Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/04/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

May 6, 2018

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Bell'lavoro Fortuna Di Andromeda, Shannon Jones, Vicky Brachfeld
CH BOB CH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii
RCH CH Kelviews Neverwasteahotafternoon, Brooke Miller, Tiffany Miller

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge David Arthur
BHM BM BOB Beren De Monte Sano, Victoria Betterton

South African Boerboel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH UWP Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Doberman Pinscher, CH Bellacane Dancn N The Moonlite
2nd) South African Boerboel, CH UWP Centurion's Owning The Night
3rd) Pyrenean Mastiff, Beren De Monte Sano

Scenthounds

Bavarian Mountain Hound, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Oak Hill's Dogwood Lasow Warta, Cynthia Drake
RCH GRCH Oak Hill's Meu Fado Fairy Iris, Cynthia Drake

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF 'PR'Mighty Blue Virginia Bell, Laura Gregory
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RBF 'PR'Lilyhill Case You Didnt Know Susan L Dellapenta, Zealy M Lewis Jr

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Bavarian Mountain Hound, GRCH Oak Hill's Dogwood Lasow Warta
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB AP VPN UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Whippet, AP VPN UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal
2nd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB CH Essgermany Hawaiian Delight, Joyce C Judah
CH CH Carolina's Picture Perfect, Joyce C Judah

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM BOW BOB CH UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria
Adult Female BF CH Kingdomhouse Out Of The Ashes, Renee Sainato

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Bnj Rikki Tikki Tavi SPOT, Meghan A Bodie

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
RCH CH Potomac Creek's Mr. Cello, Steven Canup
GRCH GRCH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 4 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Loutercreek She's Like The Wind, Kaindais Miller
CH BOB CH Foupaws Rockin Apple Bottomdenim, Deborah Priester-grimes
RCH CH Geer's Sportin M Levis @foupaws, Deborah Priester-grimes

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB CH Mod Fs Varla Jean, Joe Mc Call
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Sapphire's Love Me Like Music, Wendy Coffey
RCH Listed Entry

Vizsla, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM CH Dynasty Checkered Flag Legacy, Susan L Della Penta, Zealy Lewis Jr
Female Puppy BF BOW Semper Fi Hoi An Of Lilyhill, Susan L Dellapenta, Zealy Lewis Jr
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) English Springer Spaniel, CH Essgermany Hawaiian Delight
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Bnj Rikki Tikki Tavi SPOT
3rd) Flat-Coated Retriever, CH UWP Deep Run's Zoom Zoom
4th) Ns Duck Tolling Retriever, CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB CH Unmei's Un-named Son, Taylor Jones
Int. Male RBM CH Tetsu No Otoko Tokuguay-unmei, Taylor Jones
Adult Female BF Unmei's Twin Blades Of Power, Taylor A Jones

Japanese Akita, 3 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB CH Masashi Go Yujo Akita, Taylor Jones
Jr. Female BF UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones
CH CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Shiba, 1 Entry
Judge David Arthur
BHM BM BOB Listed Entry

Shikoku, 6 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF CH Kagehime Go Maizuru Haraguchisou, Samantha Walker
Jr. Female BF CH Minehime Go Awa Yamainusou, Samantha Walker
CH BOB GRCH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou, Samantha Walker
RCH CH O'ikon Kisara, Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Shikoku, GRCH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou
2nd) Shiba, Listed Entry
3rd) Japanese Akita, CH Masashi Go Yujo Akita
4th) Akita, CH Unmei's Un-named Son

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Int. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
RCH CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB CH Grangefield Chantilly Lace, Gayle Petrick

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM Clearsky Rockin' High Hopes, Virginia C Padgette
Female Puppy BF BOW BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Border Collie, URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Grangefield Chantilly Lace

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge David Arthur
CH CH UWP Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Whit's Caught In The Crosshairs, Kady Hanson

Cairn Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome, Kailee Bright
RCH CH Evergreen's With A Bang, Rachael Lincoln

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Cairn Terrier, GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH Whit's Caught In The Crosshairs

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Knk's Hurricane Peppers, Kevin Shawn Peppers Jr, Morgan Mariana Caraballo
RCH CH Lock N Load Looking For Trouble, Margaret Moore, Amanda Moore
GRCH VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Bellisima Sweet Land Of Liberty, Diana Sparkowski

Boston Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 3 Entries
Judge David Arthur
Int. Male BM CH Baykings Master Mcgregor, Eileen Gower
Female Puppy RBF CH Baykings Us Opera Diva Renee, Eileen Gower
Jr. Female BF BOW BOB CH Baykings War Hero Sybil Ludington, Eileen Gower

Chihuahua, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB CH Zeleys Majestical Paul, Shirley Myall
Female Puppy BF Zeleys Majical Patsey, Shirley Myall
GRCH GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall
RBM Zeleys Neverland @ White O Morn Pat Hamrick

English Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
Int. Male BM BOW BOB CH Rusty Of Red Bank Bullys, Kendrick Mc Millian
Jr. Female BF Ms Hope Of Red Bank Bullys, Kendrick Mc Millian

French Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB CH Los Perritos Hey Good Lookin', Carla H Bright, Donald Bright
CH CH Seasaw's Sugar Britches, Carla H Bright

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB Listed Entry
RCH CH Birkenstrand's You Make Me Smile, Joline Finke, David Finke, Mary Dixon

Papillon, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Chihuahua, CH Zeleys Majestical Paul
2nd) American Bully, CH Knk's Hurricane Peppers
3rd) Kromfohrlander, Listed Entry
4th) Havanese, CH Los Perritos Hey Good Lookin'

BIS Bavarian Mountain Hound, GRCH Oak Hill's Dogwood Lasow Warta, Cynthia Drake
RBIS Doberman Pinscher, CH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii

View Event >