I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: UKC Premier (06/14/2018) / Sunday Agility Trial

June 17, 2018

Location: Kalamazoo, Michigan

High in Trial: UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 200

Agility I - Judge: Carolyn Dostal

Division TOY - B
1st) UFA USR URX RATN UCD UGRACH UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON, Papillon, Carol R Lauren-schmidt, 199

Division I - B
1st) UAGII URO1 ALCH'PR'Aliak's Koyuk, Alaskan Klee Kai, Richard Lo Presto And Megan Lo Presto, 195

Division II - A
1st) UJJ UAGI GRCH CA URO2 Dawson Hollow's Kindler SPOT, La Catahoula Leopard Dog, Michelle Covington, 199
2nd) VPN AP GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN GRCH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, American Pit Bull Terrier, Dalana Bewley Huss, 194
Division II - B
1st) UACH Winters Maximum Overdrive SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 200
2nd) URO1 UACH Rachel Loves Ewe, Border Collie, Debora Albright, Madison Albright, 200
3rd) CH UGRACH23 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200
4th) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
UAGII URO1 GRCH Windryder's Woman On Wheels, Whippet, Roberta S Lutz, Fred H Lutz, 200
UWP UCD URO3 UGRACH12 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
Big Run Perfect Storm, Australian Shepherd, Karen Scobbie, 199
URO1 UAGII CH Shiver 2 Fast 2 Furious SPOT, Siberian Husky, Lisa Monge Or Tina Mc Ginnis, 199
UCD UACH Borderpatrol's Over The Fence, Border Collie, Bill Rowe, 197
NC UAGI UCD ALCH URO1 Cathance Captation, Shetland Sheepdog, Amanda Wrobel, 197
UAGI ALCH UFA Lil Miss Sofie Midnight Star, Shetland Sheepdog, Lynn M Moore, 197
UAGI URO1 GRCH Cloverdale Ceol Gaelach, Border Collie, Mc Kayla Holt, Kim Bachert, Terri Holt, 172.99
UAGII URO1 ALCH'PR'Aliak's Darkk Midnight At Rohn, Alaskan Klee Kai, Richard Lo Presto And Megan Lo Presto, 20

Division III - A
1st) UMJ UAGI CH Cher Car's Roxy On Fire, Dutch Shepherd, Eileen Fernandez, 200

Division III - B
1st) URX2 UROG UCDX UGRACH2 Bandit, Border Collie, Ryan Klamm, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH4 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
3rd) UGRACH4 Good Golly Miss Molly, Border Collie, Tamera Prestin Or Rodney Prestin, 200
4th) NBOB GRCH UAGII Domburg Icandy, Belgian Shepherd Dog, Nikki Swap, 200
URO1 UGRACH R'quest Handle With Care, Border Collie, Tamera Prestin And Rodney Prestin, 199
UAGI URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 199
AI PTM NN UAGII CH Bayswater Frankie, Portuguese Water Dog, Julie K Wencloff, 198
UWP UGRACH4 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 197
UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 191

Agility II - Judge: Linda Lavolette

Division TOY - B
1st) UFA USR URX RATN UCD UGRACH UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON, Papillon, Carol R Lauren-schmidt, 200

Division I - A
1st) UAGI Locksley's Bronwen The Bold, Cardigan Welsh Corgi, Celeste S Gerlach, 200
2nd) UAGI Sweet Sibealance, Pembroke Welsh Corgi, Megan Allen, 182.5

Division II - B
1st) CH UGRACH23 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200
2nd) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
3rd) UWP UCD URO3 UGRACH12 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
4th) GSJCH URX3 UCD UACH SN UROG CA PTE Davis' Caramel Covered Cookie SPOT, Border Collie, Ellen M Davis, 199
URO1 UACH Rachel Loves Ewe, Border Collie, Debora Albright, Madison Albright, 186.45

Division III - B
1st) UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 200
2nd) UCDX UACHX URO3 Jenny Joy Champion Anderson, Unrecognized, Abigail E M Anderson, 200
3rd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH4 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
4th) UGRACH4 Good Golly Miss Molly, Border Collie, Tamera Prestin Or Rodney Prestin, 200
NBOB GRCH UAGII Domburg Icandy, Belgian Shepherd Dog, Nikki Swap, 200
UWP UGRACH4 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200
URX2 UROG UCDX UGRACH2 Bandit, Border Collie, Ryan Klamm, 198
URO1 UGRACH R'quest Handle With Care, Border Collie, Tamera Prestin And Rodney Prestin, 195

Agility III - Judge: Linda Lavolette

Division II
1st) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
2nd) UWP UCD URO3 UGRACH12 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200

Division III
1st) UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH4 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
3rd) UACH Whitehot Red Cedar Serendipity, Irish Red & White Setter, Keith Eldred Or Corless Eldred, 200
4th) UWP UGRACH4 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200

View Event >