▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Crossroads Canine Club / Conformation - Saturday, Show 2

November 12, 2016

Location: Dayton, Ohio

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB URO1 CH Russianpride Whispered Promise, Shannon Freeman

Boxer, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder
Female Puppy RBF CH Sat'elit Box Anelia, Nicole Ryan
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM CH Rellim's Copper, Chad Miller
Female Puppy BF BOW BOB Zodiac's Hyjynx Di Gargoyle, Carey D Smith
BHF RBF CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Bellacane Blaze Of Glory, Kris Wickemeier, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii, Tom Wickemeier

Rottweiler, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Rock Run Southern Comfort, Kathleen A Yontz, Barbara Branford

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds
2nd) Doberman Pinscher, CH Bellacane Blaze Of Glory
3rd) Black Russian Terrier, URO1 CH Russianpride Whispered Promise
4th) Standard Schnauzer, Listed Entry

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB Listed Entry

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW BOB CCH Walnut Ridge Rebel Yell, Mandy Middleton
Female Puppy BF Walnut Ridge Whiskey N Gold, Mandy Middleton

Scenthound Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Mountain Cur, CCH Walnut Ridge Rebel Yell
2nd) American Foxhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Int. Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH Windnsatin Dragon's Dream, Charles F Peek

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOB 'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn, Mary Childs

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Saluki, GRCH Windnsatin Dragon's Dream
4th) Silken Windhound, 'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Belle, Mary K Shannon

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright
Jr. Female BF URO1 Twincreek's Tiddlywinks Rose, Angela Profitt
CH BOB CH Sirena Steppin Along The Shore, Ellen E Kuhn
RCH CH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings
GRCH GRCH Thndrgold Rocky Mountain High, Sandra E L Jennings

Gordon Setter, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB URO1 Bear Cove The Eye Of The Storm, Nancy Jo Beeman

Gun Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Golden Retriever, CH Sirena Steppin Along The Shore
2nd) Gordon Setter, Listed Entry
3rd) English Springer Spaniel, URO3 CH Kismet Joyful Song
4th) German Shorthaired Pntr, GRCH Artus Vom Rollenwald

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Majer's Medal Of Honor, Erin Runcan, Madelyn Goss

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Car-ben's Race For The Chase, Cindy Benson

American Eskimo, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Jr. Female BFV RBF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Bulach's Royal Kassie, Ronald Bulach

Samoyed, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) Akita, Majer's Medal Of Honor
3rd) Alaskan Malamute, Car-ben's Race For The Chase

Herding Dogs

Australian Shepherd, 11 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
Female Puppy RBF Lobo's Maybe I'm Amazed, Michelle Allen
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Mvp's Havoc In Heaven, Michelle Allen
RCH CH Outrun Everybody Talks, Diana James
RBM Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
TERVUEREN
Adult Male BMV BM CH Aftershock Exeter, Susan Geers-meiners
BHM RBMV RBM Listed Entry
BHF BFV BF BOW Cornus Scholastica, Susan Geers-meiners, Robert J Meiners
CH BOB GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus, Susan Geers-meiners

Border Collie, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM CH Out Run Stand Watch, Diana James
Adult Female BF BOW CH Hot Shot Little Redhead, Lisa J Mc Williams
GRCH BOB URX UCD URO3 GRCH UAGI Bonnidune Paddy O'cornus, Susan Geers-meiners Or Rob Meiners

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF CH Skye's The Limit Vom Royale, Patricia A Walters, Gail A Bauer
CH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
RCH URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Wendtworth Still Up In The Air, Summer Mc Cabe

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male CH Silverado Daisy Chain Orlando, Carol Purath And Samantha Burris
BHM BM Daisy Chain When In Rome, Carol Purath
Female Puppy BF BOW BOB CH Kingsland Pixie Stix, Lawrence L Baum
Jr. Female RBF Randomcreek's Glamour Girl, Cheryl Poe
CH CH Kingsland Maxwell Denman, David Denman Or Rose Denman
RBM Invalid Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Border Collie, URX UCD URO3 GRCH UAGI Bonnidune Paddy O'cornus
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
3rd) Belgian Shepherd Dog, GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus
4th) Shetland Sheepdog, CH Kingsland Pixie Stix

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH Los Carneros Mademoiselle, Cheryl P Stanczyk

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Puncheon Pride's Zeleena, Jessica Lovely
RCH CH Puncheon Pride's Sassy Of Ahk, Phillip Lovely

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Los Carneros Mademoiselle
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Puncheon Pride's Zeleena

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine, Morgan Barrick
CH CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk, Morgan Barrick, Monica Nelson

Havanese, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOB Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Miniature Pinscher, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Copperspurs Firedancer @ Sirrah, Sandra Harris
CH BOB GRCH Witzend Pardon My French, Christine Bixler, David Bixler
RCH CH Sun Reh Moonlite On Water, Martha Wojtaszek

Papillon, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOB CH Jessarae's Diamond Solitaire, Jessica Isenbarger

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Sobachka's Ii Esse Iz Arelette, Merrilee Edison

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Dragonsong Wynswept Tuffanuff, Donna K Raider
Int. Male RBM CH Dragonsong Marquee Lights At W, Donna Kay Raider

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Papillon, CH Jessarae's Diamond Solitaire
2nd) American Bully, CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine
3rd) Havanese, Sherrex Mschvus Moochr Tavamac
4th) Russkiy Toy, Sobachka's Ii Esse Iz Arelette

BIS Mountain Cur, CCH Walnut Ridge Rebel Yell, Mandy Middleton
RBIS Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr