Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/19/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

May 19, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM BOB CH Shersans Rollnstone Rocknroll, Carolyn Kinley, Rebecca L Tuckerman
Jr. Male RBM Listed Entry

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge David Swank
Jr. Male BM BOW BOB Lombardozzi's Bane, Travis Lombardozzi, Shannon Lombardozzi
Adult Female BF Listed Entry
CH GRCH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras
RBM CH Corso Di Orthus Hicsuntdracones Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge David Swank
Female Puppy BF BOB CH Keterdobes Amazing Grace, Ada Fry
Jr. Female Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber
Adult Female RBF Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge David Swank
GRCH BOB URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

Rottweiler, 4 Entries
Judge David Swank
Jr. Female BF URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Hero The American Patriot, Michael L Watson
GRCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Saint Bernard, 3 Entries
Judge David Swank
CH BOB CH Mann's Shining Star, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Swank
1st) Rottweiler, CH Hero The American Patriot
2nd) Cane Corso Italiano, Lombardozzi's Bane
3rd) Doberman Pinscher, CH Keterdobes Amazing Grace
4th) Bernese Mountain Dog, CH Shersans Rollnstone Rocknroll

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH CCH Nidy's Oops The Doctor Is In, Elizabeth A Stocker

Beagle, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Dara Tammy Fire Watch, Bonnie Casner
Adult Male RBM Brokenroad Dare To Believe, Stacy Faw, Susan Faw

Dachshund, 3 Entries
Judge Sue Phillips
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge, John S Faloba, Breanna Dean
Female Puppy BF CH'PR'Snooki's Cookie, Mary Ann Janes

Scenthound Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
2nd) Beagle, Dara Tammy Fire Watch
3rd) American B & T Coonhound, CH CCH Nidy's Oops The Doctor Is In
4th) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Ccruz Cherry Cr Sweet Revenge

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Canaan Dog, 1 Entry
Judge David Swank
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Greyhound, 1 Entry
Judge David Swank
Female Puppy BF BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Whippet, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Basenji, Listed Entry
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
Female Puppy BF Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
ORANGE & WHITE
Int. Female BFV BF BOB HUNT Lala Belle Sur Le Delavan TAN WRT, Wayne Harvat

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Adult Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Locked On-point Bold Beginnings, Cheri Kropac

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Int. Male BM Takatia's Land Ho At Xcaliber, Robin L Crum
Adult Female BF BOW BOB CH Richwood Works Like A Charm, Tara Perby
BHF RBF CH Brook Opk's Pride And Joy, Christine Harp

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF Lynneville's Shakin' Not Stirred, Lisa M Kirk
Adult Female Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH GRCH Mc Cabe Crk Devanley In Cahoots, Susan Haller, Jody Segedi, Aric Segedi
RCH CH Epoch's Opus One, Gail Jaite
GRCH BOB URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
RBF Mc Cabe Creek Neko Susan Haller

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
BHF BF Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
CH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
GRCH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy BF BOB Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Field Spaniel, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye
4th) Golden Retriever, CH Richwood Works Like A Charm

Northern Breeds

Samoyed, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Siberian Husky,
Judge Polly A Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sue Phillips
BHM BM BOB CH Fall Fire Gun Runner, Diana James
CH CH Showdown's Outta The West, Becky Tellalian

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sue Phillips
GROENENDAEL
Int. Male BMV BM BOW Espen De Bruine Buck, Renee Croft
TERVUEREN
Adult Female BFV BF Kelly Du Chateau De Montmirail, Renee Croft
CH BOB CH Boncoeurs Rollin On The River, Wende Steffey O'hara

Berger Picard, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB CH Noal De Lann Guic, Jackie Walker
GRCH URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Border Collie, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Int. Female BF BOB CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me, Tonia Mc Canna

Herding Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Australian Shepherd, CH Fall Fire Gun Runner
2nd) Berger Picard, CH Noal De Lann Guic
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Boncoeurs Rollin On The River

Terriers

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Adult Male BM BOB CH Evolutions Embrace Sweet Babboo, Paula Spangler

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
STANDARD
Adult Female BFV BF CH'PR'3bf Nailed It, Electra Blair
CH BOB CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Soft-Coat Wheaten Terrier, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Evolutions Embrace Sweet Babboo
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
4th) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Mck's Khaos Maximus, Dustin Harney, Lora Harney
RCH CH Ggk's Sunkissed Tai-land Girl, Morgan Barrick

Dalmatian, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOW BOB Andiron's Knock On Wood, Paris Dizak, Elaine Dizak
Int. Female BF CH Kingdom's She's A Pistol, Paris Dizak, Elaine Dizak

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker
CH BOB UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Miniature Pinscher, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male Invalid Entry
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Ked N Witzend On The Rocks, Christine Bixler Or Kari Dannemiller
RCH CH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
2nd) Kromfohrlander, UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Dalmatian, Andiron's Knock On Wood

BIMBS English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
RBIMBS Smooth Fox Terrier, Listed Entry

View Event >