Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: American Pit Bull Terrier Club Of New England (06/02/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

June 2, 2018

Hosted By: American Pit Bull Terrier Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Amaretto Della Vale Degli Orsi, Roxana I Ciulei

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM CH Saratoga Howdo You Like Me Now, Mary Louise Yacovone
Jr. Female BF BOW BOB CH Saratoga Victorian Stroll, Christy Jordan
Int. Female RBF Saratoga Something To Talk About, Christy Jordan
RBM CH Saratoga Gideon Putnam Christy Jordan

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOB CH Clandeboye's Big N Rich, Lorene Mc Laughlin

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB URO1 UWPCH Bella Bulldogges Captain Quint, Kerry Pottle

Rottweiler, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy RBM Freyr Scotty 2 Hotty V Rabenbucht, Lynne M Panno
Adult Male BM BOW BOB CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan
Jr. Female BF Echo Mirror Image V Rabenbucht, Maureen Cousino

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Leonberger, CH Clandeboye's Big N Rich
2nd) Giant Schnauzer, Listed Entry
3rd) Cane Corso Italiano, CH Amaretto Della Vale Degli Orsi
4th) Doberman Pinscher, CH Saratoga Victorian Stroll

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya, Lisa S Sutliff, Steven Sutliff

Scenthound Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Augustine's Kiss The Boy's, Jennifer Vawter

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Xoloitzcuintli, Augustine's Kiss The Boy's
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Clew Bay's Sea U At Maho, Beth Stoddard
CH CH Mardovar's Legend Of The Moon, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
RCH Listed Entry

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF BOB CH Redwoods Legado Spirit Of Thor, Sue Robinson, Melinda A Harvey

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Adult Female BF BOB Pirouette Call Of The Wild, Jillian Emerson

Gun Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Golden Retriever, Clew Bay's Sea U At Maho
3rd) Portuguese Water Dog, CH Redwoods Legado Spirit Of Thor
4th) Standard Poodle, Pirouette Call Of The Wild

Northern Breeds

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Ashwood Neverland Keiju, Linda Yuretich

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB CH Snowdancer's Love Urself, Melissa Mount, James Mount, Laura Mount

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Siberian Husky, CH Snowdancer's Love Urself
3rd) Finnish Lapphund, Ashwood Neverland Keiju

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM BOB CH Homestretch Icon De L'aurore, Kristine R Barberi

Border Collie, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male RBM White Raven Pizza Or Death, Ashley Nadeau
Int. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis
RCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid

Collie, 1 Entry
Judge Tim Parr
SMOOTH
Female Puppy BFV BF BOB Stoneyacre Wicked Ways, Jennifer Hammond, Douglas Vohnoutka

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHF BF BOB CH Wyndemere's One More Kiss, Cynthia Booth, Karen A Bachelle, Frederick Bachelle

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Adiame Secret Chord, Kelly Hoffman Conn, Heather Burrowes
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB UWP GRCH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Homestretch Icon De L'aurore
2nd) Collie, Stoneyacre Wicked Ways
3rd) Shetland Sheepdog, UWP GRCH Foxglove Kaskia Split Decision
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Winddancer-aylesford Black & Tan

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
HAIRLESS
BHM BMV BM BOB CH Stoneybrooks Perfect Storm, Dorothy Baker

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF CH Bluprints Bogie's Bribe, Joan Mc Master, Steve Mc Master
Jr. Female RBF UWP Bragg's La Vie Rose, Linda Kellogg
GRCH BOB AP VPA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
RCH CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF BOB Keslake's Riding In The Front, Jose C Benavidez

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB AP VPN UWPCH GRCH'PR'Black Label's Jedi Master, Felicia R White

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOB CH Foxhaus Viking Gold Of Foxomania, Lucia Hackett

Terrier Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Lakeland Terrier, Keslake's Riding In The Front
2nd) American Hairless Terrier, CH Stoneybrooks Perfect Storm
3rd) American Pit Bull Terrier, AP VPA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
4th) Rat Terrier, AP VPN UWPCH GRCH'PR'Black Label's Jedi Master

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM Lightsoutbullyz Casanova, Kevin Brooks
Female Puppy BF BOW CH Suga Cookie, Brian Velazquez, Christina Ramos
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

Companion Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
3rd) American Bully, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, AP VPA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RAT TERRIER, AP VPN UWPCH GRCH'PR'Black Label's Jedi Master, Felicia R White

BIS Leonberger, CH Clandeboye's Big N Rich, Lorene Mc Laughlin
RBIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

View Event >