Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/21/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

July 21, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 7 Entries
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON, Amber Ryczek
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras
RBF Dracone's Saphira Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Int. Male BM BOB URO1 Ender Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder
BHM RBM Hasko Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder

Rottweiler, 1 Entry
Judge Austina Heinz
CH BOB URO1 CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich

Guardian Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Rottweiler, URO1 CH Esmond's How Sweet It Is
2nd) Cane Corso Italiano, GRCH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, URO1 Ender Von Der Schwarz

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB CCH Dara Tammy Fire Watch, Bonnie Casner

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Int. Female BF BOB 'PR'Rockin W's 3rivers Blue Star, Whitney Killough, Joseph Chilson

Dachshund, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Bluetick Coonhound, 'PR'Rockin W's 3rivers Blue Star
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge
3rd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
4th) Beagle, CCH Dara Tammy Fire Watch

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Austina Heinz
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Saluki, 4 Entries
Judge Austina Heinz
BHM BM BOW CH Starlite Its Happy Hour Somewhere, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
Jr. Female RBF Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
BHF BF CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Austina Heinz
BHF BF BOB 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller Or Jennifer R Miller

Whippet, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Int. Male BM Windsong Magic White Lightning SPOT, Lynn Mitchell
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters
2nd) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Silken Windhound, 'PR'Springlane's Hera Dna

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
CH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
GRCH GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch
RBF Zie-lor's No Kidding Martha Strohm, Arthur D Sample

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
BHM BM Listed Entry
CH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
GRCH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Storm Xvi
3rd) Sussex Spaniel, CH Maritime Diamonds Are Forever
4th) Standard Poodle, URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT

Northern Breeds

Shiba, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky,
Judge Deborah J Allen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Shiba, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Berger Picard, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM Eclipse Thousand Sunny Days, Kimberly Clark
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB CH Legacy's Air Force Two Ii, Debbie A Mock

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM Panzer Of Crooked River, Michelle Eddy
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Pikatti-craika's Gaefa, Jenifer Brimmer, Katherine Ausse

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Debra Florek
Int. Male BM Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
CH BOB URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster
RCH CH Flf Sweet N Tart Believe In Me, Debbie Mock
GRCH GRCH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Northstar Midnight In Paris, Nathan Barkman, Steve Pennington

White Shepherd, 6 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Thornvalley's Wonderful Oz, Melanie Fuellgraf
CH CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
RCH URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
2nd) Icelandic Sheepdog, Pikatti-craika's Gaefa
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer
4th) Australian Cattle Dog, Listed Entry

Terriers

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB Listed Entry
RCH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Fr, Jennifer L Rice

Terrier Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) Rat Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF BOB CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Int. Female BF BOB CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Schipperke,
Judge Deborah J Allen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Roadrunner Pocketful Of Dreams, Peg Gross

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Tibetan Spaniel, CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara
2nd) Boston Terrier, CH Davane Honey Bee
3rd) Coton De Tulear, CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal
4th) Kromfohrlander, Birkenstrand's Scarlet Cocktail

TOTAL DOG QUALIFIERS
PEMBROKE WELSH CORGI, URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster

BIMBS Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton
RBIMBS White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

View Event >