Skip to main content

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (05/04/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

May 6, 2018

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM BOB CH UCD URO3 Brighteye Brink Of Power & Play, Ruth Ann Van Noort

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB Listed Entry

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Robin Abbott
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Invalid Entry

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Male Puppy Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Bernese Mountain Dog, CH UCD URO3 Brighteye Brink Of Power & Play
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) South African Boerboel, Invalid Entry
4th) Perro De Presa Canario, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Female BF BOB Stonehenge Brighter Than The Sun, Greta Dalrymple

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jetocas Its Cheaper To Keep He, Darcy L Grieger

Gun Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) English Springer Spaniel, Stonehenge Brighter Than The Sun
2nd) Golden Retriever, USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Robin Abbott
CH MI UAGI MC AHD SN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH BOB PTA URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTA URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Samoyed, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM BOB URO1 Snowshoe's Thanku4being A Friend, Susan Slagle

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM BOB Mary-sue's Yukon Quest, Danette Clayton

Northern Breed Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Alaskan Malamute, PTA URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out
2nd) Siberian Husky, Mary-sue's Yukon Quest
3rd) Samoyed, URO1 Snowshoe's Thanku4being A Friend

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CH Allstar's Epic Adventure, Kallie Bontrager

Border Collie, 2 Entries
Judge Robin Abbott
CH BOB UAGI URO1 CH Clannads Blazing The Midnight Sky, Jennifer Lewis, Steven Lewis
RCH CH Holly Hills Moon & Stars Align, Debora J Getz, Kimberly Bachert

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Robin Abbott
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Berenike Von Der Dreist, Margaret Sharapan

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Robin Abbott
CH NHD AV NN UAGII URO2 UCD GRCH Mariahs Manhattan Mayhem SPOT-ON, Beverly A Zaiko
RCH CH Wheatcroft's Mackennas A Keeper, Danette Clayton
GRCH BOB UWP UCD URO3 UGRACH10 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith
CH Wheatcroft's Mackennas A Keepe, Danette Clayton

White Shepherd, 3 Entries
Judge Robin Abbott
CH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Royal Chantilly Sunrise SPOT, Jean Reeves

Herding Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) White Shepherd, GRCH Royal Chantilly Sunrise SPOT
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Berenike Von Der Dreist
3rd) Australian Shepherd, CH Allstar's Epic Adventure
4th) Shetland Sheepdog, UWP UCD URO3 UGRACH10 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON

BIMBS White Shepherd, GRCH Royal Chantilly Sunrise SPOT, Jean Reeves
RBIMBS Alaskan Malamute, PTA URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

View Event >