▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Sunday Show 1

October 9, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BOXER, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
Adult Female BF BOB Listed Entry
BULLMASTIFF, 3 Entries
JUDGE Lila Fast
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
CH BOB CH Wildfire Chasing The Moon, Barbara Laramie
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lila Fast
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Boxer, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, CH Wildfire Chasing The Moon

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PODENGO PORTUGUESO, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw

GUN DOGS
ENGLISH POINTER, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
FIELD SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Adult Female BF BOB Holzstroms Dancing May Holiday, Sarah Yale
GOLDEN RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Female Puppy Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Colonial's Marching Finale, Maryterese Russo
RCH CH URO2 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman
GRCH GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
LABRADOR RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Tivin Poetry In Motion, Sandra A Talbot, Christine Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
2nd) Golden Retriever, CH Colonial's Marching Finale
3rd) English Pointer, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Adult Male BM BOB Listed Entry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) COMP WIN UNDER LILA FAST

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CARDIGAN WELSH CORGI, 3 Entries
JUDGE Debra Florek
Int. Female BF Benever's The Butler Did It, Carol Kasabian
CH CH Kts Icing On The Cake @ Benever, Carol Kasabian, Richard Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Herring Cove, William Maxim
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Debra Florek
CH CH Benevers In The Strike Zone, Carol Kasabian
RCH URO1 CH Benevers In The Park Homerun SPOT-ON, Carol Kasabian
GRCH BOB GRCH Benevers In A Triple Play, Carol Kasabian
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Debra Florek
Int. Female BF Canami Sweetly Blooming Thyme, Douglas Vohnoutka
Adult Female RBF Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
CH CH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy
RCH CH Foxglove Incendio Out In A Blaze, Katherine Ostiguy
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Benevers In A Triple Play

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Helena Engelauf
BHM BM BOW CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
BHF BF CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
DANISH-SWEDISH FARMDOG, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
Jr. Female BF BOB CH Little Denmark's Kind Of Kream, Kathryn Barber
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Helena Engelauf
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH BOB GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
RAT TERRIER, 4 Entries
JUDGE Helena Engelauf
CH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
RCH CH Tanagas Vegas Obsession, Robin M Lutwinas
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Helena Engelauf
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Mitern Little Gamble
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation
3rd) Danish-swedish Farmdog, CH Little Denmark's Kind Of Kream
4th) Rat Terrier, GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki

COMPANION DOGS
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
CH BOB CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Miniature Pinscher, CH Sunsprite Ms Molly Brown

BIMBS Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little
RBIMBS Alaskan Malamute, Listed Entry