Rezacova
RCH CH Baala Del Kastel, Jiri Hecko

Entlebucher, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Obediah Of Wildhorn, Pam Parent

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Doberman Pinscher, URO2 CH Abigail Von Herzen
2nd) Entlebucher, CH Obediah Of Wildhorn
3rd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
4th) Dogo Argentino, CH Quincy De Argentum

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Int. Male BM BOW BOB CCH Poplar Bottom's Chip's Legacy, Jackie Bledsoe
Int. Female BF Ballaret's Sweet Image Of Chip, Jackie Bledsoe

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RCH CA FCH GRCH CCH'PR'Sumit's July 4th Gone Blu, Donna Morgan Guizar Or Samuel Guizar
GRCH BOB CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Wayne Steele

Hamiltonstovare
Judge Pamela Perdue
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Kilcavan Alice's Adventures, Ashley Hammock, Michelle Longman

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB 'PR'Vindicated American, Jamie Crigger, Darin Fackler

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH CCH'PR'Stackemup Town Funk You Up, Laura Gregory, Tricia Snedegar
GRCH BOB CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Treeing Walker Coonhound, CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Vindicated American
4th) Beagle, CCH Poplar Bottom's Chip's Legacy

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB GRCH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey
RCH GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Rhodesian Ridgeback, GRCH Lionhounds Tumaini Kengele

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB CH Barnums Amazing Eagles Wings, Sheila Millette

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry, Austina Heinz, Gina Plott

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy RBF Algerland Carpe Diem, Dorothea Hand, Scott Smith
BHF BF BOB CH Fieldfine Gift Of Gold, Dorothea Hand, Dorothea Simberlund

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW CH Golden Rose Buffalo Qb Legend, Julie Cooke
Female Puppy BF CH Golden Rose Sammie's A Star, Julie Cooke
CH BOB CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RCH GRCH Atlanticgolds Gone Yonder, Jean Hoke

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek, Gerald W Kanner
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Potomac Creek's Willow Breeze, Paula Scholz

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Sapphire's Under Investigation, Wendy Coffey

Vizsla, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) German Shorthaired Pntr, CH Fieldfine Gift Of Gold
2nd) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr
3rd) English Cocker Spaniel, CH Jerabe Goldengait Blast D Past
4th) Labrador Retriever, GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
CH GRCH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH UFA CH'PR'Helderberg's Little Laramie, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
GRCH BOB GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOW BOB CH Windtalkers The Warrior's Edge, Veronica Lopez
Adult Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
MALINOIS
Adult Male BMV BM BOB CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck, Lynn J Daniel, Phil Daniel

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOB NHD UUJ UCD Super Kludde, Melissa Stagnaro

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male RBM Lim Aritar Bastet, Keith W Takacs, Amy Morrisson
Int. Male BM UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB Belaie's Dante's Avatar, Elizabeth T Brinkley

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck
2nd) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
4th) Dutch Shepherd, NHD UUJ UCD Super Kludde

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF 'PR'Bossi's/Colby's Lucky Charm, Ingrid Putschi, Barbara L Zeiger
CH BOB GRCH Cali Girl's Big Youngin Of Ohk, Patrick Wade, Gina Burkholder
RCH UWP CH Shaw's Apollo, Warren Shaw
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Shaw's Lil Miss Lucifer

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, Mao & Gini Knls' Yuna

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH UWP CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Chihuahua, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Blueridge Under The Sea At Zeleys, Shirley Myall
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Int. Male BM BOB CH M.t.o. Life In The Fast Lane, Stephanie Fedder

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOW BOB CH Sanjima's Keep On Truckin', Vicky R Sendaj
Female Puppy BF CH Santera Ache Lhamo @ Sandyacres, Sandra Kowalski
RBF CH Santera Sophisticated Lady @... Vicky R Sendaj

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Tibetan Spaniel, CH Sanjima's Keep On Truckin'
3rd) Chinese Crested, CH M.t.o. Life In The Fast Lane
4th) Chihuahua, GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys

BIS German Shorthaired Pntr, CH Fieldfine Gift Of Gold, Dorothea Hand, Dorothea Simberlund
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck, Lynn J Daniel, Phil Daniel