▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Crossroads Canine Club / Conformation - Saturday, Show 1

November 12, 2016

Location: Dayton, Ohio

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO1 CH Russianpride Whispered Promise, Shannon Freeman

Boxer, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder
Female Puppy RBF CH Sat'elit Box Anelia, Nicole Ryan
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW BOB CH Rellim's Copper, Chad Miller
Jr. Female BF Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM CH Bellacane Blaze Of Glory, Kris Wickemeier, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii, Tom Wickemeier
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Hightoe Stiletto, Amy E Van Schaick

Rottweiler, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Rock Run Southern Comfort, Kathleen A Yontz, Barbara Branford
RCH URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Standard Schnauzer, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CH Hightoe Stiletto
3rd) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds
4th) Black Russian Terrier, URO1 CH Russianpride Whispered Promise

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW BOB CCH Walnut Ridge Rebel Yell, Mandy Middleton
Female Puppy BF Walnut Ridge Whiskey N Gold, Mandy Middleton

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Foxhound, Listed Entry
2nd) Mountain Cur, Walnut Ridge Whiskey N Gold

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Windnsatin Dragon's Dream, Charles F Peek

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB 'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn, Mary Childs

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, 'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn
4th) Saluki, GRCH Windnsatin Dragon's Dream

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH K Star Sparkle De Ray, Kathy Shannon

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright
Jr. Female BF Korb's Bella Mae Of The Ball, Lynn M Korb
CH CH Sirena Steppin Along The Shore, Ellen E Kuhn
RCH CH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings
GRCH BOB GRCH Thndrgold Rocky Mountain High, Sandra E L Jennings
RBF URO1 Twincreek's Tiddlywinks Rose Angela Profitt

Gordon Setter, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum
RCH CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB URO1 Bear Cove The Eye Of The Storm, Nancy Jo Beeman

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Gordon Setter, Listed Entry
2nd) English Springer Spaniel, URO3 CH Kismet Joyful Song
3rd) Golden Retriever, GRCH Thndrgold Rocky Mountain High
4th) German Shorthaired Pntr, GRCH Artus Vom Rollenwald

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB Majer's Medal Of Honor, Erin Runcan, Madelyn Goss

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB Car-ben's Race For The Chase, Cindy Benson

American Eskimo, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
MINIATURE
Jr. Female BFV RBF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Bulach's Royal Kassie, Ronald Bulach

Samoyed, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Akita, Majer's Medal Of Honor
2nd) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
3rd) Alaskan Malamute, Car-ben's Race For The Chase
4th) American Eskimo, CH'PR'Bulach's Royal Kassie

Herding Dogs

Australian Shepherd, 11 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
Female Puppy Lobo's Maybe I'm Amazed, Michelle Allen
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Outrun Everybody Talks, Diana James
CH Listed Entry
RCH CH Mvp's Havoc In Heaven, Michelle Allen
RBM Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
TERVUEREN
Adult Male RBMV CH Aftershock Exeter, Susan Geers-meiners
BHM BMV BM RBM Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Cornus Scholastica, Susan Geers-meiners, Robert J Meiners
CH CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RCH GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus, Susan Geers-meiners

Border Collie, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James
Adult Female BF CH Hot Shot Little Redhead, Lisa J Mc Williams
GRCH BOB URX UCD URO3 GRCH UAGI Bonnidune Paddy O'cornus, Susan Geers-meiners Or Rob Meiners

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF CH Skye's The Limit Vom Royale, Patricia A Walters, Gail A Bauer
CH URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB Wendtworth Still Up In The Air, Summer Mc Cabe

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Adult Male BM BOW BOB CH Silverado Daisy Chain Orlando, Carol Purath And Samantha Burris
BHM RBM Daisy Chain When In Rome, Carol Purath
Female Puppy BF CH Kingsland Pixie Stix, Lawrence L Baum
Jr. Female RBF Randomcreek's Glamour Girl, Cheryl Poe
CH CH Kingsland Maxwell Denman, David Denman Or Rose Denman

Herding Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Belgian Shepherd Dog, Cornus Scholastica
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
3rd) Shetland Sheepdog, CH Silverado Daisy Chain Orlando
4th) Border Collie, CH Out Run Stand Watch

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Adult Female BF BOB CH Los Carneros Mademoiselle, Cheryl P Stanczyk

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB GRCH Puncheon Pride's Zeleena, Jessica Lovely
RCH CH Puncheon Pride's Tank, Phillip Lovely

Terrier Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Los Carneros Mademoiselle
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Puncheon Pride's Zeleena

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk, Morgan Barrick, Monica Nelson

Miniature Pinscher, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB GRCH Witzend Pardon My French, Christine Bixler, David Bixler
RCH CH Sun Reh Moonlite On Water, Martha Wojtaszek

Papillon, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Int. Male BM BOB CH Jessarae's Diamond Solitaire, Jessica Isenbarger

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB Sobachka's Ii Esse Iz Arelette, Merrilee Edison

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy RBM Dragonsong Wynswept Tuffanuff, Donna K Raider
Int. Male BM BOB CH Dragonsong Marquee Lights At W, Donna Kay Raider

Companion Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Pardon My French
2nd) Papillon, CH Jessarae's Diamond Solitaire
3rd) American Bully, CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk
4th) Tibetan Spaniel, CH Dragonsong Marquee Lights At W

BIS American Hairless Terrier, GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
RBIS Irish Wolfhound, CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr