Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/19/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

May 20, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOB CH Shersans Rollnstone Rocknroll, Carolyn Kinley, Rebecca L Tuckerman
Jr. Male RBM Listed Entry

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM CH Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH GRCH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
RCH CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON, Amber Ryczek

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Keterdobes Amazing Grace, Ada Fry

Rottweiler, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino
CH BOB URO1 CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
RCH CH Hero The American Patriot, Michael L Watson
GRCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH CH Mann's Shining Star, Mary Mann
GRCH BOB GRCH Mann's Minnie Avalanche, Victor G Mann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Rottweiler, URO1 CH Esmond's How Sweet It Is
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Saint Bernard, GRCH Mann's Minnie Avalanche

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB CH'PR'Scarberry's Double Shot Cowboy, Laura Haas, Elizabeth Stocker
CH CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Dachshund, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

English Foxhound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB Cottonwood's Lord Nelson SPOT, Ann Kretschmaier, Jane A Hendricks

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW BOB CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean
Female Puppy BF CH'PR'Snooki's Cookie, Mary Ann Janes

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
3rd) American B & T Coonhound, CH'PR'Scarberry's Double Shot Cowboy
4th) English Foxhound, Cottonwood's Lord Nelson SPOT

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Greyhound, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy BF BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea, Cynthia J Lear

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF BOB 'PR'Springlane's Gabriella, Theresa M Timm-miller, Jennifer R Miller
BHF 'PR'Springlane's Hera Dna, Theresa Timm-miller Or Jennifer R Miller
RBF 'PR'Springlane's Ava Theresa M Timm-miller, Jennifer R Miller

Whippet, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Irish Wolfhound, URO1 CH Timbercreek's Cup O' Tea
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Silken Windhound, 'PR'Springlane's Gabriella

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM BOW BOB CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
Female Puppy BF Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg

Field Spaniel, 2 Entries
Judge David Swank
Int. Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Golden Retriever, 6 Entries
Judge David Swank
Int. Male BM Takatia's Land Ho At Xcaliber, Robin L Crum
Adult Male RBM Listed Entry
Adult Female RBF CH Richwood Works Like A Charm, Tara Perby
BHF BF BOW BOB CH Brook Opk's Pride And Joy, Christine Harp

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge David Swank
Jr. Male BM BOW BOB CH Harmonygrove's Cup Of Joe, Akemi Hoffman
Adult Male RBM CH Newlanders Row Row Yo Boats, Des Nyland
Adult Female BF Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
GRCH URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge David Swank
BHF BF Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge David Swank
CH BOB CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz
RCH CH Shyre's Everlasting, Rebekah Zurbrugg

Gun Dog Group Winners
Judge: David Swank
1st) Standard Poodle M/C, CH Quickstep Deleware
2nd) English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) Field Spaniel, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, CH Harmonygrove's Cup Of Joe

Northern Breeds

Shiba, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky,
Judge Sue Phillips
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Shiba, Kivrin Of The Petal Variety

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB CH Fall Fire Gun Runner, Diana James

Berger Picard, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB CH Noal De Lann Guic, Jackie Walker
GRCH URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker
RBF Listed Entry

Border Collie, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Out Run Little Miss Can't Be, Lisa J Mc Williams
RCH CH Out Run Stand Watch, Diana James

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy RBM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Int. Female BF BOB CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me, Tonia Mc Canna

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Border Collie, CH Out Run Little Miss Can't Be
2nd) Australian Shepherd, CH Fall Fire Gun Runner
3rd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Swank
Adult Male BM BOB CH Evolutions Embrace Sweet Babboo, Paula Spangler

Rat Terrier, 2 Entries
Judge David Swank
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB CH'PR'3bf Nailed It, Electra Blair
CH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge David Swank
CH BOB CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH UFA CA UWP GRCH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice

Terrier Group Winners
Judge: David Swank
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Evolutions Embrace Sweet Babboo
3rd) Staffordshire Bullterrier, CH Neverland Wreck It Ralph
4th) Rat Terrier, CH'PR'3bf Nailed It

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Dalmatian, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Male BM Andiron's Knock On Wood, Paris Dizak, Elaine Dizak
Int. Female BF BOW BOB CH Kingdom's She's A Pistol, Paris Dizak, Elaine Dizak

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker
CH BOB UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Miniature Pinscher, 5 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Male RBM Witzend What Dreams May Come, Tammy Dzatko, Christine Bixler
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Ked N Witzend On The Rocks, Christine Bixler Or Kari Dannemiller
RCH CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh, Martha Wojtaszek

Companion Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Miniature Pinscher, Listed Entry
2nd) Kromfohrlander, UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT
3rd) Boston Terrier, Davane Honey Bee
4th) Dalmatian, CH Kingdom's She's A Pistol

TOTAL DOG QUALIFIERS
LABRADOR RETRIEVER, URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

BIMBS Smooth Fox Terrier, Listed Entry
RBIMBS Miniature Pinscher, Listed Entry

View Event >