Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/19/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

May 19, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB CH Shersans Rollnstone Rocknroll, Carolyn Kinley, Rebecca L Tuckerman
Jr. Male RBM Listed Entry

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM CH Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras
RBM Lombardozzi's Bane Travis Lombardozzi, Shannon Lombardozzi

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy CH Keterdobes Amazing Grace, Ada Fry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

Rottweiler, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Hero The American Patriot, Michael L Watson
GRCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Mann's Shining Star, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Minnie Avalanche, Victor G Mann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Mann's Precious Sabrina, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Rottweiler, CH Hero The American Patriot
2nd) Great Dane, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT
3rd) Cane Corso Italiano, GRCH Atlantean's Kamari
4th) Bernese Mountain Dog, CH Shersans Rollnstone Rocknroll

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge David Swank
CH BOB CH CCH Nidy's Oops The Doctor Is In, Elizabeth A Stocker

Beagle, 2 Entries
Judge David Swank
Jr. Male BM BOB Dara Tammy Fire Watch, Bonnie Casner
Adult Male RBM Brokenroad Dare To Believe, Stacy Faw, Susan Faw

Dachshund, 2 Entries
Judge David Swank
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BFV BF Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge David Swank
Female Puppy BF BOB CH'PR'Snooki's Cookie, Mary Ann Janes

Scenthound Group Winners
Judge: David Swank
1st) Beagle, Dara Tammy Fire Watch
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) American B & T Coonhound, CH CCH Nidy's Oops The Doctor Is In
4th) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Snooki's Cookie

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz

Greyhound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Whippet, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Basenji, Listed Entry
3rd) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor
4th) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB CH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
Female Puppy BF Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Sue Phillips
ORANGE & WHITE
Int. Female BFV BF BOB HUNT Lala Belle Sur Le Delavan TAN WRT, Wayne Harvat

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Locked On-point Bold Beginnings, Cheri Kropac

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Male BM Takatia's Land Ho At Xcaliber, Robin L Crum
Adult Female BF BOW BOB CH Richwood Works Like A Charm, Tara Perby
BHF RBF CH Brook Opk's Pride And Joy, Christine Harp

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy Invalid Entry
Jr. Female BF Lynneville's Shakin' Not Stirred, Lisa M Kirk
Adult Female Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH GRCH Mc Cabe Crk Devanley In Cahoots, Susan Haller, Jody Segedi, Aric Segedi
RCH CH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
GRCH BOB UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Sue Phillips
BHF BF Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
CH BOB URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go SPOT, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
CH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz
GRCH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Golden Retriever, CH Richwood Works Like A Charm
2nd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Storm Xvi
3rd) English Cocker Spaniel, CH Ritchhaven's Kid Poker
4th) German Shorthaired Pntr, CH Locked On-point Bold Beginnings

Northern Breeds

Samoyed, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Shiba, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Adult Female BF BOB Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky,
Judge Marilyn O'neill
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Marlo's Indigo Rebellion, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) Shiba, Kivrin Of The Petal Variety

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge David Swank
BHM BM BOB CH Fall Fire Gun Runner, Diana James

Berger Picard, 2 Entries
Judge David Swank
Female Puppy BF CH Noal De Lann Guic, Jackie Walker
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

Border Collie, 1 Entry
Judge David Swank
CH BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge David Swank
Male Puppy BM Wildfires Helmut Von Der Klink, Julie Sincich
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge David Swank
Female Puppy BF BOB Pikatti-craika's Gaefa, Jenifer Brimmer, Katherine Ausse

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David Swank
Int. Female BF BOB CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me, Tonia Mc Canna

Herding Dog Group Winners
Judge: David Swank
1st) Australian Shepherd, CH Fall Fire Gun Runner
2nd) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint
3rd) Icelandic Sheepdog, Pikatti-craika's Gaefa
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Wendt Worth Do You Wanna Touch Me

Terriers

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Male BM BOB CH Evolutions Embrace Sweet Babboo, Paula Spangler

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Sue Phillips
STANDARD
Adult Female BFV BF CH'PR'3bf Nailed It, Electra Blair
CH BOB CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Miniature Bull Terrier, CH Evolutions Embrace Sweet Babboo
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
4th) Rat Terrier, CH'PR'Cb Mighty Little Toot

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB CH Mck's Khaos Maximus, Dustin Harney, Lora Harney
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Ggk's Sunkissed Tai-land Girl, Morgan Barrick
RBM Listed Entry

Dalmatian, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Adult Male BM BOW BOB Andiron's Knock On Wood, Paris Dizak, Elaine Dizak
Int. Female BF CH Kingdom's She's A Pistol, Paris Dizak, Elaine Dizak

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Female BF Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker
CH BOB UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Miniature Pinscher, 5 Entries
Judge Marilyn O'neill
Int. Male BM Witzend What Dreams May Come, Tammy Dzatko, Christine Bixler
BHM RBM Listed Entry
CH BOB CH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RCH CH Ked N Witzend On The Rocks, Christine Bixler Or Kari Dannemiller

Companion Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Kromfohrlander, UFA USA CH Krumme Furche Hummer SPOT
2nd) Miniature Pinscher, CH Witzend Forever Love
3rd) American Bully, CH Mck's Khaos Maximus
4th) Dalmatian, Andiron's Knock On Wood

TOTAL DOG QUALIFIERS
GREAT DANE, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

BIMBS Rottweiler, CH Hero The American Patriot, Michael L Watson
RBIMBS Australian Shepherd, CH Fall Fire Gun Runner, Diana James

View Event >