Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Iowa Kennel Club (05/05/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

May 6, 2018

Hosted By: Iowa Kennel Club

Location: Grinnell, Iowa

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Int. Male BM BOB Lionhearts Elija's Coming, Steven Kuehn

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Lyndobe's Dream Come True, Linda J Vinson
CH BOB CH Fidelis Mocha Coolatta, Colleen Mitchell
RCH CH Fidelis' Change Mi-luck, Jane L Ashmead, Colleen Mitchell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Doberman Pinscher, CH Fidelis Mocha Coolatta
2nd) Bernese Mountain Dog, Lionhearts Elija's Coming

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CCH Deluxe Return On Investment, Julie M Lux, Ronald A Lux
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CGRCH Shade Tree Legacy Of Chardon, Floss Billger

Scenthound Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Beagle, CCH Deluxe Return On Investment

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Romancin Flair-rill Storming Fire SPOT, Vicki Armstrong, Kristi L Tukua
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Tri-pod Easy Elegance, Vicki Armstrong
BRACE, 1 Entry
Brace: CH San'dstar Timeless Romance, Vicki Armstrong
CH Romancin Flair-rill Storming F SPOT, Vicki Armstrong, Kristi L Tukua

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Wishingstar Lyra Of Tanglewood, Victoria Peterson Laird
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Charm's Here Comes Sassy, Charlene Moser
Jr. Female BF BOB Charm's Sing A Song N Party On, Charlene Moser, F Jerome Moser

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Winterswind Pretty N Pink Begonia, Lynelle Mellecker

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
2nd) Labrador Retriever, Charm's Sing A Song N Party On
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Winterswind Pretty N Pink Begonia
4th) Golden Retriever, Wishingstar Lyra Of Tanglewood

Northern Breeds

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM BOW BOB Huricanes'night Flight, Steven Kuehn
Jr. Female RBF Rys N Hy Apple Of My Eye, Alicia Rys
BHF BF CH Rys N Hy City Of Embers, Alicia Renea Rys
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Rys N Hy Lunaire, Alicia Renea Rys

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Siberian Husky, Huricanes'night Flight

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB URO1 UCD Lookout Blue Skies Smilin At Me, Debbie Bates

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Tucker Vom Haus Wildfang, Tammy Peterson
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH Xoe Delisi Of Lutzhaus, Kristina Delisi
Jr. Female RBF Thunderpaws Miss Deja Vu, Tammy Lynn Peterson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Border Collie, URO1 UCD Lookout Blue Skies Smilin At Me

Terriers

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Azefer Duke Of Earl, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NBOB NGRCH GRCH'PR'Azefer Hopalongcassidy, Lila Fast

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Toy Fox Terrier, GRCH Azefer Duke Of Earl
2nd) Rat Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Crump's Bullies Peanut, Eric Ayala
Jr. Female BF BOW Mak Ut Storm Trooper, Nicole Davis
CH BOB CH Obduro's Betos Nice Dreams, Aaron Pelan

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker

Papillon, 4 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBM Listed Entry
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Biewer Terrier, CH Strudl Haus Brixley Boo
2nd) American Bully, CH Obduro's Betos Nice Dreams
3rd) Papillon, Listed Entry

BIMBS Biewer Terrier, CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker
RBIMBS Beagle, CCH Deluxe Return On Investment, Julie M Lux, Ronald A Lux

View Event >