Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/04/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

May 6, 2018

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF Bell'lavoro Fortuna Di Andromeda, Shannon Jones, Vicky Brachfeld
CH BOB CH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii
RCH CH Kelviews Neverwasteahotafternoon, Brooke Miller, Tiffany Miller

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
BHM BM BOB Beren De Monte Sano, Victoria Betterton

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH UWP Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Doberman Pinscher, CH Bellacane Dancn N The Moonlite
2nd) South African Boerboel, CH UWP Centurion's Owning The Night
3rd) Pyrenean Mastiff, Beren De Monte Sano

Scenthounds

Bavarian Mountain Hound, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB GRCH Oak Hill's Dogwood Lasow Warta, Cynthia Drake
RCH GRCH Oak Hill's Meu Fado Fairy Iris, Cynthia Drake

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF 'PR'Lilyhill Case You Didnt Know, Susan L Dellapenta, Zealy M Lewis Jr
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson

Scenthound Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Bavarian Mountain Hound, GRCH Oak Hill's Dogwood Lasow Warta

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB 'PR'Morgandell Out Of Africa, Cyndi Dell

Whippet, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB AP VPN UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Whippet, AP VPN UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, 'PR'Morgandell Out Of Africa

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB CH Essgermany Hawaiian Delight, Joyce C Judah
CH CH Carolina's Picture Perfect, Joyce C Judah

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM CH UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria
Adult Female BF BOW BOB CH Kingdomhouse Out Of The Ashes, Renee Sainato

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Bnj Rikki Tikki Tavi SPOT, Meghan A Bodie

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Potomac Creek's Mr. Cello, Steven Canup
RCH GRCH Potomac Creek's Bluveil Rocco, Kathy Russell, Paula Scholz
GRCH GRCH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF Loutercreek She's Like The Wind, Kaindais Miller
CH BOB CH Geer's Sportin M Levis @foupaws, Deborah Priester-grimes
RCH CH Bear Coves The Great Pumpkin, Vickie Piva

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF CH Mod Fs Varla Jean, Joe Mc Call
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB GRCH Bear Coves Im Not Lisa, Vickie Piva
RCH Invalid Entry

Vizsla, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOW CH Dynasty Checkered Flag Legacy, Susan L Della Penta, Zealy Lewis Jr
Female Puppy BF Semper Fi Hoi An Of Lilyhill, Susan L Dellapenta, Zealy Lewis Jr
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) English Springer Spaniel, CH Essgermany Hawaiian Delight
2nd) Flat-Coated Retriever, CH Kingdomhouse Out Of The Ashes
3rd) Labrador Retriever, CH Potomac Creek's Mr. Cello
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Bear Coves Im Not Lisa

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOW BOB CH Unmei's Un-named Son, Taylor Jones
Int. Male RBM CH Tetsu No Otoko Tokuguay-unmei, Taylor Jones
Adult Female BF Unmei's Twin Blades Of Power, Taylor A Jones

Japanese Akita, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW CH Masashi Go Yujo Akita, Taylor Jones
Jr. Female BF UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones
CH BOB CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Shiba, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry

Shikoku, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF CH Kagehime Go Maizuru Haraguchisou, Samantha Walker
Jr. Female RBF CH Minehime Go Awa Yamainusou, Samantha Walker
CH BOB GRCH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou, Samantha Walker
RCH CH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Shikoku, GRCH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou
2nd) Akita, CH Unmei's Un-named Son
3rd) Japanese Akita, CH Futami Go Kaijusou
4th) Shiba, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
RCH CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB CH Grangefield Chantilly Lace, Gayle Petrick

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB CH Red Rock Super Nova, Tonya Schaefer

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM Clearsky Rockin' High Hopes, Virginia C Padgette
Female Puppy BF BOW BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

Herding Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH Grangefield Chantilly Lace
3rd) Min American Shepherd, CH Red Rock Super Nova
4th) Border Collie, URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH UWP Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood
RCH UWP CH Dotcom-alcala Hero Of Man @ Ohana, Jacqueline Combs, Veronica Brinkley Lopez, Kelly Mc Cabe Smith
GRCH GRCH Whit's Caught In The Crosshairs, Kady Hanson

Cairn Terrier, 5 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome, Kailee Bright
RCH CH Evergreen's With A Bang, Rachael Lincoln

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) American Pit Bull Terrier, CH UWP Christian's Got The Moves
2nd) Cairn Terrier, GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Knk's Hurricane Peppers, Kevin Shawn Peppers Jr, Morgan Mariana Caraballo
RCH CH Lock N Load Looking For Trouble, Margaret Moore, Amanda Moore
GRCH BOB VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Bellisima Sweet Land Of Liberty, Diana Sparkowski

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM BOW BOB CH Baykings Master Mcgregor, Eileen Gower
Female Puppy RBF CH Baykings Us Opera Diva Renee, Eileen Gower
Jr. Female BF CH Baykings War Hero Sybil Ludington, Eileen Gower

Chihuahua, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Zeleys Neverland @ White O Morn, Pat Hamrick
Female Puppy BF Zeleys Majical Patsey, Shirley Myall
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

English Bulldog, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM BOW BOB CH Rusty Of Red Bank Bullys, Kendrick Mc Millian
Jr. Female BF Ms Hope Of Red Bank Bullys, Kendrick Mc Millian

French Bulldog, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Havanese, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB CH Los Perritos Hey Good Lookin', Carla H Bright, Donald Bright
CH CH Seasaw's Sugar Britches, Carla H Bright
RCH CH Amante Mod Fs Ineeda Hug N Kiss, Joe Mc Call

Kromfohrlander, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB Listed Entry
RCH CH Birkenstrand's You Make Me Smile, Joline Finke, David Finke, Mary Dixon

Papillon, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Havanese, CH Los Perritos Hey Good Lookin'
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Boston Terrier, Listed Entry
4th) American Bully, VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo

BIS Havanese, CH Los Perritos Hey Good Lookin', Carla H Bright, Donald Bright
RBIS American Pit Bull Terrier, CH UWP Christian's Got The Moves, Timothy Wood, Brooke Wood

View Event >