Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/28/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

July 28, 2018

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB Mystic's Buyuk Kartal, Brandi R Lambert
RBM Mystic's Uluyan Hayvan Brandi R Lambert

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Protocol's Sin City Magic SPOT, Mary E Chrusciel
RBM Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Dellisdanes Summer Renaissance, Donita Ellis

Saint Bernard,
Judge Debra Florek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mann's Scooby-doo, Mary Mann

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Doberman Pinscher, CH Protocol's Sin City Magic SPOT
2nd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
3rd) Great Dane, CH Dellisdanes Summer Renaissance
4th) Anatolian Shepherd, Mystic's Buyuk Kartal

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Debra Florek
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Hatteras Frisco Rowe Ml, Debra Etzweiler Rowe, Albert Isaac Rowe

English Coonhound, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Female BF BOB CCH GRCH'PR'Turnaround Farms My Rebel Too, Doris Whaley-campbell, Deborah I Long
RBF GRCH'PR'By Faith Joy Unspeakable Deborah I Long And Scarlett Overton

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) English Coonhound, CCH GRCH'PR'Turnaround Farms My Rebel Too
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Marjani In Klassic Style, Julie Hartigan
Female Puppy BF BOW BOB Marjani Wittsend Markof Carbon, Julie Hartigan

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Debra Florek
PEQUENO SMOOTH
Int. Female BFV BF BOB CH Carica De Viamonte, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl

Whippet, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW CH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone
Female Puppy BF Sandsprite Somerset At Clarwic, Clarence Gelwicks
CH BOB GRCH Terrena Coffee Buzz Of Mariner, Clarence Gelwicks
RCH UAGII GRCH Whip Hill Meadow Rue, Laurie Muldawer, Hillary Frank, Alan Muldawer

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Podengo Portugueso, CH Carica De Viamonte
2nd) Whippet, GRCH Terrena Coffee Buzz Of Mariner
3rd) Basenji, Marjani Wittsend Markof Carbon

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB CH Ice-bern's Whimsical Warrior, Kelly Lengle, Samantha Schlosburg, Kelly Lengle

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOW BOB CH Highlight's Talk Of The Town, Melissa Wein
Jr. Female BF Madileau's Spring Blush, Renee M Hall

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Sng's Garnet's Major Journey, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Golden Retriever, CH Highlight's Talk Of The Town
2nd) Labrador Retriever, CH Seminary Ridge's Souvenir
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Ice-bern's Whimsical Warrior
4th) Standard Poodle, CH Sng's Garnet's Major Journey

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Mystic Winner Ultraviolet Soul, Tracy Smith

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Siberian Husky, Mystic Winner Ultraviolet Soul
2nd) Alaskan Malamute, CH Kasaan's Embrace The Fortune

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHM BM BOB Goldstar Smoke 'n Ash, Lynda Shackelford

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Debra Florek
Int. Male BM Bradiba's Amazn Asstd Truffles, Christa Mc Chancy
Jr. Female BF BOW BOB CH Bradibas Brilliant Caramel Muffin, Brenda Wantland

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOW BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock
Jr. Female BF Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW CH Ez Brooks Nash, Carolyn C Crisafi
Adult Female BF Ez Brooks Isme Artikau, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus, Susie Zeiner

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Debra Florek
CH URO1 UAGI CH Flint Hill's Crimson Sooner, Suzanne White, Steve Blair
RCH CH Tumbling Run's Indabelle, Suzanne White, Steve Blair
GRCH BOB UAGII URO1 GRCH Tumbling Run's Xena, Claire Turo, Suzanne White

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB CH Tallyrand Oh My My, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl, Lois Zelinski
CH CH Flf Sweet N Tart Believe In Me, Debbie Mock
GRCH GRCH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock

Shetland Sheepdog,
Judge Debra Florek
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend, Karen Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Bearded Collie, CH Bradibas Brilliant Caramel Muffin
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UAGII URO1 GRCH Tumbling Run's Xena
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Tallyrand Oh My My
4th) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB CH Bellissimas Shes The Bees Knees, Diana Sparkowski

Pomeranian, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) Biewer Terrier, CH Bellissimas Shes The Bees Knees

BIMBS Golden Retriever, CH Highlight's Talk Of The Town, Melissa Wein
RBIMBS Siberian Husky, Mystic Winner Ultraviolet Soul, Tracy Smith

View Event >