▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Sunday Show 2

October 9, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BOXER, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Adult Female BF BOB Listed Entry
BULLMASTIFF, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Boxer, Listed Entry

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PODENGO PORTUGUESO, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw

GUN DOGS
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry
FIELD SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Debra Florek
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Debra Florek
Female Puppy Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Colonial's Marching Finale, Maryterese Russo
RCH CH URO2 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman
GRCH BOB GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
LABRADOR RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Debra Florek
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) English Pointer, Listed Entry
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) Golden Retriever, GRCH Abalee's Hearts Aflutter
4th) Labrador Retriever, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
KARELIAN BEAR DOG, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Samoyed, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BELGIAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Helena Engelauf
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Winjammer's Naughty Boy, Pat Morgan
CARDIGAN WELSH CORGI, 3 Entries
JUDGE Helena Engelauf
Int. Female BF Benever's The Butler Did It, Carol Kasabian
CH CH Kts Icing On The Cake @ Benever, Carol Kasabian, Richard Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Herring Cove, William Maxim
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Helena Engelauf
CH CH Benevers In The Bullpen, Carol Kasabian
RCH CH Benevers In The Strike Zone, Carol Kasabian
GRCH BOB GRCH Benevers In A Triple Play, Carol Kasabian
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Helena Engelauf
Int. Female BF Canami Sweetly Blooming Thyme, Douglas Vohnoutka
Adult Female RBF Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
CH CH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Cardigan Welsh Corgi, URO1 GRCH Benever's Herring Cove
2nd) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Winjammer's Naughty Boy
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Lila Fast
BHM BM BOW BOB CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
BHF BF CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
DANISH-SWEDISH FARMDOG, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
Jr. Female BF BOB CH Little Denmark's Kind Of Kream, Kathryn Barber
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Lila Fast
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH BOB GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
RAT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Lila Fast
CH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Lila Fast
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Lila Fast
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Mitern Little Gamble
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation
3rd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
4th) Rat Terrier, GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki

COMPANION DOGS
FRENCH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
CH BOB Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lila Fast
1st) French Bulldog, Listed Entry

BIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RBIS Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa