I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Premier (06/14/2018) / Altered Conformation - Sunday

June 17, 2018

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
GRCH BOB GRCH Snowcap's Park'r Right There, Alexis Kunkel

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Female BF BOB URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON, Shari Friedrichs

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Bernese Mountain Dog, GRCH Snowcap's Park'r Right There
2nd) Olde English Bulldogge, URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB ALCH PTN Brokenroad It's About Time, Stacy Faw, Susan Faw

Whippet, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CT CH Silhouette's Breaking Silence, Ariel Dupree, Shawn Cooper
RCH ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Whippet, CT CH Silhouette's Breaking Silence
2nd) Podengo Portugueso, ALCH PTN Brokenroad It's About Time

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB NN PTA CA URO2 SHR GRCH UJJ Fireside Stand-up Sitcom, Cheryl A Ertelt

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB UJJ GRCH Vomhart's Keeping Up Appearances, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB URO2 UAGI GRCH Jetoca's Wild Hollywood Nights SPOT, Darcy Grieger

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Adult Female BF BOB UACH Whitehot Red Cedar Serendipity, Keith Eldred Or Corless Eldred

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Carol Gaines
GRCH BOB GRCH Stormy C's Tina Of Balewater, Sue Schultze And Steve Trojak

Gun Dog Group Winners
Judge: Carol Gaines
1st) Irish Red & White Setter, UACH Whitehot Red Cedar Serendipity
2nd) Flat-Coated Retriever, NN PTA CA URO2 SHR GRCH UJJ Fireside Stand-up Sitcom
3rd) German Shorthaired Pntr, UJJ GRCH Vomhart's Keeping Up Appearances
4th) Golden Retriever, URO2 UAGI GRCH Jetoca's Wild Hollywood Nights SPOT

Northern Breeds

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB UAGI CA UFA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye SPOT-ON, Sarah Beurkens

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB GRCH Gray's Little Touch Of Lace, Cathy Gray Or Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Lila Fast

Herding Dogs

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB ALCH Swampy Creeks Kodak Moment, Allyssa Dolan

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Karen Cattin
CH CH Clf Sandyshire Donny Boy, Sharon Reagan
GRCH BOB RATS UAGI USR UFCH GRCH Ci Cymru Fflyrt, Kathy Graves Or Carl Graves

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB NC UAGI UCD ALCH URO1 Cathance Captation, Amanda Wrobel

White Shepherd, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB ALCH Braehead's Journey Back To Q, Shannon Seeger

Herding Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) White Shepherd, ALCH Braehead's Journey Back To Q
2nd) Pembroke Welsh Corgi, RATS UAGI USR UFCH GRCH Ci Cymru Fflyrt
3rd) Min American Shepherd, ALCH Swampy Creeks Kodak Moment
4th) Shetland Sheepdog, NC UAGI UCD ALCH URO1 Cathance Captation

Terriers

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
CH BOB ALCH Oliver Winston, Jose C Benavidez

Parson Russell Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
CH BOB CH White River Ms Phoenix Of Az, Patricia M Robinson, Erika Perez
RCH CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
CH BOB ALCH USA UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star, Carrie Riley

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Lakeland Terrier, ALCH Oliver Winston
2nd) Parson Russell Terrier, CH White River Ms Phoenix Of Az
3rd) Rat Terrier, ALCH USA UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Brooks Rydin So Low

Companion Dogs

Papillon, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB GRCH Dustyrd's Myah, Karen Lawrence Or Bethany Thompson

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Papillon, GRCH Dustyrd's Myah

ABIS Whippet, CT CH Silhouette's Breaking Silence, Ariel Dupree, Shawn Cooper
ARBIS Papillon, GRCH Dustyrd's Myah, Karen Lawrence Or Bethany Thompson

View Event >