Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: American Pit Bull Terrier Club Of New England (06/02/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

June 3, 2018

Hosted By: American Pit Bull Terrier Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Male BM Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM Saratoga Standing In The Fire, Christy Jordan
Female Puppy BF BOW BOB Saratoga Let Freedom Ring, Christy Jordan
CH CH Saratoga Gideon Putnam, Christy Jordan
RCH CH Saratoga Howdo You Like Me Now, Mary Louise Yacovone
RBF Saratoga Sweet Sensation Christy Jordan

Rottweiler, 4 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOW Freyr Scotty 2 Hotty V Rabenbucht, Lynne M Panno
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan
RBF Echo Mirror Image V Rabenbucht Maureen Cousino

Guardian Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Rottweiler, CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON
2nd) Boxer, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Saratoga Let Freedom Ring

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya, Lisa S Sutliff, Steven Sutliff

Scenthound Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge David L Kittredge
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Silken Windhound, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB GRCH'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura
RCH CH'PR'K-c's Serenity Goodbye Girl, Pam Kilby
GRCH GRCH'PR'Solo's K-c You're In My Spot, Pam Kilby

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge David L Kittredge
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Augustine's Kiss The Boy's, Jennifer Vawter

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's Girl On Fire
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON
3rd) Xoloitzcuintli, Augustine's Kiss The Boy's

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Golden Retriever, 5 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy RBF Clew Bay's Sea U At Maho, Beth Stoddard
BHF BF Sunkissed Sweet Pink, Kara Ferri
CH BOB UCD UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss
RCH CH Mardovar's Legend Of The Moon, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz

Gun Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Golden Retriever, UCD UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Samoyed, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB UWP CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond, Merilee D'antonio

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH BOB UWP CH Snowdancer's Titanium, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount
RCH Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Siberian Husky, UWP CH Snowdancer's Titanium
3rd) Samoyed, UWP CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond
4th) Alaskan Malamute, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
BHM BM BOB CH Halifax Labyrinth, Fran Swanson

Beauceron, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Homestretch Icon De L'aurore, Kristine R Barberi

Cardigan Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM White Raven Pizza Or Death, Ashley Nadeau
Int. Male Listed Entry
CH BOB CH Winddancer Ashe Me No Question, Beverly Reid
RCH CH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis
GRCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid
RBM Whiteraven Spirit Of Intellect Sid Calzolari

Collie, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
SMOOTH
Female Puppy BFV BF BOB Stoneyacre Wicked Ways, Jennifer Hammond, Douglas Vohnoutka

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy RBF Adiame Secret Chord, Kelly Hoffman Conn, Heather Burrowes
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Homestretch Icon De L'aurore
2nd) Collie, Stoneyacre Wicked Ways
3rd) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
4th) Australian Shepherd, CH Halifax Labyrinth

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
HAIRLESS
BHF BFV BF BOB 'PR'Stoney Brook's Bright Star@night, Dorothy Baker

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF CH Bluprints Bogie's Bribe, Joan Mc Master, Steve Mc Master
Jr. Female RBF UWP Bragg's La Vie Rose, Linda Kellogg
GRCH BOB AP VPA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
RCH CH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Keslake's Riding In The Front, Jose C Benavidez

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB AP VPN UWPCH GRCH'PR'Black Label's Jedi Master, Felicia R White

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB CH Foxhaus Viking Gold Of Foxomania, Lucia Hackett

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) American Pit Bull Terrier, AP VPA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Rat Terrier, AP VPN UWPCH GRCH'PR'Black Label's Jedi Master
4th) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Tim Parr
Int. Male BM Lightsoutbullyz Casanova, Kevin Brooks
Female Puppy BF BOW CH Suga Cookie, Brian Velazquez, Christina Ramos
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH UWP CH FS Shireline King Thorin, Philip M Perry

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

French Bulldog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Dolcetto Your Vegas Is Showing, Gerdlyn Tropea

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
2nd) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
3rd) French Bulldog, Dolcetto Your Vegas Is Showing
4th) American Bully, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
SIBERIAN HUSKY, UWP CH Snowdancer's Titanium, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount

BIS Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura
RBIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

View Event >