Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Maple Leaf Kennel Club (05/12/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

May 12, 2018

Hosted By: Maple Leaf Kennel Club

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH Haustier's I'm Not Sayin', Caroline Chaput

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon, Svetlana Lochan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM CH Backbone Cosa Nostra, Maggy Grenon
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Strikerfire Jersey Flashback, Maggy Grenon
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Backbone Cosa Nostra, Maggy Grenon

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chateaurouge's Yissachar, Janine Cummings

Great Dane, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
2nd) Black Russian Terrier, CH Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon
3rd) Doberman Pinscher, CH Strikerfire Jersey Flashback
4th) Great Dane, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB CH Helsinki Du Grand Fresnoy, Pamela J Calver

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female RBF Cataraqui Where The Heart Is, Carole Cockell
BHF BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB 'PR'Astraeus Dockside Red, Lisa M Finlay, Robert Finlay

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen

Whippet, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
RCH CH CCB Kisharo Lepus Blu River Rising, Roberta A Jamieson
GRCH GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Borzoi, CH Helsinki Du Grand Fresnoy
3rd) Whippet, CH Mccartney's Xpensive Date
4th) Thai Ridgeback, CH Keats Heart Of Gold

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Zaniri's Planetary Shift, Ruth Taylor

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Golden Retriever, CH Zaniri's Planetary Shift

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 11 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy Forestwood Travel Through Time, Monica Gaw
Jr. Male BM BOW CH Red Rock A Need For Speed, Rebecca Dayboll
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Forestwood Draped In Gemstones, Monica Gaw
CH Listed Entry
RCH CH Diamondlegacys One Night Stand, Andrew Simpson
GRCH BOB URO1 GRCH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Milldamcreeks Fw Mustang Sally, Norma More
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry, Norma More

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB CH Blueshadow's The Butler Did It, Dayna Kathleen Nichol

White Shepherd, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Furrari's Tyson Of Weisengeist, Lea Wouters

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Min American Shepherd, URO1 GRCH Red Rock Not A Knockoff
3rd) Shetland Sheepdog, CH Blueshadow's The Butler Did It
4th) White Shepherd, Furrari's Tyson Of Weisengeist

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Pyxis I Am The Storm Nb, Jennifer Sider

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Rat Terrier, 'PR'Pyxis I Am The Storm Nb

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Little Dog Of Dream Maximo, Patricia Pentland
Adult Male RBM Altair N'mazel Tov Sea Dragon, Patricia Pentland

English Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Chinese Crested, Little Dog Of Dream Maximo
2nd) English Bulldog, Listed Entry
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Poodle M/C, Listed Entry

BIMBS Golden Retriever, CH Zaniris Planetary Shift, Ruth Taylor
RBIMBS American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

View Event >