▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Crossroads Canine Club / Conformation - Sunday, Show 2

November 13, 2016

Location: Dayton, Ohio

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB URO1 CH Russianpride Whispered Promise, Shannon Freeman

Boxer, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOW Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder
Female Puppy BF CH Sat'elit Box Anelia, Nicole Ryan
CH BOB Listed Entry
RCH CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOW BOB CH Rellim's Copper, Chad Miller
Female Puppy RBF Zodiac's Hyjynx Di Gargoyle, Carey D Smith
BHF BF CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Black Russian Terrier, URO1 CH Russianpride Whispered Promise
2nd) Boxer, Listed Entry
3rd) Standard Schnauzer, Listed Entry
4th) Cane Corso Italiano, CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB Listed Entry

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW BOB CCH Walnut Ridge Rebel Yell, Mandy Middleton
Female Puppy BF Walnut Ridge Whiskey N Gold, Mandy Middleton

Scenthound Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Mountain Cur, CCH Walnut Ridge Rebel Yell
2nd) American Foxhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Summer Breeze At Secret Haven, Lindsey Ponder

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOB CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Male BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Borzoi, Summer Breeze At Secret Haven

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard
GRCH BOB GRCH Windmoor What It Takes, Rikki Knerr, Bettyann Hale, Tom Hale

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF URO1 Twincreek's Tiddlywinks Rose, Angela Profitt
CH CH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings
RCH CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright
GRCH BOB GRCH Thndrgold Rocky Mountain High, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum

Gun Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Labrador Retriever, CH Frogcreek Shoot For The Stars
2nd) English Springer Spaniel, GRCH Windmoor What It Takes
3rd) Golden Retriever, GRCH Thndrgold Rocky Mountain High

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge James C Holt
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Bulach's Royal Roxy, Ronald Bulach
STANDARD
St. Jr. Female BFV RBF CH'PR'Bulach's Royal Kassie, Ronald Bulach

Samoyed, 1 Entry
Judge James C Holt
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: James C Holt
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) American Eskimo, CH'PR'Bulach's Royal Roxy

Herding Dogs

Australian Shepherd, 10 Entries
Judge James C Holt
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Mvp's Havoc In Heaven, Michelle Allen
RCH Listed Entry
GRCH BOB Listed Entry
RBM CH URO1 Northern Lights Let's Tango Mary Kocher
RBF Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge James C Holt
Male Puppy BM Listed Entry
CH URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge James C Holt
Jr. Female BF BOB Wendtworth Still Up In The Air, Summer Mc Cabe

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge James C Holt
Adult Male BM BOW BOB CH Silverado Daisy Chain Orlando, Carol Purath And Samantha Burris
BHM RBM Daisy Chain When In Rome, Carol Purath
Female Puppy BF CH Kingsland Pixie Stix, Lawrence L Baum
Jr. Female RBF Kingsland Once Upon A Time, Lawrence L Baum
CH CH Kingsland Maxwell Denman, David Denman Or Rose Denman

White Shepherd, 5 Entries
Judge James C Holt
Female Puppy BF CH Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
Jr. Female RBF Worrywort Sasha, Linda Lipford
CH CH Worrywort Carte Blanche, Linda Lipford
RCH GRCH Worrywort Pass It Along, Linda Lipford
GRCH BOB CA UWP UNJCH GRCH Dw's Worrywort Hijack My Heart, Linda Lipford

Herding Dog Group Winners
Judge: James C Holt
1st) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Wendtworth Still Up In The Air
3rd) Shetland Sheepdog, CH Silverado Daisy Chain Orlando
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge James C Holt
GRCH BOB GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge James C Holt
Adult Female BF BOB CH Los Carneros Mademoiselle, Cheryl P Stanczyk

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge James C Holt
CH BOB GRCH Puncheon Pride's Zeleena, Jessica Lovely
RCH CH Puncheon Pride's Tank, Phillip Lovely

Terrier Group Winners
Judge: James C Holt
1st) Kerry Blue Terrier, CH Los Carneros Mademoiselle
2nd) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Puncheon Pride's Zeleena

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge James C Holt
Jr. Female BF CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine, Morgan Barrick
CH BOB Listed Entry
RCH CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk, Morgan Barrick, Monica Nelson

Havanese, 1 Entry
Judge James C Holt
Jr. Male BM BOB Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Miniature Pinscher, 4 Entries
Judge James C Holt
Jr. Female BF Copperspurs Firedancer @ Sirrah, Sandra Harris
CH BOB GRCH Witzend Pardon My French, Christine Bixler, David Bixler
RCH CH Sun Reh Moonlite On Water, Martha Wojtaszek

Papillon, 1 Entry
Judge James C Holt
Int. Male BM BOB CH Jessarae's Diamond Solitaire, Jessica Isenbarger

Poodle, 1 Entry
Judge James C Holt
TOY
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge James C Holt
Female Puppy BF BOB Sobachka's Ii Esse Iz Arelette, Merrilee Edison

Companion Dog Group Winners
Judge: James C Holt
1st) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Pardon My French
2nd) Havanese, Sherrex Mschvus Moochr Tavamac
3rd) Russkiy Toy, Sobachka's Ii Esse Iz Arelette
4th) Papillon, CH Jessarae's Diamond Solitaire

BIMBS Black Russian Terrier, URO1 CH Russianpride Whispered Promise, Shannon Freeman
RBIMBS Labrador Retriever, CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum