Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/11/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

May 12, 2018

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB Einzige's Mt Sun For Queans, Sandra K Allen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Rottweiler, Einzige's Mt Sun For Queans

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy RBM 'PR'Clayborn's Red-tailed Comet, Cathi Wester
Jr. Male BM BOW CH'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Female Puppy RBF 'PR'Serenity Full Blown Fantasy, Janell Sharber
Int. Female BF 'PR'Firebirds Sancy Diamond, Lorna Jo Lorenz
CH CH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
RCH CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
GRCH BOB GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB CH Karasars Puzzle Master, Michelle Evans
CH CH Karasar's Reemergence, Michelle Evans
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna
2nd) Whippet, CH Karasars Puzzle Master

Gun Dogs

English Setter, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB CH Summer Hill Embers On Fire, Jodi Fonda

Irish Setter, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB Tequila Sunrise At Kamo's, Kammie Wallace

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW BOB CH Beaver Creek's Mystical Knight, Erin Bonwell
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
BHF RBF Beaver Creek's Fairytale, Erin Bonwell

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB Foxbrooke's Whatevertheweather, Laura Krause

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone, Sharlene Craig
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female BF Bella Rose Holbrook, Mary Ruth Holbrook
BHF RBF Pikes Peak Jolene Miracle, Betsy Beineke
CH GRCH Wekay's Lightning In A Bottle, Kathryn Wilt
RCH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Vizsla, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW BOB CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm, Paul Skoglund
Jr. Female BF Aniko Of Skoglundfarm TAN, Paul Skoglund
CH URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund
RCH GRCH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
CH Mira's Gypsy Of Skoglundfarm TAN, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) English Setter, CH Summer Hill Embers On Fire
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone
3rd) Vizsla, CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm
4th) Labrador Retriever, CH Beaver Creek's Mystical Knight

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHM BM BOB CH Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM CH'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
Jr. Female BFV BF 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice, Linda Orton
STANDARD
Male Puppy BMV RBM 'PR'Mikka's Ski Breckenridge @ Ice, Linda Orton

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Akita, CH Dream Hi Heart Breaker @squire

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB CH Outlaws Cowgirl Up, Sheree Sanchez

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Int. Female BF BOB Listed Entry

Collie, 3 Entries
Judge Alan Krenek
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BFV BF Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga
RBMV Listed Entry

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT
2nd) Australian Shepherd, CH Outlaws Cowgirl Up
3rd) Bouvier Des Flandres, Listed Entry
4th) Czechoslovakian Vlcak, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Int. Male BM BOB CH Miller's Turbo, Christopher J Van Houten

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Alan Krenek
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
Female Puppy RBFV RBF 'PR'K2's Make Mine Dirty @ Arkay, Ruth E Kramer, Tracey Kallas
Jr. Female BFV BF BOW BOB 'PR'Kilshans Gen Next Of K2, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'K2's Lickety Split, Tracey A Kallas

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Rat Terrier, 'PR'Kilshans Gen Next Of K2
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Miller's Turbo

Companion Dogs

Chihuahua, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB CH Starry Night Not My Circus, Christine Randall

Havanese, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RCH CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHF BF BOB CH House Of Wu Bedroom Eyes, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Shih Tzu, CH House Of Wu Bedroom Eyes
2nd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet
3rd) Chihuahua, CH Starry Night Not My Circus

BIS Shih Tzu, CH House Of Wu Bedroom Eyes, Gay D Eckes
RBIS English Setter, CH Summer Hill Embers On Fire, Jodi Fonda

View Event >