Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (07/20/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

July 21, 2018

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB Hancocks Sweet Time Coppermyst, Margaret Magoffin And Mary Hickey

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Casanova's Fire Away, Jessica Biddle-caster
BHF RBF Casanova's Pull The Trigger, Jessica Biddle-caster
GRCH BOB URO1 GRCH Casanova's Silver Bullet, Jessica Biddle-caster

Great Dane, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Cupars Stars Shinin Bright, Henry Clark
Jr. Female RBF Autumn Royal Light Of Wisdom, Jennifer Cuipylo-benedict
BHF Arl Happiness Is The Path, Ophelia Lehman

Leonberger, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Irresistible Reverence Of Sere, Karen Minardo

Rottweiler, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Just Jinx, Kathleen A Vona

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Great Dane, Cupars Stars Shinin Bright
2nd) Leonberger, CH Irresistible Reverence Of Sere
3rd) Cane Corso Italiano, URO1 GRCH Casanova's Silver Bullet
4th) Boxer, Hancocks Sweet Time Coppermyst

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH CCH'PR'Rimfires Me And The Moon, Laura Dellemann
RCH CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya, Lisa S Sutliff, Steven Sutliff

Scenthound Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer
2nd) Redbone Coonhound, CH CCH'PR'Rimfires Me And The Moon

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time, Wanda M Barbano

English Springer Spaniel, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy RBM Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton
Jr. Male BM BOB Corrado&oteins Redemption Song, Susan Tosto
CH CH Vistah's Acqua Di Gioia, Cathy A Flanders, Judy Manley, Cathy A Ross
RCH CH URO1 Vistah's Reveal SPOT-ON, Cathy A Flanders
GRCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW BOB Rimfire's What The Duck, Anne M Allison
Female Puppy BF Rimfire's Gust Made Me Jitter, Danielle Madore

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Female BF BOB CH Mount Bethel Sriracha, Darcy Kallus
RBF Mount Bethel Northern Lights Darcy Kallus

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) English Springer Spaniel, Corrado&oteins Redemption Song
2nd) Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, Rimfire's What The Duck
4th) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois

Northern Breeds

American Eskimo, 8 Entries
Judge Pamela A Moore
MINIATURE
Female BFV RBF 'PR'Cherubs Summer's Breeze, Judith Siciliano
STANDARD
Male BMV BM BOW CH'PR'Miracle Living With Gusto, Amelia A Johnson
Female BFV BF 'PR'Alaska's Lil Vision, Linda Graham
CH CH'PR'True Graces' Reminiscence, Traci Anderson
RCH CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Kwontumleap Ms Demeanor Knightsno, Linda E Walawander, Joe Walawander

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel
2nd) Finnish Spitz, Kwontumleap Ms Demeanor Knightsno

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOW Mvp All That Jazz, Melinda Vogt
Adult Female BF Legacy's Glamour Girl, Jenna Brokaw
CH URO1 CH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson
RCH URO1 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson
GRCH BOB URO1 GRCH Ninebark Call To Glory, Kay M Marks
RBF Hearthside Sapphire Erinn Leatherman, Daniel J Castello

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB CH Cameron Quickdraw Annie Oakley, Charle L Carentz

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
ROUGH-FACED
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

Collie, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Cove Run's Catch My Breath, Janine Brock
RCH CH Lynchri's Heart Of Glass, Jolynne Abdallah

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB CH Arcturus Heavenly Ru10210 Cwgl, Joyce Ainsworth

Lancashire Heeler, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Prestige Miss Amazing, Sheila Mesick, Linda E Walawander

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Female Puppy Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Int. Female BF Golden W Hearts On Fire Elvira, Bonnie Warner
GRCH BOB GRCH Equinox Mystical Expedition, Peggy J Davidson

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Collie, CH Cove Run's Catch My Breath
2nd) Lancashire Heeler, Prestige Miss Amazing
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Equinox Mystical Expedition
4th) Berger Des Pyrenees, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen
RCH CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
MINIATURE
Jr. Female RBFV 'PR'Warrenmtn's Spot On, Carmeta French
BHF BFV RBF 'PR'Ratitatt Gotz Spirit, Valerie Schiefer
STANDARD
BHF BFV BF BOB CH'PR'Ratitatt Skys The Limit, Valerie Schiefer, Lindsey Luchsinger

Terrier Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, CH Mainstream Jack Bergamo
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Ratitatt Skys The Limit

Companion Dogs

Chihuahua, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOW A&a's The Devil Made Me Do It, Cassandra Muro
Female Puppy BF CH Sunny Lion In A Nyke Thyme, Cassandra Muro
Int. Female RBF CH Dixie Darlin's Living The Dream, Cassandra Muro
CH BOB CH A&a's This Is My Design, Tanya Stringer

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Chihuahua, CH A&a's This Is My Design

BIS English Springer Spaniel, Corrado&oteins Redemption Song, Susan Tosto
RBIS Great Dane, Cupars Stars Shinin Bright, Henry Clark

View Event >