▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Saturday Show 2

October 8, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Helena Engelauf
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Eis Haus Stand Your Ground, Carol Costa, John Costa, Susan Cohen
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
2nd) Rottweiler, Listed Entry

SCENTHOUNDS
DACHSHUND, 1 Entry
JUDGE Helena Engelauf
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Helena Engelauf
1st) Dachshund, Listed Entry

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lila Fast
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry

GUN DOGS
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
Jr. Female BF BOB Listed Entry
FIELD SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Lila Fast
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Lila Fast
Male Puppy BM Macpak Celebration Ramblin Man, Mary Jo Mc Cormack
Female Puppy BF BOW Macpak Celebration Wishin Star, Mary Jo Mc Cormack
CH CH Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth
RCH CH Celbrations I Kissed A Girl, Janice Baserga
GRCH BOB GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Lila Fast
CH BOB CH Tivin Poetry In Motion, Sandra A Talbot, Christine Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Lila Fast
1st) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
2nd) Golden Retriever, GRCH Abalee's Hearts Aflutter
3rd) English Pointer, Listed Entry
4th) Standard Poodle, CH Tivin Poetry In Motion

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Adult Male BM BOB Listed Entry
AMERICAN ESKIMO, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
STANDARD
BHF BFV BF 'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Renee Strong, Amanda E Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Pat's Irish Miracle Ncis Agent, Suzanne Odonnell, Renee Strong
KARELIAN BEAR DOG, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Pat's Irish Miracle Ncis Agent
2nd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
CH BOB CH Vinelake's On A Whim, Leigh Holmes
BELGIAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
CH CH Winjammer's Naughty Boy, Pat Morgan
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Darryl Hurst
BHM BM BOW BOB CH Kingscourt Imagine Dragons, Linda Fowler
Int. Female BF CH Kingscourt The Tilted Kilt, Linda Fowler
PEMBROKE WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE Darryl Hurst
Int. Male BM BOB Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill
SHETLAND SHEEPDOG, 7 Entries
JUDGE Darryl Hurst
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
CH BOB CH Kaskia Foxglove Handwritten, Katherine Ostiguy
RCH CH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy
GRCH URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Darryl Hurst
1st) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Winddancer-aylesford Black & Tan
3rd) Australian Shepherd, CH Vinelake's On A Whim
4th) Shetland Sheepdog, CH Kaskia Foxglove Handwritten

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Debra Florek
BHM BM BOW CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
BHF BF CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry
DANISH-SWEDISH FARMDOG, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
Jr. Female BF BOB CH Little Denmark's Kind Of Kream, Kathryn Barber
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Debra Florek
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
RAT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Debra Florek
CH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Debra Florek
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) Danish-swedish Farmdog, CH Little Denmark's Kind Of Kream
2nd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
3rd) Bull Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation

COMPANION DOGS
FRENCH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Debra Florek
CH BOB Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra Florek
1st) French Bulldog, Listed Entry

BIS Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa
RBIS Dachshund, Listed Entry