Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/21/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

July 22, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF Dracone's Saphira, Ilona Mayiras
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Int. Male BM BOB URO1 Ender Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder

Great Dane, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

Leonberger, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB URO1 CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich

Guardian Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Rottweiler, URO1 CH Esmond's How Sweet It Is
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Great Dane, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT
4th) Leonberger, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Austina Heinz
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

English Foxhound,
Judge Austina Heinz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Wee Beginnings Chloe, Paula Mann Or Ann Kretschmaier

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge Austina Heinz
Int. Male BM BOW CH'PR'Stackem Up Youth And Whiskey, Cheyanne Doss, Tiffany K Schmersal
Female Puppy BF 'PR'Buckeye Vly Stackemup Say When, Tiffany Schmersal
CH BOB CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer
RCH CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean

Scenthound Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Saluki, 4 Entries
Judge Deborah J Allen
BHM BM CH Starlite Its Happy Hour Somewhere, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
Jr. Female BF BOW Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
BHF RBF CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
BHF BF BOB 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller Or Jennifer R Miller

Whippet, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters
2nd) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 5 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
CH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
GRCH GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch
RBF Ziel-lor's I Kid You Not Linda Zielinski

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
CH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Standard Poodle M/C, CH Sweet Victoria Of Noble Hill
2nd) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) Labrador Retriever, URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye
4th) Sussex Spaniel, CH Maritime Diamonds Are Forever

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Austina Heinz
GROENENDAEL
Int. Male BMV BM BOB Espen De Bruine Buck, Renee Croft

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Austina Heinz
Male Puppy RBM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Adult Male BM Panzer Of Crooked River, Michelle Eddy
CH BOB CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
RCH CH Hemi Z Rivers, Heather M Ellenberger

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Austina Heinz
Int. Male BM Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
CH BOB URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster
RCH CH Flf Sweet N Tart Believe In Me, Debbie Mock
GRCH GRCH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock

White Shepherd, 4 Entries
Judge Austina Heinz
CH CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
2nd) Pembroke Welsh Corgi, URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer
3rd) German Shepherd Dog, CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Legacy's Air Force Two Ii

Terriers

German Pinscher, 2 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
RCH CH'PR'3bf Nailed It, Electra Blair

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Fr, Jennifer L Rice

Terrier Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Cb Mighty Little Toot
3rd) German Pinscher, Listed Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy RBF Rare Gem Camille Lee, Ruthy Wolfson
BHF BF BOB Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Boston Terrier, CH Davane Honey Bee
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry
3rd) Coton De Tulear, CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal
4th) Mi-Ki, Rare Gem Dahlia Lee

TOTAL DOG QUALIFIERS
GREAT DANE, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin
PEMBROKE WELSH CORGI, URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster

BIMBS White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RBIMBS Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

View Event >