Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/19/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

May 20, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOB CH Shersans Rollnstone Rocknroll, Carolyn Kinley, Rebecca L Tuckerman
Jr. Male RBM Listed Entry

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOW CH Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Int. Female BF Cle Strong's Midknight, Mark Ozanich
CH BOB CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON, Amber Ryczek
RCH CH Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber
Int. Female Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Keterdobes Amazing Grace, Ada Fry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Hero The American Patriot, Michael L Watson
GRCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Mann's Shining Star, Mary Mann
GRCH BOB GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Rottweiler, CH Hero The American Patriot
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Shersans Rollnstone Rocknroll
3rd) Cane Corso Italiano, CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON
4th) Doberman Pinscher, CH Keterdobes Amazing Grace

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Adult Male BM BOB CH'PR'Scarberry's Double Shot Cowboy, Laura Haas, Elizabeth Stocker
CH CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CA CCH Fan Woods Daydream Believer, Amanda Barabas And Valerie Barabas

Dachshund, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

English Foxhound, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
BHM BM BOB Cottonwood's Lord Nelson SPOT, Ann Kretschmaier, Jane A Hendricks

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean
Female Puppy BF CH'PR'Snooki's Cookie, Mary Ann Janes

Scenthound Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
2nd) Beagle, CCH Fan Woods American Legacy SPOT
3rd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge
4th) American B & T Coonhound, CH'PR'Scarberry's Double Shot Cowboy

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Greyhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea, Cynthia J Lear

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF BOB 'PR'Springlane's Gabriella, Theresa M Timm-miller, Jennifer R Miller
BHF 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller Or Jennifer R Miller
RBF 'PR'Springlane's Ava Theresa M Timm-miller, Jennifer R Miller

Whippet, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Irish Wolfhound, URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea
2nd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
3rd) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW BOB CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
Female Puppy BF Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male RBM Takatia's Land Ho At Xcaliber, Robin L Crum
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Richwood Works Like A Charm, Tara Perby
BHF RBF CH Brook Opk's Pride And Joy, Christine Harp
CH CH Harborview's Playing To The Crowd SPOT, Kathleen Moore

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Int. Female Invalid Entry

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOW CH Harmonygrove's Cup Of Joe, Akemi Hoffman
Adult Female BF Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH CH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHF BF Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz
RCH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Golden Retriever, CH Richwood Works Like A Charm
3rd) Field Spaniel, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae

Northern Breeds

Shiba, 1 Entry
Judge David Swank
Adult Female BF BOB Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky,
Judge David Swank
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: David Swank
1st) Shiba, Kivrin Of The Petal Variety

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
BHM BM BOB CH Fall Fire Gun Runner, Diana James

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
GROENENDAEL
Int. Male BMV BM BOB Espen De Bruine Buck, Renee Croft

Berger Picard, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy BF CH Noal De Lann Guic, Jackie Walker
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker
RBF Listed Entry

Border Collie, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James
RCH CH Out Run Little Miss Can't Be, Lisa J Mc Williams

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy RBM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Int. Female BF BOB CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me, Tonia Mc Canna

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Australian Shepherd, CH Fall Fire Gun Runner
2nd) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint
3rd) Border Collie, CH Out Run Stand Watch
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me

Terriers

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB CH Evolutions Embrace Sweet Babboo, Paula Spangler

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Adult Female BFV BF CH'PR'3bf Nailed It, Electra Blair
CH BOB CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Evolutions Embrace Sweet Babboo
3rd) Staffordshire Bullterrier, UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Free
4th) Rat Terrier, CH'PR'Cb Mighty Little Toot

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge David Swank
Female Puppy BF BOB Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge David Swank
Jr. Female BF Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker
CH BOB UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Miniature Pinscher, 5 Entries
Judge David Swank
Int. Male RBM Witzend What Dreams May Come, Tammy Dzatko, Christine Bixler
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RCH CH Ked N Witzend On The Rocks, Christine Bixler Or Kari Dannemiller

Companion Dog Group Winners
Judge: David Swank
1st) Miniature Pinscher, CH Witzend Forever Love
2nd) Boston Terrier, Davane Honey Bee
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Kromfohrlander, UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT

BIMBS Smooth Fox Terrier, Listed Entry
RBIMBS English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

View Event >