Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/20/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

July 22, 2018

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf, Cathy Thomas, Lisa Berry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Perro De Presa Canario, PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Canaan Dog, 8 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF CH Kol Tuv Ner Echad L'maccabee, Carrie Franz
CH BOB CH Kochav Mazel Tov Lil Roy, Keith Shank
RCH URO1 NBOB GRCH Kansas Late Day Sharav, Lee Boyd
GRCH URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan, Cathey M Dunn
RBF Cherrysh Day Star Denali Cheryl Hennings

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female BF BOB CH Northstar's Dashing Rainbow, Caitlyn Reisman
CH CH Northstar's American Sniper, Carrie Riley
RBF Northstar's Rey Of Sunshine Caitlyn Reisman

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
PEQUENO WIRE
Int. Male BMV BM BOB Lin Shan's Gizmo Surprise, Keith Shank, Cheryl Shank

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOW BOB Regiment's Man With No Name, Cammay Jones
Jr. Female BF CH Regiment's Reign Czech Redrocks, Cammay Jones, Kelly Pierson

Silken Windhound, 22 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy RBM 'PR'Serenity Frisco, Diana Bertram
Jr. Male BM CH'PR'Attaway's Golden Puma, Diana Bertram
Int. Female BF BOW CH Kristull Vermillion Skye, Francie Stull
CH BOB CH Gryffyn Kristull Bolero, Francie Stull
RCH CH'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
GRCH GRCH'PR'Broadway's All I Care About, Janis Bastian
RBF 'PR'Firebirds Sancy Diamond Lorna Jo Lorenz

Whippet, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOW BOB CH Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
Int. Female BF Horsetooth Annie Hayworth, Judy A Cole

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Silken Windhound, CH Gryffyn Kristull Bolero
2nd) Canaan Dog, CH Kochav Mazel Tov Lil Roy
3rd) Afghan Hound, Listed Entry
4th) Whippet, CH Karasar's Mylnarz Celebration

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM BOB CH Star Vue Magic Myke, Carol B Calahan

German Wirehaired Pointer, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Female BF BOB Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich
Adult Female RBF Wyowires' Foxie Roxie, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Female Puppy BF BOB CH Kindle Mercedes Nothing But The B, Rebecca Myers, Sharon Hermeling

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Windswepts Blue Kentucky Girl, Jennifer Olbricht, Scott Simon
RCH URO1 GRCH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker
GRCH GRCH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM CH Mod Fs Vince, Joe Mc Call
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Windswept Fireworks, Angela Morgan
CH BOB Listed Entry
RCH CA URO1 CH Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
GRCH URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) Brittany, CH Star Vue Magic Myke
2nd) Golden Retriever, CH Kindle Mercedes Nothing But The B
3rd) Standard Poodle M/C, Listed Entry
4th) Standard Poodle, CH Windswepts Blue Kentucky Girl

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Int. Female BF BOB CH Dream Hi's Once In A Blue Moon, Kristi L Skipper
CH CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 17 Entries
Judge Sandra Shaw
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW CH'PR'Mikka Stillarockstar@diamond E, Pam Eaves
Jr. Female RBFV RBF 'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Ronicka Schottel, Tyler Ford
BHF 'PR'Heart Of Texas Cocoa Puff, Barbara Manley, Mark Manley
STANDARD
Male Puppy RBMV 'PR'Rpakk's Pasco @ Sibridge, Sherry Holloway
Adult Male BMV RBM 'PR'Alagnak's Kodiak, Donell Arrington
Adult Female BFV 'PR'Alasco's Aupayartok Imber, Donell Arrington
RBFV 'PR'Alatah's Shemyaiah Donell Arrington
CH CH'PR'Foxx's A Horse With No Rider, Sheila Sweet
RCH CH'PR'Diamond E's Midnight Skye, Pam Eaves
GRCH BOB USA UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler

Keeshond, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB CH Jo-lyn's Touching Fire, Wilma K White

Samoyed, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
BHF BF BOB Trailblazer's Melody Lingers On, Judy E Mears

Northern Breed Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) Akita, CH Dream Hi's Once In A Blue Moon
2nd) Alaskan Klee Kai, USA UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E
3rd) Keeshond, CH Jo-lyn's Touching Fire
4th) Samoyed, Trailblazer's Melody Lingers On

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Female RBF CH Rdiamondbar Turnabout Violet, Amaya Rivera
BHF BF BOB Turnabout Blueain'tyourcolor, Amy Turner

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Female Puppy BF BOB Outlaws Something Special, Sheree Sanchez

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
GROENENDAEL
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
CH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke

Collie, 4 Entries
Judge Sandra Shaw
ROUGH
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH BOB URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RCH Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sandra Shaw
Int. Male RBM Legion Vom Sucherquelle, Tanya Yost
BHM BM BOW BOB CH Cudo Vom Sudenblick, Tanya Yost
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF CH Pixie Vom Sudenblick, Tanya Yost
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH'PR'Denwolf's Paladin, Denese Wolfson

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Int. Male BM BOB CH Ivanlee Logan's Mountain Runner, Janet L Gradwell-lewis
Adult Male RBM Glenarry Raining Silver, Jolene Segelke, Glenda Henson

Herding Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) Collie, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
2nd) Australian Cattle Dog, Turnabout Blueain'tyourcolor
3rd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell

Rat Terrier, 10 Entries
Judge Rick Gann
STANDARD
Male Puppy BMV BM CH'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
Female Puppy 'PR'K2's Make Mine Dirty @ Arkay, Ruth E Kramer, Tracey Kallas
Jr. Female BFV BF BOW Skippin Cj Fire Water Of K2, Tracey A Kallas, Christina Martinez
RBFV 'PR'Aacres Divine Secrets @ Outlaw Sheree Sanchez
CH BOB CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
RCH CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
GRCH GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RBF 'PR'Aacres Divine Secrets @ Outlaw Sheree Sanchez

Terrier Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Rat Terrier, CH'PR'K2's Collision Course Bahroo
2nd) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Rick Gann
Adult Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RCH CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHF BF BOB CH Ankhu's Baby's On Fire, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF CH Royal T's Brilliant Brighton Mary C Parker

Poodle, 3 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Male Puppy BMV BM CH Windswepts Heartbreaker, Megan Devine
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH Windswept Heavenly Fire, Susan Francis
BHF RBFV RBF CH Clarion Harmony Palauna, Susan G Francis

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy RBM House Of Wu Red Baron, Claudia Miller
BHM BM BOB House Of Wu Diamonds And Rust, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Italian Greyhound, CH Ankhu's Baby's On Fire
2nd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet
3rd) Poodle, CH Windswept Heavenly Fire
4th) Mi-Ki, Listed Entry

BIS Rat Terrier, CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
RBIS Akita, CH Dream Hi's Once In A Blue Moon, Kristi L Skipper

View Event >