▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club / Conformation - Saturday, Show 1

November 12, 2016

Location: Frenchtown, New Jersey

Guardian Dogs

Central Asian Shepherddog, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM BOW BOB CH Ostap Klyashtorny, Alexander Klyashtorny
Female Puppy BF Listed Entry

Great Dane, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female RBF CH Hope's Jaylor Country Lil' Brooke, Susan Palla
Int. Female BF BOB CH URO2 Jmar's Oklahoma Belle, Jeanne Carbone, Dorothy Carbone, J Marilyn Tasky
Adult Female URO3 Jmar's Talk To The Paw, Jeanne Carbone, J Marilyn Tasky, Dorothy Carbone
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fox Tales Devil In The Details, Diane Husar

Mastiff, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female Invalid Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
CH BOB CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Rottweiler, CH Jasta's Spirit Of Love
2nd) Great Dane, CH URO2 Jmar's Oklahoma Belle
3rd) Central Asian Shepherddog, CH Ostap Klyashtorny
4th) Invalid Entry - Mastiff

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB 'PR'Darnobid's Rockin' Robin, Victoria Darnobid, Jate Darnobid, Robert Darnobid

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB CH'PR'Darnobid's Wanna Shake Ur Tree, Victoria Darnobid, Robert Darnobid

Scenthound Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Bluetick Coonhound, 'PR'Darnobid's Rockin' Robin
2nd) Redbone Coonhound, CH'PR'Darnobid's Wanna Shake Ur Tree

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
GRCH Invalid Entry

Whippet, 4 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Adult Female BF BOB Willowcrest Three Drinks Later, Mandy Armitage
CH Invalid Entry
RCH URO1 CH Hamrya's Excalibur, Spencer Rogers

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Whippet, Willowcrest Three Drinks Later
2nd) Invalid Entry - Silken

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Adult Male BM BOB CH SHR UJJ Softmaple Green River, Natalie Donnelly

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Sapphire's Precious Gemstone, Arden Meyer

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Adult Female BF BOB CH Stormwatch Jet Stream, Peg Forte

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Irish Setter, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF CH Galewinns Flarestar At Last, Lola Gamble
CH BOB CH Avon Farm Noble Thoughts, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor

Kooikerhondje, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
CH BOB CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead
RCH CH Noah's Little Miss Daisy, Wayne Ritenour And Barbara Ritenour
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Noah's Adorable Annamae, Wayne Ritenour

Ns Duck Tolling Retriever
Judge Debbie L Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Liberators Tora Tora Tora, Michael Gaumer Sr, Barbara Gaumer

Gun Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Curly-coated Retriever, CH SHR UJJ Softmaple Green River
2nd) English Springer Spaniel, CH Sapphire's Precious Gemstone
3rd) Kooikerhondje, CH Ravenswood Quuinci Par Avion
4th) Golden Retriever, CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON

Northern Breeds

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Mystic's Midnight Sun, Barbara Kennedy Or Robert S Kennedy

Keeshond, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB CH Vals Perfect Matise Of Clingmey, Valorie Brennan
RBM CH Kj's Steppin' Out Kathy Gaynor

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Keeshond, CH Vals Perfect Matise Of Clingmey
2nd) Finnish Lapphund, CH Mystic's Midnight Sun

Herding Dogs

Bergamasco, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHM BM BOB Voltuma Dell Albera Silverpastori, Donna De Falcis

Briard, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Classique Sagi Mischief & Mayhem, Michelle Quigley, Robin Lytle

Collie, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
ROUGH
BHF BFV BF BOB CH Breezy Acre's I'm A Keeper, Patricia Ortiz

German Shepherd Dog, 9 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM Ez Brooks Ryker Ruler Of World, Derrick Stair
Adult Female BF BOW CH Aira Von Der Haus Rosenbaum, Susie Zeiner
CH BOB CH Kysarah's Secret Love, Michele D Beatty, Kenneth Beatty
RCH CH Titan Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
GRCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner
RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Counselor's First Lap, Arlene Spooner

White Shepherd
Judge Debbie L Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Briard, CH Classique Sagi Mischief & Mayhem
2nd) German Shepherd Dog, CH Kysarah's Secret Love
3rd) Collie, CH Breezy Acre's I'm A Keeper
4th) Bergamasco, Voltuma Dell Albera Silverpastori

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Saraoz Oh La La, Ilona Shur, Roman Manutov

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Female BF BOB Unique Beauty Una Kni-york, Ilona Shur

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Miniature Schnauzer, UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone
2nd) American Pit Bull Terrier, RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON
3rd) Soft-coat Wheaten Terrier, Unique Beauty Una Kni-york
4th) Kerry Blue Terrier, Saraoz Oh La La

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM 'PR'Chewy Baca Of Mystical Tails, Deborah Heydt
Female Puppy BF BOW BOB CH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole, Ann Moore Schultz
RBF Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Chihuahua, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM Misty Morn Dakota, Barbara Breidenback
Female Puppy BF BOW BOB CH Misty Morn Tequila Sunrise, Barbara Breidenback

Pug, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Heubergs Time Traveler, Kim Steinman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Yellow Frames Moonlight, Judith Basto

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Chihuahua, CH Misty Morn Tequila Sunrise
2nd) Pug, CH Heubergs Time Traveler
3rd) Biewer Terrier, CH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole
4th) Cavalier Kng.chas.spaniel, Listed Entry

BIS Miniature Schnauzer, UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward
RBIS Whippet, Willowcrest Three Drinks Later, Mandy Armitage