Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (05/26/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

May 26, 2018

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Schmidts-gc Walking In Memphis, Tammy Davison

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

Great Dane, 12 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Shaktistarz Witchy Woman, Shirley Struble
RCH Invalid Entry
GRCH URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin
RBF Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Cane Corso Italiano, GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT
2nd) Great Dane, CH Shaktistarz Witchy Woman
3rd) Boxer, CH Schmidts-gc Walking In Memphis
4th) Leonberger, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB CGRCH Coldwater K-run Scarlet Witch, Erin C Fischer-hill, Cael Fischer, Tim Hill

Treeing Walker Coonhound, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CCH'PR'All American Lover Boy, Angela Sawvel
RCH CCH CH'PR'Bear Claw's Red Eagle Freedom, Lynn Buzzell
GRCH CH CGRCH'PR'Bert's Bear Claw Foxy Roxy SPOT, Gary Lee Bert, Amanda Bert

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'All American Lover Boy
2nd) Beagle, CGRCH Coldwater K-run Scarlet Witch

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB UFA USA UWPCH PTA URO1 GRCH Kiroja Hockeytown Hero, Kelli Harmon

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Basenji, UFA USA UWPCH PTA URO1 GRCH Kiroja Hockeytown Hero
2nd) Xoloitzcuintli, Listed Entry

Gun Dogs

Bracco Italiano, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Flobert Venator D'ursus, Shirley J Darnell, Kathryn A Darnell
RCH CH Delphoi Venator D'ursus, Shirley J Darnell, Kathryn A Darnell

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM Chocolat Dartek's Up, Kathy Hawkins
CH BOB CH Crownroyal's Just My Cuppa Tea, Mike Winkler

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB CH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Windmere's Cosmic Hallelujah, Taylor Boucher

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF Red Birch's Chantilly Lace, Barbara Christman
CH BOB CH Red Birch's Whole Lotta Shakin', Barbara Christman

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Kd's Inherit The Wind, Jennifer Boucher

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Stargazer Merlins Camelot, Kathleen C Austin
RCH CH Autumn S In A Whirlwind Elijah, Rebecca A Laing-austin
GRCH BOB GRCH Family Affair's Floyd B Poodle, Stepheni A Lazar, Abbie R Shaw

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz
RCH CH Liberty's Brown & White Taffy, Cheryl Pulaski

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle M/C, CH Quickstep Deleware
2nd) Portuguese Water Dog, CH High Winds Drain The Swamp
4th) Labrador Retriever, CH Red Birch's Whole Lotta Shakin'

Northern Breeds

Samoyed, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Samoyed, GRCH Oro Blanco Reina Del Universo

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB PTA CH Laeken Paradis Lilli, Gladys Cataline
RCH CH UAGII URO3 Ambrajai Dare To Dream, Wynell Brush

Border Collie,
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Von Der Kings Superhero SPOT, Kellie Van Nuil
GRCH GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM URO1 Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT, Jena Machala
CH BOB URO1 CH Gunnar Vom Royale, Colleen Carden
RCH NC GRCH Quinn Vom Royale, Gail Bauer
GRCH GRCH Worrywort Understanding Eloise, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Universal Vexx, Rachelle Grabowski
NFP BP Listed Entry, Laura J Doerfner

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Flf Anything Goes, Lisa Gerlinger

White Shepherd, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM Sayber King Of The Kassel, Eric Downing, Penny Downing
Jr. Female BF BOW BOB CH Royal Fairy Classic Elegance, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale
CH CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine, Beth Crawford
GRCH GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) White Shepherd, CH Royal Fairy Classic Elegance
2nd) Dutch Shepherd, CH Von Der Kings Superhero SPOT
3rd) Belgian Shepherd Dog, PTA CH Laeken Paradis Lilli
4th) Bouvier Des Flandres, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH'PR'Buckeyes The Wise One, Stephanie Sova

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Turcoys Tiger Lily, Kim Hicks

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB EHD EI EC SN EV CH My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Staffordshire Bullterrier, EHD EI EC SN EV CH My Absolute Defender
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Buckeyes The Wise One
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Turcoys Tiger Lily

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Mb Honoring Keightley Of Kyoh, Jeremy West
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Ggk's Eleven's Obsession, Morgan Barrick
RCH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH UWP URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Keto's Ms. Ida Mae, Cheryl Wellnitz
Adult Female BF BOB CH Zuo&kyloe's Star Shine, Jan Spiker

Poodle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Ritzy's Solid As A Rock, Cynthia Ratz

Pug, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Bully, CH Ggk's Eleven's Obsession
2nd) Pug, CH Exquisite Tucked In At San-su
3rd) Chinese Crested, CH Zuo&kyloe's Star Shine
4th) Poodle, CH Ritzy's Solid As A Rock

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 CH Gunnar Vom Royale, Colleen Carden

BIS Standard Poodle, CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz
RBIS Cane Corso Italiano, GRCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

View Event >