Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/21/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

July 21, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 7 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras
RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Debra Florek
Int. Male RBM URO1 Ender Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder
BHM BM BOW BOB Hasko Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder
Jr. Female BF CH Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Rottweiler, URO1 CH Esmond's How Sweet It Is
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Hasko Von Der Schwarz

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOB 'PR'Weinstocks I Answer 2 No One, Rachel Weinstock
CH CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM BOB CCH Dara Tammy Fire Watch, Bonnie Casner

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Female BF BOB 'PR'Rockin W's 3rivers Blue Star, Whitney Killough, Joseph Chilson

Dachshund, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean

Scenthound Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Beagle, CCH Dara Tammy Fire Watch
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
3rd) Bluetick Coonhound, 'PR'Rockin W's 3rivers Blue Star
4th) American B & T Coonhound, 'PR'Weinstocks I Answer 2 No One

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Saluki, 4 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM BOW CH Starlite Its Happy Hour Somewhere, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
Jr. Female BF Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
BHF RBF CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller Or Jennifer R Miller

Whippet, 2 Entries
Judge Debra Florek
Int. Male BM Windsong Magic White Lightning SPOT, Lynn Mitchell
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters
2nd) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Silken Windhound, 'PR'Springlane's Hera Dna

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 5 Entries
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
CH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
GRCH GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch
RBF Ziel-lor's I Kid You Not Linda Zielinski

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Deborah J Allen
BHM BM Listed Entry
CH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
CH CH Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
RCH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg
GRCH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Storm Xvi
3rd) Sussex Spaniel, CH Maritime Diamonds Are Forever
4th) Labrador Retriever, GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x

Northern Breeds

Shiba, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Adult Female BF BOB Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky,
Judge Austina Heinz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Shiba, Kivrin Of The Petal Variety

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Berger Picard, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM Eclipse Thousand Sunny Days, Kimberly Clark
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Male BM BOB Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
CH CH Flf Sweet N Tart Believe In Me, Debbie Mock
GRCH GRCH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock

White Shepherd, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
2nd) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Buckeye Miracle In The Cle
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Legacy's Air Force Two Ii

Terriers

German Pinscher, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB Listed Entry
RCH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Fr, Jennifer L Rice

Terrier Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) Rat Terrier, Listed Entry
3rd) German Pinscher, Listed Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Austina Heinz
CH BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Int. Female BF BOB CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Jr. Female BF BOB Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Schipperke,
Judge Austina Heinz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Roadrunner Pocketful Of Dreams, Peg Gross

Companion Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Coton De Tulear, CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal
2nd) Boston Terrier, CH Davane Honey Bee
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry
4th) Kromfohrlander, Birkenstrand's Scarlet Cocktail

BIMBS Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton
RBIMBS White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

View Event >