Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/28/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

July 29, 2018

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOB Mystic's Buyuk Kartal, Brandi R Lambert
RBM Mystic's Uluyan Hayvan Brandi R Lambert

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Protocol's Sin City Magic SPOT, Mary E Chrusciel

Great Dane, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Dellisdanes Summer Renaissance, Donita Ellis

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Doberman Pinscher, CH Protocol's Sin City Magic SPOT
2nd) Great Dane, CH Dellisdanes Summer Renaissance
3rd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
4th) Anatolian Shepherd, Mystic's Buyuk Kartal

Scenthounds

English Coonhound, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Adult Female BF BOB CCH GRCH'PR'Turnaround Farms My Rebel Too, Doris Whaley-campbell, Deborah I Long
RBF GRCH'PR'By Faith Joy Unspeakable Deborah I Long And Scarlett Overton

Scenthound Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) English Coonhound, CCH GRCH'PR'Turnaround Farms My Rebel Too

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW BOB Marjani In Klassic Style, Julie Hartigan
Female Puppy BF Marjani Wittsend Markof Carbon, Julie Hartigan

Borzoi, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOB Spryfeat Ambitious Zander Run, Charlotte A Yealey

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
PEQUENO SMOOTH
Int. Female BFV BF BOB CH Carica De Viamonte, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl

Whippet, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM CH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone
BHM RBM T'daz Geminid Meteor Rock(s) It, Beth Anne Haner
Female Puppy BF BOW BOB Sandsprite Somerset At Clarwic, Clarence Gelwicks
CH GRCH Terrena Coffee Buzz Of Mariner, Clarence Gelwicks

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Basenji, Marjani In Klassic Style
2nd) Whippet, Sandsprite Somerset At Clarwic
3rd) Podengo Portugueso, CH Carica De Viamonte
4th) Borzoi, Spryfeat Ambitious Zander Run

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB CH Ice-bern's Whimsical Warrior, Kelly Lengle, Samantha Schlosburg, Kelly Lengle

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Rimfire & Mt Hope No Coincidence, Kristen Tarr, Danielle Madore
CH BOB CH Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF CH D And D's Gwyneira, Diane M Callahan, Kim Callahan
CH BOB CH 5-star Rosebud Sky's The Limit, Diane M Callahan, Kim Callahan
RCH CH D And D's Giselle Up And Over, Diane M Callahan, Kim Callahan

Gun Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Labrador Retriever, CH Seminary Ridge's Souvenir
2nd) Standard Poodle, CH 5-star Rosebud Sky's The Limit
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Ice-bern's Whimsical Warrior

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Female BF BOB Unmei's Twin Blades Of Power, Taylor A Jones

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Female Puppy BF BOB Shigeko Go Yujo Akita, Taylor Jones

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Alaskan Malamute, CH Kasaan's Embrace The Fortune
3rd) Japanese Akita, Shigeko Go Yujo Akita
4th) Akita, Unmei's Twin Blades Of Power

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Int. Male BM BOB Bradiba's Amazn Asstd Truffles, Christa Mc Chancy

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW CH Ez Brooks Nash, Carolyn C Crisafi
Adult Female BF Ez Brooks Isme Artikau, Susie Zeiner
CH CH Stuttgart's Devil Woman Of Bdt, Sharliene Bowers
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus, Susie Zeiner

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
CH CH Northstars Troy Mcdaniel, Michelle Dawkins, Weaver Mc Daniel
RCH CH Tumbling Run's Indabelle, Suzanne White, Steve Blair
GRCH BOB GRCH Northstars Full Moon Franny, Andrea Leggio

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB CH Tallyrand Oh My My, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl, Lois Zelinski
CH CH Flf Sweet N Tart Believe In Me, Debbie Mock
GRCH GRCH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Moore

Shetland Sheepdog,
Judge Monique Laperriere
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend, Karen Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Northstars Full Moon Franny
2nd) Bearded Collie, Bradiba's Amazn Asstd Truffles
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Tallyrand Oh My My

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
GRCH BOB UWPCH GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1, Amanda Held
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Kaotic's The Destroyer @ Ba, Erica Noseworthy, David Davis Jr

Terrier Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) American Pit Bull Terrier, UWPCH GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
BHF BF BOB CH Bellissimas Shes The Bees Knees, Diana Sparkowski

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Raindance Tebo Zardetto, Alicia Reed

Companion Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Biewer Terrier, CH Bellissimas Shes The Bees Knees
2nd) Italian Greyhound, Listed Entry

BIMBS Doberman Pinscher, CH Protocol's Sin City Magic SPOT, Mary E Chrusciel
RBIMBS Siberian Husky, Listed Entry

View Event >