▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Obedience Training Class of Harrisburg / Conformation Saturday Show 2

October 8, 2016

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

GUARDIAN DOGS
ANATOLIAN SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB CH Mystic's Zaman Unsurdur, Brandi R Lambert
RCH CH Mystic's Sadik Arkadas, Brandi R Lambert
SAINT BERNARD, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB CH Shaggy Hollows Playing With Fire, Mary Mann
RCH CH Manns Wild Pebbles, Mary Mann
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Anatolian Shepherd, CH Mystic's Zaman Unsurdur
2nd) Saint Bernard, CH Shaggy Hollows Playing With Fire

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB CH'PR'Parkesridge Becca, Steve Webb, Margee Webb
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) American B & T Coonhound, 'PR'Blue River Midnite Satin

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI, 1 Entry
JUDGE David Arthur
CH BOB URO1 CH Tammen's Defying Gravity, Laura Gilchrist
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Basenji, URO1 CH Tammen's Defying Gravity

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE David Arthur
GRCH BOB GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Beach Bum Moving Mountains, Austina Heinz, Gina Plott
GOLDEN RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Adult Female BF BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 6 Entries
JUDGE David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB Mt Bethel D&ds Interstellar Tr, Diane Calahan
Female Puppy BF CH D And D's Giselle Up And Over, Diane M Callahan, Kim Callahan
Jr. Female RBF Piccolo's Gilded Paige, Evelyn M Comer
Adult Female Piccolo's Devil Wears Prada, Evelyn M Comer
CH CH 5-star Rosebud Sky's The Limit, Diane M Callahan, Kim Callahan
VIZSLA, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Adult Female BF B'izzie V's L'il Bit Bizy, Robert Schaeffer
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta
RCH CH Cecilia You're Breakin My Heart, Debra D Schaeffer
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper
2nd) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Mt Bethel D&ds Interstellar Tr

NORTHERN BREEDS
ALASKAN KLEE KAI, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB CH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
ALASKAN MALAMUTE, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF BOB Sncrk American Spirit Of Ken-dar, Darlene Puhatch
CH CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth
RCH CH Kasaan's A Glimmer O' Fortune, Bonnie Mc Mahon Howen, David Allen, Michelle Booth
CHOW CHOW, 1 Entry
JUDGE David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's
3rd) Alaskan Malamute, Sncrk American Spirit Of Ken-dar

HERDING DOGS
GERMAN SHEPHERD DOG, 5 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Ez Brooks Walks With The Pack, Susie Zeiner
RCH CH Edalgo Algero Lana, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE David Arthur
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
RBM Listed Entry
MINIATURE SCHNAUZER, 1 Entry
JUDGE David Arthur
CH BOB UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Ernhart's Enjoy The Ride, Hannah Ward
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Miniature Schnauzer, UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone
2nd) American Pit Bull Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB GRCH Soul Shocker Bullies Social D, Holly Tillman, Nicholas Dowd
RCH CH Ruby Tillman's Royal Gem, Holly Tillman
BIEWER TERRIER, 3 Entries
JUDGE David Arthur
CH BOB GRCH Lewis Brookwood Isaiah, Ann Moore Schultz
RCH CH Lewis Brookwood Isabella, Ann Moore Schultz
DALMATIAN, 1 Entry
JUDGE David Arthur
BHF BF BOB Mcdottie Connect The Dots, Jennifer R Mc Laughlin
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: David Arthur
1st) Biewer Terrier, GRCH Lewis Brookwood Isaiah
2nd) Dalmatian, Mcdottie Connect The Dots
3rd) American Bully, GRCH Soul Shocker Bullies Social D

BIS Anatolian Shepherd, CH Mystic's Zaman Unsurdur, Brandi R Lambert
RBIS Biewer Terrier, GRCH Lewis Brookwood Isaiah, Ann Moore Schultz