Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Central Wisconsin Kennel Club (06/09/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

June 10, 2018

Hosted By: Central Wisconsin Kennel Club

Location: Stevens Point, Wisconsin

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy RBF Hq Unvailing Live How You Dream, Laurel Vail
BHF BF CH Hq Allure, Laurel Vail
CH BOB CH Hq Shall We Dance, Laurel Vail
RCH CH Hq Triumph, Scotti Sarinske, Laurel Vail

Guardian Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Doberman Pinscher, CH Hq Shall We Dance

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Basenji, Listed Entry

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Nyehyrst Lena The Naiad, John Heyn

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Felstar Precious Light, Bev Sigl Felten

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB RATO MC AHD SN PTE CA URO3 GRCH UAGI Oorbellen Mel, Sarah Krueger, Charles Brendel

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOW BOB Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert
BHM RBM Listed Entry
BHF BF Listed Entry

NS Duck Tolling Retriever,
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Fourwinds Hold Me Close, Phyllis Christensen

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Exquisite Zoey, Ann K Iverson

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Luvya To The Moon And Back, Brooke Koenig

Weimaraner, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Int. Male RBM Bench & Field Royal Flush, Linda M Wagner
BHM BM Boonieland Cheese Head Lh, Bobbie J Will Or Linda M Wagner
Jr. Female BF BOW BOB CH Boonieland How Do You Like Me Now, Linda M Wagner
BHF RBF Boonieland Picture Perfect, Linda M Wagner

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Labrador Retriever, Radda's Renaissance Man
2nd) English Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) English Springer Spaniel, CH Felstar Precious Light
4th) Kooikerhondje, RATO MC AHD SN PTE CA URO3 GRCH UAGI Oorbellen Mel

Northern Breeds

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Aoi's Kuro No Keiyakusha, Michelle Bigelow
RCH CH Aoi's Hirunaka No Ryuusei, Michelle Bigelow

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Siberian Husky, CH Aoi's Kuro No Keiyakusha

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH SV SI AHD AN PTE URO2 UAGII Defiance Are You Sirius SPOT-ON, Renea Dahms

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female RBF URO2 Northwind's Chasing A Dream, Rick L Carl, Paula Kropidlowski
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF CH'PR'Trackside Summer's Front Paige, Sharon Bruckschen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB CH Serenity Poetry In Motion, Lisa M Williams

Chihuahua, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Female BF BOB Listed Entry

English Bulldog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB CH Awesome's Boosted Ride, Elizabeth Mueller

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB Noblewinds Lindtt Noir, Tracy A Perrine

Papillon, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Starfleet Hezawinner@dixdlor, Dolores Slizewski
RCH CH A'capella Kyteral Vivace, Dolores Slizewski And Meg L Peifer

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Papillon, CH Starfleet Hezawinner@dixdlor
2nd) English Bulldog, CH Awesome's Boosted Ride
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Serenity Poetry In Motion
4th) Chihuahua, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
LABRADOR RETRIEVER, Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert

BIS Dachshund, Listed Entry
RBIS Australian Shepherd, Listed Entry

View Event >