Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (04/28/2018) / Conformation - Sunday Show

April 29, 2018

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Female BF BOB Lieben's Red Moon Rising, Amy Smith
BHF RBF Lieben's Colorful Explosion, Sarah Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Listed Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
BHF BF BOB CH Moonlight's Miss Bliss, Rebecca Baker
RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
CH BOB CH Nomad's 24k Magic, Paula Vester, David Mc Niff
RCH Invalid Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Female BF BOB Bailey Little Girl Day, Barbara Elliott

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOB CH RATN Hodor Of Wounded Bear, Jane Brewer

Rottweiler, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM Deepwoods Blew Wind Of Benjamin, Karen B Staniszewski
Jr. Female BF BOW BOB CH Deepwoods Royal Ms Reilly, Karen B Staniszewski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Doberman Pinscher, CH Nomad's 24k Magic
2nd) Boxer, Lieben's Red Moon Rising
3rd) Great Dane, Bailey Little Girl Day
4th) Cane Corso Italiano, CH Moonlight's Miss Bliss

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Houndsbays Winning Bet, Sharon Powell
RCH CH Houndsbay's Red Zinfandel, Sallie Powell, Bob Powell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Houndsbay's I Bet The Farm, Sallie Powell, Bob Powell

Beagle, 2 Entries
Judge John F Booth
BHM BM Listed Entry
CH BOB CCH Lane Rae's A Particular Of Skills, Lynne W Bennett

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Beagle, CCH Lane Rae's A Particular Of Skills
2nd) Basset Hound, CH Houndsbays Winning Bet

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway
GRCH BOB GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Basenji, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Adult Male BM BOW BOB Dharian's Good Will Hunter, S Anne Humphreys
Female Puppy BF Dharian's Ceridwyn, S Anne Humphreys

Borzoi, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Int. Male BM BOB Aria's The Minstrel Boy @ryhka, Rita M Rice

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
CH BOB CH Simmons Elegant Ridge Laneema, Jane Simmons

Saluki, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOB Rlou's Noble Kings Before Us, Jeanette Davila

Silken Windhound, 10 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOW CH Gryffyns Aeyrie Ballroom Blitz, R Lynn Shell
Female Puppy BF CH Gryffyns Aeyrie Bad Romance, R Lynn Shell
CH BOB CH Gryffyn Kristull Bolero, Francie Stull
RCH CH'PR'Empyrean Altair, Vicki Frey
GRCH GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna, R Lynn Shell Or Victor Whitlock
RBM Gryffyns Kristull Blue Bayou Monica Moline
RBF Kristull Dressage Francie Stull

Whippet, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOB CH Meisterhaus Smokey And The Bandit, Megan Cox
Adult Male RBM CH Desert Wind Moving Violation, Jamie M Weaver
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Desert Wind Moving Violation, Jamie M Weaver

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Simmons Elegant Ridge Laneema
2nd) Silken Windhound, CH Gryffyn Kristull Bolero
3rd) Basenji, Dharian's Good Will Hunter
4th) Borzoi, Aria's The Minstrel Boy @ryhka

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy BM Galaxy Cougar Driven By Courage, Jennifer Benning
CH BOB CH Galaxys Milky Way Southern Grace, Jennifer Ann Benning
RCH CH Galaxy Sunkissed By Faith, Jennifer Ann Benning

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF BOB CH Emma Truly Boys Best Friend, Traci Anderson

Standard Poodle, 11 Entries
Judge Bruce H Lehman
Female Puppy BF BOW CH Figz Stella Artois Cidre, Tanya Figliozzi And Kerry Hogle
Jr. Female RBF J&m's Starry Skye, Michelle L Smith
CH BOB Listed Entry
RCH CH Brienwoods Ray Of Light, Kim Baldwin, Missy Smith, Brian Baldwin, Zac George
GRCH GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH Figz Stella Artois Cidre, Tanya Figliozzi And Kerry Hogle
Jr. Female RBF CH Magic Standards Fancy Pants, Jessica James
CH BOB Listed Entry
RCH CH Figz Vienna Rye Ale, Kerry B Hogle, Tanya Figliozzi
GRCH GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Golden Retriever, CH Emma Truly Boys Best Friend
3rd) Cocker Spaniel, CH Galaxys Milky Way Southern Grace
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 10 Entries
Judge Bruce H Lehman
MINIATURE
Female Puppy BFV 'PR'Mikka-dekk Fulfill Ur Destiny, Linda Orton
Int. Female RBFV CH'PR'Foxx-mikka's Dancing Queen, Linda Orton, James Orton, Alyssa Orton
STANDARD
Female Puppy BFV RBF 'PR'Mikka's Cosmic Love Calera, Linda Orton
TOY
Female Puppy BFV BF CH'PR'Diamond E's Midnight Skye, Pam Eaves
CH BOB USA UFA CH'PR'Mikka's Atlas Super Nova, Linda Orton
RCH CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red, Linda Orton
GRCH GRCH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
BHF BF BOB CH Spectre's 'n Wonderland, Julia Cole
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 ALCH Spectre's Obrotherwhereartthou, Julia Cole

American Eskimo, 11 Entries
Judge Bruce H Lehman
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Debonair Rock Star, Michelle Fitch, Mark Fitch
CH BOB GRCH'PR'Debonair Fuji Beautybeyondcompare, Debra Mitchell
RCH CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
GRCH GRCH'PR'Excel's Iron Maiden, Tina Wilemon Or Brad Wilemon

Samoyed, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Int. Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Debonair Fuji Beautybeyondcompare
2nd) Alaskan Klee Kai, USA UFA CH'PR'Mikka's Atlas Super Nova
3rd) Samoyed, Listed Entry
4th) Alaskan Malamute, CH Spectre's 'n Wonderland

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RBM Listed Entry

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Int. Male RBM Nitani's Dark Horse, Daleesa J Wyatt
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Mpossible Fantasy Ride, Irene Haefner, Mary Ann Magness, Maggie Pryor

Border Collie, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Female Puppy RBF Lookout Mischief Managed, Micah Weaver
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Bouvier des Flanders Entries,
Judge Judith E Lehman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Female BF CH Maia Terabyte Van Neerland, Richard Beezley
CH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
RCH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
RBF Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM CH Yuxx Von Arlett, Debra Kohler, Kimberly Rogers
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Pridelands Kuna Matata, Brenda L Walker
BHF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOB Flagtree's Bake Me A Cake, Karen Bailey Cooper

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM Imperial Dundee Seeker, Patricia Runge, James Kuhn
BHM RBM Imperial Sanskrit Trident, Patricia Runge, James Kuhn
Female Puppy BF BOW BOB CH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
BHF RBF Imperial Goes Hot Stuff, Patricia Runge, James Kuhn
CH CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Shetland Sheepdog, CH Imperial Madesto In Luv
2nd) Australian Shepherd, CH Mpossible Fantasy Ride
3rd) Min American Shepherd, Flagtree's Bake Me A Cake
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
CH CH UNJ USA UFA Kvk's Rev It Up @ Bur-way, Debbie Holmes
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Gravity's Vigilant Of Matrix, Lindsay Dugan, Diana Dowd
CH BOB UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Bull Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 6 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Int. Female BFV BF Gg It's Complicated @ Af, Mary Angel, Amanda Angel
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Pyxis Neon Demon @ Burway, Barbie Trammell
CH BOB CH'PR'Bell Ridge's It Takes A Village, Barbara Trammell, Kari Jepson, Electra Blair, Felicity Trammell
RCH Listed Entry
GRCH GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Texxas White Star, Carolyn L Olson

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge John F Booth
Adult Male BM Scooter Moreau, Jean Moreau
BHM RBM Scooter's Petey, Jean Moreau, Norman Moreau
Female Puppy BF BOW Tmt's Bit O'hunny Of Ahk, Max Robertson, Jenifer Robertson
CH BOB CH Sue's Sophie Souriciere, Susan Carroll
RCH CH Jolie's Bleu Belle, Jean Moreau, Norman Moreau
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Aspen's Whiskey Lullaby, Jean Moreau, Norman Moreau

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Rat Terrier, CH'PR'Bell Ridge's It Takes A Village
2nd) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
4th) Smooth Fox Terrier, Texxas White Star

Companion Dogs

Coton De Tulear, 5 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOW Legacy's Chasing Telos, Tiffany Laitner
Female Puppy BF Cotonden Come What May, Tiffany Laitner
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Nashuapebblybottomoffirststate, Karen Carpenter
RCH CH Legacy's Dlh Shelby Cobra, Tiffany Laitner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner

French Bulldog, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Tx Pride's Honeysuckle Rose, Shannon Kelly

Papillon, 2 Entries
Judge John F Booth
Adult Female Invalid Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Dreams Whiskey River, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Pug, CH Dreams Whiskey River
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Coton De Tulear, CH Nashuapebblybottomoffirststate

BIS Shetland Sheepdog, CH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
RBIS Rhodesian Ridgeback, CH Simmons Elegant Ridge Laneema, Jane Simmons

View Event >