Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/20/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

July 22, 2018

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf, Cathy Thomas, Lisa Berry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOB Majestic Dracocelestial Skytrackr, Mary Ann Hernandez

Guardian Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Perro De Presa Canario, PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Rottweiler, Majestic Dracocelestial Skytrackr

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Canaan Dog, 12 Entries
Judge Sandra Shaw
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW CH Kochav Mazel Tov Lil Roy, Keith Shank
BHM RBM Kol Tuv Bringer Of Light, Carrie Franz
Int. Female Hatikva Kismet My Lucky Penny, Alla Geretz
BHF BF CH Kol Tuv Ner Echad L'maccabee, Carrie Franz
CH BOB NBOB CH Pleasant Hill Avram, Cynthia Dodson, David Golden
RCH Listed Entry
GRCH URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan, Cathey M Dunn
RBF Cherrysh Day Star Denali Cheryl Hennings

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Female BF BOB CH Northstar's Dashing Rainbow, Caitlyn Reisman
CH CH Northstar's American Sniper, Carrie Riley
RBF Northstar's Rey Of Sunshine Caitlyn Reisman

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Int. Female BF BOB CH Pitlochry's Grace, Kris Meiring, Joke T Vanden Berg

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
MEDIO WIRE
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
PEQUENO WIRE
Int. Male BMV BM BOB Lin Shan's Gizmo Surprise, Keith Shank, Cheryl Shank

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM Regiment's Man With No Name, Cammay Jones
Jr. Female BF BOW BOB CH Regiment's Reign Czech Redrocks, Cammay Jones, Kelly Pierson

Silken Windhound, 27 Entries
Judge Sandra Shaw
Male Puppy RBM 'PR'Silkrun's New York Times, Paula Moore, Sandra Moore
Jr. Male BM BOW CH'PR'Attaway's Golden Puma, Diana Bertram
Int. Female BF CH Kristull Vermillion Skye, Francie Stull
CH BOB GRCH'PR'Clayborn's Mountain Chickadee, Alyson Brown
RCH CH'PR'Cool Run Serafina Of Heartsong, Victoria Lichtman Or Gloria A Hyland-fisher
GRCH GRCH'PR'Broadway's All I Care About, Janis Bastian
RBF 'PR'Firebirds Sancy Diamond Lorna Jo Lorenz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM BOW BOB CH Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
Int. Male RBM Listed Entry
Int. Female BF Horsetooth Annie Hayworth, Judy A Cole

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Clayborn's Mountain Chickadee
2nd) Canaan Dog, NBOB CH Pleasant Hill Avram
3rd) Irish Wolfhound, CH Pitlochry's Grace
4th) Afghan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB CH Star Vue Magic Myke, Carol B Calahan

German Wirehaired Pointer, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female RBF Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich
Adult Female BF BOB Wyowires' Foxie Roxie, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM CH UAGI URO1 Br N Lochland Storm'n Norman, Jamie Beckett
Female Puppy BF BOW BOB CH Kindle Mercedes Nothing But The B, Rebecca Myers, Sharon Hermeling
Int. Female RBF CH URO1 Br's A Hare Faster, Tommy Beckett

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH URO1 GRCH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker
RCH CH Windswepts Blue Kentucky Girl, Jennifer Olbricht, Scott Simon
GRCH BOB GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone, Sharlene Craig

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOW CH Mod Fs Vince, Joe Mc Call
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone
3rd) Golden Retriever, CH Kindle Mercedes Nothing But The B
4th) German Wirehaired Pointer, Wyowires' Foxie Roxie

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Int. Female BF BOB CH Dream Hi's Once In A Blue Moon, Kristi L Skipper
CH CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 18 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
Female Puppy RBFV CH'PR'Mikka Stillarockstar@diamond E, Pam Eaves
Jr. Female BFV RBF 'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Ronicka Schottel, Tyler Ford
BHF 'PR'Heart Of Texas Cocoa Puff, Barbara Manley, Mark Manley
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Rpakk's Pasco @ Sibridge, Sherry Holloway
Adult Male RBMV 'PR'Alagnak's Kodiak, Donell Arrington
Adult Female BFV BF 'PR'Alasco's Aupayartok Imber, Donell Arrington
RBFV 'PR'Alatah's Shemyaiah Donell Arrington
CH CH'PR'Foxx's A Horse With No Rider, Sheila Sweet
RCH CH'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
GRCH BOB USA UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFA ALGRCH CH'PR'Wiebelhusky's Jazzy, Barbara Wiebelhaus Or Alan Wiebelhaus

American Eskimo, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Blue Star's Wind Spirit, Karen Anne Hawn

Keeshond, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male Invalid Entry

Norrbottenspetz, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female BF BOB Savo's Rossignol, Susan Lombardo

Samoyed, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB Trailblazer's Melody Lingers On, Judy E Mears

Northern Breed Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Akita, CH Dream Hi's Once In A Blue Moon
2nd) American Eskimo, CH'PR'Blue Star's Wind Spirit
3rd) Alaskan Klee Kai, USA UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E
4th) Norrbottenspetz, Savo's Rossignol

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Rick Gann
Int. Male BM BOW BOB CH Rdiamond Bar Ice Blue, Desiree Thomas
Jr. Female BF CH Rdiamondbar Turnabout Violet, Amaya Rivera
BHF RBF Turnabout Blueain'tyourcolor, Amy Turner

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Outlaws Something Special, Sheree Sanchez

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Rick Gann
GROENENDAEL
Jr. Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Isengard's Girl Next Door, Cathy Sheeter

Collie, 4 Entries
Judge Rick Gann
ROUGH
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH BOB URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RCH Listed Entry

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Rick Gann
Int. Male RBM Legion Vom Sucherquelle, Tanya Yost
BHM BM CH Cudo Vom Sudenblick, Tanya Yost
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF CH Pixie Vom Sudenblick, Tanya Yost
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH'PR'Denwolf's Paladin, Denese Wolfson

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Rick Gann
Int. Male BM BOB CH Ivanlee Logan's Mountain Runner, Janet L Gradwell-lewis
Adult Male RBM Glenarry Raining Silver, Jolene Segelke, Glenda Henson

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Australian Shepherd, Outlaws Something Special
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Isengard's Girl Next Door
3rd) Australian Cattle Dog, CH Rdiamond Bar Ice Blue
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell

Rat Terrier, 10 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
Female Puppy RBFV RBF 'PR'K2's Make Mine Dirty @ Arkay, Ruth E Kramer, Tracey Kallas
Jr. Female BFV BF CH'PR'K2's Wicked Rabbit, Tracey A Kallas
CH CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
RCH CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Srk K2's Zero Sight Adjustment, Rebekah Anthony

Terrier Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw
2nd) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Adult Male BM BOB Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RCH CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
BHF BF BOB CH Ankhu's Baby's On Fire, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF CH Royal T's Brilliant Brighton Mary C Parker

Poodle, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Windswepts Heartbreaker, Megan Devine
Female Puppy BFV BF CH Windswept Heavenly Fire, Susan Francis
BHF RBFV RBF CH Clarion Harmony Palauna, Susan G Francis

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
Male Puppy RBM House Of Wu Red Baron, Claudia Miller
BHM BM BOB House Of Wu Diamonds And Rust, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet
2nd) Shih Tzu, House Of Wu Diamonds And Rust
3rd) Poodle, CH Windswepts Heartbreaker
4th) Mi-Ki, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
COLLIE, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

BIS Akita, CH Dream Hi's Once In A Blue Moon, Kristi L Skipper
RBIS Rat Terrier, GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez

View Event >