Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/20/2018) / Conformation - Friday

July 20, 2018

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM BOB Majestic Dracocelestial Skytrackr, Mary Ann Hernandez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Players Swing Away, Donna Dolezal

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Rottweiler, Majestic Dracocelestial Skytrackr

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 12 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM CH Kochav Mazel Tov Lil Roy, Keith Shank
Adult Male BM BOW NBOB CH Pleasant Hill Avram, Cynthia Dodson, David Golden
Int. Female Hatikva Kismet My Lucky Penny, Alla Geretz
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Cherrysh Day Star Denali, Cheryl Hennings
CH URO1 NBOB GRCH Kansas Late Day Sharav, Lee Boyd
RCH CH Cherrysh Light Up The Sky, Cheryl Hennings
GRCH BOB URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan, Cathey M Dunn

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female BF CH Northstar's Dashing Rainbow, Caitlyn Reisman
CH BOB CH Northstar's American Sniper, Carrie Riley
RBF Northstar's Rey Of Sunshine Caitlyn Reisman

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
PEQUENO WIRE
Int. Male BMV BM BOB Lin Shan's Gizmo Surprise, Keith Shank, Cheryl Shank

Silken Windhound, 28 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy 'PR'Serenity Frisco, Diana Bertram
Jr. Male RBM CH'PR'Attaway's Golden Puma, Diana Bertram
BHM BM BOW 'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
Int. Female RBF CH Kristull Vermillion Skye, Francie Stull
BHF BF 'PR'Clayborn's Hopscotch, Cathi Wester
CH CH'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
RCH CH URO2'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
GRCH BOB GRCH'PR'Broadway's All I Care About, Janis Bastian
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Broadway's All I Care About
2nd) Canaan Dog, URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan
3rd) Carolina Dog, CH Northstar's American Sniper
4th) Podengo Portugueso, Lin Shan's Gizmo Surprise

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM BOB CH Star Vue Magic Myke, Carol B Calahan

German Wirehaired Pointer, 2 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Female BF BOB Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich
Adult Female RBF Wyowires' Foxie Roxie, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Kathleen Carter
Adult Male BM BOW BOB CH UAGI URO1 Br N Lochland Storm'n Norman, Jamie Beckett
Female Puppy RBF CH Kindle Mercedes Nothing But The B, Rebecca Myers, Sharon Hermeling
Int. Female BF CH URO1 Br's A Hare Faster, Tommy Beckett

Irish Setter, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Adult Female BF BOB CH Cairncross Not Easy To Be Me, Susan Mikula

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
RCH URO1 GRCH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CA URO1 CH Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson
RBM CH Mod Fs Vince Joe Mc Call
RBF Windswept Fireworks Angela Morgan

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Irish Setter, CH Cairncross Not Easy To Be Me
2nd) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
3rd) Brittany, CH Star Vue Magic Myke
4th) Standard Poodle, GRCH Windswept Baileys Irish Cream

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
CH BOB CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 19 Entries
Judge Kathleen Carter
MINIATURE
Jr. Male BMV RBM CH'PR'Foxx's A Horse With No Rider, Sheila Sweet
Female Puppy BFV BF 'PR'Diamond E-mikka Destry Of Joy, Pamela Eaves
Jr. Female RBFV 'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Ronicka Schottel, Tyler Ford
BHF 'PR'Heart Of Texas Cocoa Puff, Barbara Manley, Mark Manley
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Mikka's Ski Breckenridge @ Ice, Linda Orton
Adult Male 'PR'Alagnak's Kodiak, Donell Arrington
Adult Female BFV RBF 'PR'Alasco's Aupayartok Imber, Donell Arrington
CH BOB CH'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
RCH CH'PR'Diamond E's Midnight Skye, Pam Eaves
GRCH GRCH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP 'PR'Mikka-dekk's Ouray @ Ice, Linda Orton
BRACE, 1 Entry
Brace: USA UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
CH'PR'Diamond E's Midnight Skye, Pam Eaves

American Eskimo, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Blue Star's Wind Spirit, Karen Anne Hawn

Keeshond, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Adult Male Invalid Entry

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Kathleen Carter
Adult Male BM BOW BOB Nordic Saga Revontulet, Susan Lombardo, Norma Hewitson, Kevin Lombardo
Jr. Female BF Savo's Rossignol, Susan Lombardo

Northern Breed Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Akita, CH Dream Hi Champagne & Fyre
2nd) Norrbottenspetz, Nordic Saga Revontulet
3rd) American Eskimo, CH'PR'Blue Star's Wind Spirit
4th) Keeshond, Invalid Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOW BOB CH Rdiamond Bar Ice Blue, Desiree Thomas
Jr. Female BF CH Rdiamondbar Turnabout Violet, Amaya Rivera
BHF RBF Turnabout Blueain'tyourcolor, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Female BF BOB CH Outlaws Herdit Thru The Grapevine, Sheree Sanchez

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF BOB CH Isengard's Girl Next Door, Cathy Sheeter
CH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke

Collie, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BFV BF CH Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga
RBFV Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male RBM Legion Vom Sucherquelle, Tanya Yost
BHM BM UWP Kraken Vom Sudenblick, Tanya Yost
Adult Female RBF Gabi Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHF BF BOW BOB CH UWP Qiwi Vom Sudenblick, Tanya Yost
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH'PR'Denwolf's Paladin, Denese Wolfson

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOW BOB CH Ivanlee Logan's Mountain Runner, Janet L Gradwell-lewis
Adult Female BF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Isengard's Girl Next Door
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT
3rd) Australian Cattle Dog, CH Rdiamond Bar Ice Blue
4th) Australian Shepherd, CH Outlaws Herdit Thru The Grapevine

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
CH BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell

Rat Terrier, 9 Entries
Judge Kathleen Carter
STANDARD
Male Puppy BMV BM CH'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
Female Puppy 'PR'K2's Make Mine Dirty @ Arkay, Ruth E Kramer, Tracey Kallas
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'K2's Wicked Rabbit, Tracey A Kallas
Int. Female RBFV RBF 'PR'K2's Outlaw Justice, Sheree Sanchez
CH CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
RCH CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Arkay's Stomp The Yard, Ruth Kramer
NFP 'PR'Arkay's Dancinginthemoonlight, Ruth Kramer

Terrier Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw
2nd) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One

Companion Dogs

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM BOB Paray's Pocket Rocket, Pam Lee

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Adult Male BM BOB Listed Entry

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Female BF BOB CH Royal T's Brilliant Brighton, Mary C Parker
RBF Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM BOB Loteki Ragazzo Fortunato, Pam Lee, Lou Ann King

Poodle, 3 Entries
Judge Kathleen Carter
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Windswepts Heartbreaker, Megan Devine
Female Puppy RBFV RBF CH Windswept Heavenly Fire, Susan Francis
BHF BFV BF CH Clarion Harmony Palauna, Susan G Francis

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
BHM BM BOB House Of Wu Diamonds And Rust, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Bichon Frise, Paray's Pocket Rocket
2nd) Shih Tzu, House Of Wu Diamonds And Rust
3rd) Papillon, Loteki Ragazzo Fortunato
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
CANAAN DOG, URO1 NBOB GRCH Kansas Late Day Sharav, Lee Boyd

BIS Bichon Frise, Paray's Pocket Rocket, Pam Lee
RBIS Silken Windhound, GRCH'PR'Broadway's All I Care About, Janis Bastian

View Event >