I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: United Dog Training Club Of St Petersburg (08/04/2018) / Saturday, Agility Trial 1

August 4, 2018

Hosted By: United Dog Training Club Of St Petersburg

Location: St. Petersburg, Florida

High in Trial: UAGII Karadale Livin' On The Edge, Poodle, Loni Coleman, 200

Agility I - Judge: Joanne Killeen

Division TOY - A
1st) UAGII Magnolise Ty, Papillon, Helen M Yettaw, 200
2nd) Listed Entry

Division I - A
1st) UAGI Helen & Lu's Happy Beach Buddy, Papillon, Helen M Yettaw, 195

Division I - B
1st) UACHX Rustling Oaks Strutter, Parson Russell Terrier, Jennifer Miller, 200
2nd) UGRACH Lady Franchesca, Miniature Schnauzer, John Denham And Lisa Denham, 200
3rd) UACH UCDX Linnea's-rolins Sassie, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo And Robert J Saputo, 200
4th) UAGI Moka Orange Dog, Unrecognized, Margarita R Douglas, 200
UACH Ed's Smoken Rosie, Miniature Schnauzer, Linda Larsen, 200
Listed Entry
URO2 UGRACH Maya Birthday Present, Miniature Schnauzer, Linda Larsen Or Edward Larsen, 200
URO3 UCD UAGII Himark Cruiser Of My Heart, Shetland Sheepdog, Theresa Colbert, 199
UAGII Rainbow Dolcetto, Cavalier Kng.chas.spaniel, Brenda Jameson, 199
UAGII Rolinsamelia Seriel Sweet Tea, Shetland Sheepdog, Andrea H Carter, Arnold H Carter, 199
UAGII Rolins Kung Fu Panda, Shetland Sheepdog, Andrea Carter, 197
UCDX UACH Linnea's-rolins Shady Lady, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo And Robert J Saputo, 197
UACHX Prince Forrest Denham, Miniature Schnauzer, Lisa Denham, 191
UAGI Linea Rolin Diva Th Dev Mmdoit, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo, Robert J Saputo, 185

Division II - B
1st) UAGII Karadale Livin' On The Edge, Poodle, Loni Coleman, 200
2nd) UACHX UCDX Linnea's Jusdandy Blaz'n Star, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo And Robert J Saputo, 199
3rd) UACHX Kiyara Schmidts Herr Hans Zwei, Standard Poodle, Deborah L Schmidt, 199
4th) Listed Entry

Division III - A
1st) UAGI Zoe Martin, Unrecognized, Mona Martin, 200
2nd) UAGII Murphy Martin, Unrecognized, Mona Martin, 198
3rd) UAGI Jan'z Ultra Fine Magic Marker, German Shorthaired Pntr, Peg Mueller, 184.68

Division III - B
1st) UWPV CAS UWPCH UNJ UGRACH Scarlett Wynd, Amb, Amy Maxfield Or Wade Shetler, 200
2nd) UAGII Autumns Rosemary For Rememberance, Golden Retriever, Linda E. Wilken, 200
3rd) UAGII Adamas Solar Flare, Doberman Pinscher, Peg Mueller, 200
4th) RATO UCD UWP CAS URO1 UNJ RATN UGRACH6 Jessie Jane Of Kingfisher, Amb, Amy Maxfield Or Wade Shetler, 200
UAGII Johmanda's It's About Time, Greater Swiss Mtn. Dog, Kim Floyd, 195
UAGII Aftershock Star Magic Lady, Belgian Shepherd Dog, Penrose H Rowley, 192

Agility II - Judge: Joanne Killeen

Division TOY - A
1st) UAGII Magnolise Ty, Papillon, Helen M Yettaw, 200

Division I - B
1st) UACHX Rustling Oaks Strutter, Parson Russell Terrier, Jennifer Miller, 200
2nd) UGRACH Lady Franchesca, Miniature Schnauzer, John Denham And Lisa Denham, 200
3rd) UACH UCDX Linnea's-rolins Sassie, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo And Robert J Saputo, 200
4th) UCDX UACH Linnea's-rolins Shady Lady, Shetland Sheepdog, Linnea D Saputo And Robert J Saputo, 200
URO2 UGRACH Maya Birthday Present, Miniature Schnauzer, Linda Larsen Or Edward Larsen, 200
UACH Ed's Smoken Rosie, Miniature Schnauzer, Linda Larsen, 200
Listed Entry
URO3 UCD UAGII Himark Cruiser Of My Heart, Shetland Sheepdog, Theresa Colbert, 198
UAGII Rainbow Dolcetto, Cavalier Kng.chas.spaniel, Brenda Jameson, 197
UAGII Rolins Kung Fu Panda, Shetland Sheepdog, Andrea Carter, 195
UAGII Rolinsamelia Seriel Sweet Tea, Shetland Sheepdog, Andrea H Carter, Arnold H Carter, 194

Division II - B
1st) UAGII Karadale Livin' On The Edge, Poodle, Loni Coleman, 200
2nd) UACHX Kiyara Schmidts Herr Hans Zwei, Standard Poodle, Deborah L Schmidt, 200

Division III - A
1st) UAGII Murphy Martin, Unrecognized, Mona Martin, 200

Division III - B
1st) UAGII Johmanda's It's About Time, Greater Swiss Mtn. Dog, Kim Floyd, 200
2nd) UWPV CAS UWPCH UNJ UGRACH Scarlett Wynd, Amb, Amy Maxfield Or Wade Shetler, 200
3rd) UAGII Adamas Solar Flare, Doberman Pinscher, Peg Mueller, 197
4th) UAGII Aftershock Star Magic Lady, Belgian Shepherd Dog, Penrose H Rowley, 193
UACH Cherish The Moment SPOT-ON, Australian Shepherd, Gwendolyn Arvilla Ritz, 192

Agility III - Judge: Joanne Killeen

Division I
1st) UGRACH Lady Franchesca, Miniature Schnauzer, John Denham And Lisa Denham, 200
2nd) UACHX Rustling Oaks Strutter, Parson Russell Terrier, Jennifer Miller, 200
3rd) UNJ UCD UACHX CH Shenanigans' Midas Touch, Pembroke Welsh Corgi, Shelly Libberton, Jane Libberton, 200
4th) URO2 UGRACH Maya Birthday Present, Miniature Schnauzer, Linda Larsen Or Edward Larsen, 200
UACHX Prince Forrest Denham, Miniature Schnauzer, Lisa Denham, 197

Division II
UACH Jusdandy Dark Echo, Shetland Sheepdog, Joanne Killeen, 200

Division III
1st) UWPV CAS UWPCH UNJ UGRACH Scarlett Wynd, Amb, Amy Maxfield Or Wade Shetler, 200

View Event >