▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. / Conformation - Sunday, Show 1

November 13, 2016

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Jr. Female RBF Genesis Learning To Fly, Debra Lesnik, Donna Schmehl
Int. Female Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RCH CH Great Lakes Kausa Redtail, Tim Parr Or Dana Baber

Great Dane
Judge Kathy Schwartzenberger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Dogo Argentino, CH Lamania Embryo Brazil
2nd) Invalid Entry - Doberman

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CCH Shade Tree World Cup Challenge, Floss Billger
RCH CCH Shade Tree Annie Oakley, Floss Billger
NON-LICENSED CLASSES
BRACE Entries
Brace: CCH Shade Tree World Cup Challenge, Floss Billger
CCH Shade Tree Annie Oakley, Floss Billger

Dachshund
Judge Kathy Schwartzenberger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Beagle, CCH Shade Tree Annie Oakley

Gun Dogs

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH CH Windmere's Reality, Jennifer Boucher
RCH CH Windmeres Welcome To The Fishbowl, Jennifer Boucher
GRCH BOB UJJ GRCH URO3 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON, Kimberly Bachert, Sara Wilcox

Ns Duck Tolling Retriever, 5 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB UJJCH URO2 CAX GRCH Amber's Eire Prince Elwood, Linda Sullivan And Marie Terlecki
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UNJ GRCH CAX Amber's Eire Of Time, Linda Sullivan

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy BM BOB Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI UCDX URO3 GRCH Jateko Riders On The Storm, Anna-rose Wolff And Kathryn Wolff

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy BM Liberty's Geronimo, Cheryl Pulaski
CH BOB GRCH Tova's Olive It More, Karen Gordon
RCH CH Poodleville Standards Brown Lu, Cheryl Pulaski
GRCH URO1 GRCH Jacknic's Epoch Hey Hey You You, Kathleen Esio-king, Nicole Esio, Melinda G Owsley
RBM Mozaic Pair O Dice Gina Wainiola
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI UCDX URO3 GRCH Jateko Riders On The Storm, Anna-rose Wolff And Kathryn Wolff

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Golden Retriever, UJJ GRCH URO3 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON
2nd) Standard Poodle, URO2 CH Musique Moonlight Concerto SPOT-ON
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, UJJCH URO2 CAX GRCH Amber's Eire Prince Elwood
4th) Standard Poodle, Mount Bethel Midnight Gryphon

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
GRCH BOB URO2 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CH Adenwood's Adorablydangerous Dame, Heather Piniak
RCH CH Tajas Ride The Wind Renaisance, Cheryl Locke

Northern Breed Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Alaskan Malamute, URO2 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out
2nd) Siberian Husky, CH Adenwood's Adorablydangerous Dame

Herding Dogs

Bouvier Des Flandres, 3 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH GRCH Jest In Tyme To Dance All Night, Lee Ann Layman
GRCH BOB UCD URO3 GRCH Joy-a-len's Kan't Help Myself, Lee Ann Layman Or Judith Allen

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Pebblecreek's Last Stand SPOT, Andrea Randon
CH BOB CH Tara's Strong Bear At Sunrise, Harold Twellman

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CH Mariah's Holiday Dream, Danette Clayton
RCH UAGI CH Wheatcrofts Colleen Amandarose, Kim Smith
GRCH UWP UCD URO2 UGRACH3 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX UCD UROC UGRACH22 GRCH Wheatcroft's Diamond In The Sk, Kim Smith

White Shepherd, 4 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Female Puppy BF CH Royal Chantilly Sunrise, Jean Reeves
CH CH Nix Tulula P'tits Loups D'amour SPOT-ON, Jean Reeves
GRCH BOB GRCH Royal Rumor Has It, Miranda Reeves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Starfyre's Royal Joy To Behold, Sharyl Sadowski

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) White Shepherd, GRCH Royal Rumor Has It
2nd) Bouvier Des Flandres, UCD URO3 GRCH Joy-a-len's Kan't Help Myself
3rd) Shetland Sheepdog, CH Mariah's Holiday Dream
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Milkywey's Im Gonna B Somebody

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH CH'PR'Hillside's Lost Shaker Of Salt, Christie Mc Williams
RCH CH'PR'True Heart's She's A Gem, Corina Castillo
GRCH BOB UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Australian Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Jr. Male BM BOB CH Dunham Lake Byron Bay, Janet Broida, Ronald J Broida, Theresa Goiffon, Eleanor Goiffon

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Australian Terrier, CH Dunham Lake Byron Bay
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT
3rd) Parson Russell Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Mi-ki, Listed Entry

BIMBS Alaskan Malamute, URO2 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
RBIMBS Australian Terrier, CH Dunham Lake Byron Bay, Janet Broida, Ronald J Broida, Theresa Goiffon, Eleanor Goiffon