▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club / Conformation - Sunday, Show 1

November 13, 2016

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

Bullmastiff, 2 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
BHM BM Nomad's Too Big To Fail, Paula Vester, David Mc Niff
BHF BF BOW BOB Nomad's Credit Crisis, Paula Vester, David Mc Niff

Great Dane
Judge Sarah Sawyer-anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Doberman Pinscher, Nomad's Credit Crisis
2nd) Bullmastiff, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
BHM BM BOB Stilwell's Heritage Of The Wind, Linda Stilwell, Jo Ann Linebaugh, Anita White

Saluki, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH BOB CH Cameo's Cool Brees Shaheen, Jeanette L Davila, Ricardo Davila
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Jalynn Keez Pvt First Class, Jeanette L Davila

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH BOB CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH CT URO2 UAGI'PR'Allagante Mystic Topaz Dna, Lydia Jorgenson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Basenji, Stilwell's Heritage Of The Wind
2nd) Saluki, CH Cameo's Cool Brees Shaheen
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Luminosity Riokin

Gun Dogs

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Lew Olson
CH SHR CH Vader's Storm Trooper, Brenda Shukla
GRCH BOB SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla

Standard Poodle
Judge Lew Olson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Vahalla's Lady Gaia, Megan L Hall
CH BOB CH Omaha's River Mist, Melinda Mc Cray
RCH CH Valhalla's Odinn Borson, Megan L Hall
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Labrador Retriever, SHR GRCH Vader's Hope
2nd) Standard Poodle M/C, CH Omaha's River Mist

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Lew Olson
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves
Int. Female BFV BF 'PR'Utakk Silver Millennium @ Mikka, Linda Orton, James Orton
CH CH'PR'Boston's Lit'l Rebel Dean Hope, Linda Orton, Alyssa Orton
RCH CH'PR'Diamond E-mikka Diamond-n-ruff, Pamela J Eaves
GRCH GRCH'PR'Mikka's Cherub Cherish, Linda Orton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Diamond E's Maximum Jeaux, Pamela Eaves, Brandy Lawrence

American Eskimo, 1 Entry
Judge Lew Olson
MINIATURE
BHF BFV BF BOB 'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Lew Olson
Male Puppy BM BOB Echoing Wind's Kruizin Kodiak, Sandra Hudspeth

Northern Breed Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Siberian Husky, Echoing Wind's Kruizin Kodiak
2nd) American Eskimo, 'PR'Rb Texas Salt Water Taffy
3rd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Breezy Oaks Outta Cash, Kelley Rose Mc Neilly
Int. Female Invalid Entry
CH CH Lorac's Blue Hyacinth Parsley, Carol Harvey
RCH CH Loracs Specialrequeststepnout, Carol Harvey, Cherilynn Clark

Border Collie, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Adult Male BM BOB Avatars Time Traveler Bayshore, Stevie Launder

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Female BF BOB CH Serendipity Legally Blonde, Laura Bowman

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Int. Male BM Buzz Von Arlett, Laurie Hein
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB A Elsa Vom Asintay, Stevie Launder
BHF Listed Entry
CH CH Karizma Kaleef Defender Of Man, Stevie Launder

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH BOB USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Herding Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Bouvier Des Flandres, CH Serendipity Legally Blonde
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Border Collie, Avatars Time Traveler Bayshore
4th) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB CH Buenos Aires A Case Of Class, Bobbie Gunn, Tim Gunn

Rat Terrier, 3 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Gg It's Complicated @ Af, Mary Angel, Amanda Angel
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW Gg Faster Than A Speeding Bullet, Vera Boyle
CH BOB CH Angel Flight's Winter Is Coming, Amanda Angel

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Rat Terrier, CH Angel Flight's Winter Is Coming
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Buenos Aires A Case Of Class

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy RBF Incredibullz Emma Frost, Shelley Waffle
Jr. Female BF CH Incredibullz Kota, Shelley Waffle
CH BOB CH FS Incredibullz Rambo, Teresa K Putman
RCH CH Incredibullz Norma Bates, Shelley Waffle

Chinese Crested
Judge David L Kittredge
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle, 5 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg
CH GRCH Brazzil's Broadway Baby SPOT-ON, Debbie Brazzil
RCH GRCH Brazzil's En Vogue SPOT, Debbie Brazzil
GRCH GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT, Debbie Brazzil

Poodle M/C, 2 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB CH Accent On Aristo's Flower, Deborah Ann Cook
TOY
Female Puppy BFV BF Accent's Sugar Momma, John F Booth

Schipperke, 4 Entries
Judge David L Kittredge
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Gemini Dali's Leela Nadia, Debra Decker, Maggie Pryor
RCH CH Gemini Drive Me Wild Joan Jett, Debra Decker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) American Bully, CH FS Incredibullz Rambo
3rd) Poodle, Clear Blu Skies Of Caralot

BIS Bouvier Des Flandres, CH Serendipity Legally Blonde, Laura Bowman
RBIS Siberian Husky, Echoing Wind's Kruizin Kodiak, Sandra Hudspeth