▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club / Conformation - Saturday, Show 1

November 12, 2016

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

Bullmastiff, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge David L Kittredge
BHM BM BOW BOB Nomad's Too Big To Fail, Paula Vester, David Mc Niff
BHF BF Nomad's Credit Crisis, Paula Vester, David Mc Niff

Great Dane, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Doberman Pinscher, Nomad's Too Big To Fail
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Lew Olson
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Stilwell's Heritage Of The Wind, Linda Stilwell, Jo Ann Linebaugh, Anita White

Silken Windhound, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM 'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel
CH BOB CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH CT URO2 UAGI'PR'Allagante Mystic Topaz Dna, Lydia Jorgenson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Basenji, Stilwell's Heritage Of The Wind
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Luminosity Riokin

Gun Dogs

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH SHR CH Vader's Storm Trooper, Brenda Shukla
GRCH BOB SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla
STANDARD POODLE
Judge Sarah Sawyer-anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Male BM BOW BOB CH Valhalla's Odinn Borson, Megan L Hall
Jr. Female BF Vahalla's Lady Gaia, Megan L Hall
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Standard Poodle M/C, CH Valhalla's Odinn Borson
2nd) Labrador Retriever, SHR GRCH Vader's Hope

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves
Int. Female BFV BF 'PR'Utakk Silver Millennium @ Mikka, Linda Orton, James Orton
CH CH'PR'Diamond E-mikka Diamond-n-ruff, Pamela J Eaves
RCH CH'PR'Boston's Lit'l Rebel Dean Hope, Linda Orton, Alyssa Orton
GRCH BOB GRCH'PR'Mikka's Cherub Cherish, Linda Orton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Mikka's Atlas Super Nova, Linda Orton
NFP 'PR'Diamond E's Maximum Jeaux, Pamela Eaves, Brandy Lawrence

American Eskimo, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
MINIATURE
BHF BFV BF BOB 'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOB Echoing Wind's Kruizin Kodiak, Sandra Hudspeth

Northern Breed Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Mikka's Cherub Cherish
2nd) American Eskimo, 'PR'Rb Texas Salt Water Taffy
3rd) Siberian Husky, Echoing Wind's Kruizin Kodiak

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female Invalid Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male RBM Avatars Time Traveler Bayshore, Stevie Launder
BHM BM BOB CH Baker's Acres Baby Blue, Joyce Ann Baker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB CH Serendipity Legally Blonde, Laura Bowman

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB CH Karizma Kaleef Defender Of Man, Stevie Launder
Int. Male RBM Buzz Von Arlett, Laurie Hein
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF A Elsa Vom Asintay, Stevie Launder
BHF RBF Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Herding Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Bouvier Des Flandres, CH Serendipity Legally Blonde
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, CH Karizma Kaleef Defender Of Man
4th) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Lew Olson
HAIRLESS
BH Male BMV BM BOB CH Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer Susan Brasel

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Lew Olson
Male Puppy BM BOB CH Buenos Aires A Case Of Class, Bobbie Gunn, Tim Gunn

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Lew Olson
CH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
RCH CH Cohills Kiowa Cadence, Amanda Hill

Terrier Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted
2nd) American Hairless Terrier, CH Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Buenos Aires A Case Of Class

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM BOW CH FS Incredibullz Rambo, Teresa K Putman
Female Puppy RBF Incredibullz Emma Frost, Shelley Waffle
Jr. Female BF CH Incredibullz Kota, Shelley Waffle
CH BOB CH Incredibullz Norma Bates, Shelley Waffle
RCH GRCH Incredibullz Stan Lee, Samantha Burns, Hanks Burns

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Houdinis Now Sissy That Walk, Barbara J Donnell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Houdinis Little China Girl, Barbara J Donnell

Papillon, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Faer's Ltl Hotmiss Skycastle, Debra Proctor

Poodle, 5 Entries
Judge Lew Olson
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg
CH GRCH Brazzil's En Vogue SPOT, Debbie Brazzil
RCH CH Baer's Tracking N The Fast Ln, Debbie Brazzil
GRCH BOB GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT, Debbie Brazzil

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Lew Olson
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB CH Accent On Aristo's Flower, Deborah Ann Cook
TOY
Female Puppy BFV RBF Accent's Sugar Momma, John F Booth

Schipperke, 4 Entries
Judge Lew Olson
BHM BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Gemini Dali's Leela Nadia, Debra Decker, Maggie Pryor
RCH CH Gemini Drive Me Wild Joan Jett, Debra Decker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Schipperke, CH Gemini Dali's Leela Nadia
2nd) American Bully, CH Incredibullz Norma Bates
3rd) Poodle, Clear Blu Skies Of Caralot
4th) Papillon, CH Faer's Ltl Hotmiss Skycastle

BIS Bouvier Des Flandres, CH Serendipity Legally Blonde, Laura Bowman
RBIS Beagle, Listed Entry