Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (06/09/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

June 9, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Big Boss Axel, Jessica Barless
Jr. Female BF BOW BOB Diva Pia Fidelis, Amanda Gradwell
RBF Big Boss Odessa Michelle Kozak

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
Int. Male BM BOW BOB CH Oriol Hector De Grande Vinko, Alexandra Smereka
Jr. Female BF Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Female BF BOB CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Perro De Presa Canario, CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON
2nd) Cane Corso Italiano, Diva Pia Fidelis
3rd) Doberman Pinscher, CH Oriol Hector De Grande Vinko
4th) Great Dane, URO1 CH Kiss Me Blue

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH Rallee's All Eyes On Me, Sheryl Touchette, Yvon Touchette
CH BOB CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Doxiluv Remembrance, Tina Gibson

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Dachshund, CH Rockindox Screech Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Female BF BOB CH Awbari Cotton Candy Cloud Sardula, Josee Chevalier
CH CH Wynsyr Foxrun Never Say Never, Carol Jones

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen

Whippet, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
RCH CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shetara's Sexy Sadie, Anne Rudd, Deanna Glasgow

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Afghan Hound, CH Awbari Cotton Candy Cloud Sardula
2nd) Whippet, CH Mccartney's Star Line Up
3rd) Thai Ridgeback, CH Keats Heart Of Gold

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF Whisperfield Don't Stop Me Now, Ray Iredale, Pat Iredale
CH BOB CH Legacyk She's A Shade Of Wild, Lindsey Nicholas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW BOB URO1 CH Ambertru Tri'n Hard2 Believeit, Linda Webb-sowerby
Adult Female BF Taygold's Kindred Spirit, Brooke Sillaby

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Lynroys The Ultimate Secret, Linda Gourley
Female Puppy BF BOW BOB CH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
Jr. Female Listed Entry
Int. Female RBF URO1 Bijou's Red Poppy From Reva, Laura Turner
CH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
GRCH UAGII URO3 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration
2nd) Standard Poodle, CH Jettys Majestic Calamity Jane
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Legacyk She's A Shade Of Wild
4th) Golden Retriever, URO1 CH Ambertru Tri'n Hard2 Believeit

Northern Breeds

Norrbottenspetz, 3 Entries
Judge Peter Scott
CH BOB GRCH Petrie's Ace, Paul Petrie
RCH CH Naku's Gift At Arthayr, Paul Petrie

Samoyed, 2 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy RBF Snowybear's Dani D, Tina Gibson
Adult Female BF BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Peter Scott
Adult Male BM CH Indianline's Wolf Chant, Norman Negus And Valerie Negus
Jr. Female BF BOW BOB Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Norrbottenspetz, GRCH Petrie's Ace
2nd) Siberian Husky, Kabu's Ludicrous Speed
3rd) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy BF Hearthside Border Gal At Ausiezip, Shelley Gladu
GRCH BOB GRCH Mc Matt Topgun On The Big Screen, Nicole Williams

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Peter Scott
Int. Male BM BOB URO1 Shepherd Of The Blue Moons SPOT, Marguerite Gosen, Don Gosen

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Peter Scott
BHF BF BOB Follow Me Red Velvet, Lisa Hartjes

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOW BOB Fabina's Bold Weekend Lover, Ivan Fabina, Alanna Riff
Jr. Female RBF URO1 Kell Sharrow Annalisa SPOT, Gillian Eiloart
Adult Female BF Listed Entry

White Shepherd, 6 Entries
Judge Peter Scott
CH BOB URO1 CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine, Beth Crawford
RCH CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney

Herding Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Australian Shepherd, GRCH Mc Matt Topgun On The Big Screen
2nd) Shetland Sheepdog, Fabina's Bold Weekend Lover
3rd) Bearded Collie, URO1 Shepherd Of The Blue Moons SPOT
4th) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Female BF BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
CH BOB CH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
CH BOB URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON, Lisa Parsons

Terrier Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Staffordshire Bullterrier, URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Jewels Samurai Kid
3rd) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
4th) American Pit Bull Terrier, Invalid Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Mama D's Sensational Phoebe, Tina Deprez

Chihuahua, 1 Entry
Judge Peter Scott
CH BOB CH Shadowalkers U Had Me At Hello, Susan Matheson Cumiisky

Poodle, 5 Entries
Judge Peter Scott
MINIATURE
Adult Male BMV URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT, Nancy L Musters
BHF BFV BF BOW BOB CH Bellefleet's Electric Drive, Alysia Reichertz
TOY
Male Puppy BMV Keja L'il Rascal For Hillhaven, Linda Gunn
Female Puppy BFV BF Lynroys U R Sizzlin' Hot, Linda Gourley
Int. Female Invalid Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Poodle, CH Bellefleet's Electric Drive
2nd) Chihuahua, CH Shadowalkers U Had Me At Hello
3rd) Boston Terrier, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
GOLDEN RETRIEVER, URO1 CH Ambertru Tri'n Hard2 Believeit, Linda Webb-sowerby
BEARDED COLLIE, URO1 Shepherd Of The Blue Moons SPOT, Marguerite Gosen, Don Gosen

BIMBS Poodle, CH Bellefleet's Electric Drive, Alysia Reichertz
RBIMBS Staffordshire Bullterrier, URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON, Lisa Parsons

View Event >