Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (05/26/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

May 27, 2018

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Int. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Skylyn-l-sin's Up The Creek, Christine Mc Lean

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Great Dane, 11 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Adult Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford
RCH CH Shaktistarz Witchy Woman, Shirley Struble
GRCH BOB URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Great Dane, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Adult Male BM BOB Ruger Duke Iv, Jena Machala

Treeing Walker Coonhound, 7 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH CCH'PR'All American Lover Boy, Angela Sawvel
RCH CH CCH'PR'Bear Claw's Laurel Valley Hope, Lynn Buzzell
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy SPOT, Gary Lee Bert, Amanda Bert

Scenthound Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy SPOT
2nd) Basset Hound, Ruger Duke Iv

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB PTE UWPCH URO2 GRCH Bushwacker Kiroja Breaking Bad, Kelli Harmon

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Ketka's Wild Nash Rambler, Terese Worful

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Podengo Portugueso, CH Ketka's Wild Nash Rambler
2nd) Basenji, PTE UWPCH URO2 GRCH Bushwacker Kiroja Breaking Bad

Gun Dogs

Bracco Italiano, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Flobert Venator D'ursus, Shirley J Darnell, Kathryn A Darnell
RCH CH Delphoi Venator D'ursus, Shirley J Darnell, Kathryn A Darnell

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
BHM BM Chocolat Dartek's Up, Kathy Hawkins
CH BOB CH Crownroyal's Just My Cuppa Tea, Mike Winkler

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Male Puppy BM BOB CH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB GRCH Windmere's Cosmic Hallelujah, Taylor Boucher

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB GRCH Family Affair's Floyd B Poodle, Stepheni A Lazar, Abbie R Shaw

Gun Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Standard Poodle, GRCH Family Affair's Floyd B Poodle
2nd) Golden Retriever, GRCH Windmere's Cosmic Hallelujah
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Dahlkes Remingtons Time To Shine
4th) English Springer Spaniel, CH Crownroyal's Just My Cuppa Tea

Northern Breeds

Samoyed, 3 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy BF Kolinka's Magical Ella, Nancy Gray
BHF RBF CH Kolinka's Classy Mariska, Nancy Gray
CH BOB CH Kolinka's Princess Moana, Nancy Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Samoyed, CH Kolinka's Princess Moana

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 13 Entries
Judge Cynthia M Fellows
GROENENDAEL
Male Puppy BMV Listed Entry
LAEKENOIS
Jr. Male BMV Listed Entry
MALINOIS
Adult Male BMV Listed Entry
TERVUEREN
Male Puppy BMV Casyka's Ink, Owen Deatrick, Sandy Deatrick
CH BOB CH UAGII URO3 Ambrajai Dare To Dream, Wynell Brush
RCH PTN CH Winjammer's The Iceman Cometh, Karen Fink, Pat Morgan
GRCH GRCH Hemingway Du Bois Du Tot, Owen Deatrick And Sandy Deatrick

Border Collie,
Judge Cynthia M Fellows
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Von Der Kings Superhero SPOT, Kellie Van Nuil

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Int. Male BM URO1 Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT, Jena Machala
CH BOB CH Starr's I Am Negan, Alyssa Mannon
RCH NC GRCH Quinn Vom Royale, Gail Bauer
GRCH GRCH Worrywort Understanding Eloise, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Flf Anything Goes, Lisa Gerlinger

White Shepherd, 8 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Int. Male BM Sayber King Of The Kassel, Eric Downing, Penny Downing
Jr. Female BF BOW BOB CH Royal Fairy Classic Elegance, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale
CH CH Worrywort Von Der Randfurt, Linda Lipford
RCH CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine, Beth Crawford
GRCH GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Belgian Shepherd Dog, CH UAGII URO3 Ambrajai Dare To Dream
2nd) Pembroke Welsh Corgi, CH Flf Anything Goes
3rd) White Shepherd, CH Royal Fairy Classic Elegance
4th) Dutch Shepherd, CH Von Der Kings Superhero SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB GRCH Fanta-c's Lil'ss Kicker @ Mmwd, Tonya Schrock

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Int. Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Fanta-c's Lil'ss Kicker @ Mmwd
2nd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Female Puppy BF Mb Honoring Keightley Of Kyoh, Jeremy West
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Ggk's Eleven's Obsession, Morgan Barrick
RCH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Zuo&kyloe's Star Shine, Jan Spiker
RCH CH Jansen Kiora Dutchess Heart, Candice Radziewicz, Jan Spiker
GRCH GRCH Zuo's Winter Serenade Of Kyloe, Jan Spiker, Jill Rankinen

French Bulldog, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB GRCH Amadeus De La Bombonetti SPOT, Cheryl Smith

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Int. Female BF BOB CH Freespirit's Pixie Dust, Nancy Bartlett-hensley, Linda K Grems
BHF RBF Freespirit's Strawberry Shortcake, Linda K Grems
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Freespirit's Midnight Storm, Linda K Grems

Poodle, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Ritzy's Solid As A Rock, Cynthia Ratz

Companion Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) American Bully, UWP URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON
2nd) Chinese Crested, CH Zuo&kyloe's Star Shine
3rd) Poodle, CH Ritzy's Solid As A Rock
4th) French Bulldog, GRCH Amadeus De La Bombonetti SPOT

TOTAL DOG QUALIFIERS
GREAT DANE, URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford
GREAT DANE, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

BIMBS Belgian Shepherd Dog, CH UAGII URO3 Ambrajai Dare To Dream, Wynell Brush
RBIMBS American Bully, UWP URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick

View Event >