Skip to main content

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (04/28/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

April 29, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 8 Entries
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM BOW Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon, Svetlana Lochan
Female Puppy RBF Kalinka Emannuel For Midnightsolo, Jean Brown
Jr. Female BF NHD NV NI NC PTS URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown
BHF Listed Entry
CH BOB UCD NN URO1 SI AC PTE AHD CH Midnights0l0 Adara Bat Haviva, Jean Brown
RCH URO1 CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Legendale Reign Of Goldgrove, Deborah J Dorken, Lana Ferguson
CH Listed Entry

Dogo Argentino Entries,
Judge Pennie Jackson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Eugen Arya Chanel, Eugenia Nagel

Great Dane, 2 Entries
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM BOW BOB Shanlimore Cidwm Glenire, Katherine Goliboski
Jr. Male RBM Cidwm's Cumae Prophecy, Katherine Goliboski
Jr. Female BF Cidwm's Cariana Bonum, Katherine Goliboski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Giant Schnauzer, CH Eugen Arya Chanel
2nd) Doberman Pinscher, Legendale Reign Of Goldgrove
3rd) Black Russian Terrier, UCD NN URO1 SI AC PTE AHD CH Midnights0l0 Adara Bat Haviva
4th) Great Pyrenees, Shanlimore Cidwm Glenire

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Rallee's All Eyes On Me, Sheryl Touchette, Yvon Touchette
CH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Dachshund, Rallee's All Eyes On Me

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Generations Aboriginal Chief, Stephanie Bajona
RCH CH Charsada Beyond Atlantis, Brenda Burns

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM BOB Castlekeeps Opps I Didit Again, Jennifer L Johansson

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Pennie Jackson
Female Puppy BF BOB 'PR'Astraeus Dockside Red, Lisa M Finlay, Robert Finlay
CH URO1 CH'PR'Springlane's Selene Dna, Lisa Finlay
RCH URO1 CH'PR'Starfyre Charoite, Lisa Finlay, Jolene J Hicks, Keith E Hicks
GRCH BOB GRCH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
RBF 'PR'Astraeus Red Sky Amber Lisa Finlay, Karen Adams
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
GRCH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff

Whippet, 4 Entries
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
RCH CH CCB Kisharo Lepus Blu River Rising, Roberta A Jamieson
GRCH GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: ALGRCH CCM Hdstars Fairy Tale-cinderella, Roberta Jamieson
GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Whippet, CH Mccartney's Star Line Up
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Broadway's Class At Runway
3rd) Afghan Hound, CH Generations Aboriginal Chief
4th) Irish Wolfhound, Castlekeeps Opps I Didit Again

Gun Dogs

Braque D'auvergne, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM BOB Noble De La Ruse Des Bois, Matthew Conway

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
BHM BM BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Pennie Jackson
CH BOB UAGI AHD MV SN URO1 MC PTE CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange
RCH MV MI UAGII SN EHD EC URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: UAGI AHD MV SN URO1 MC PTE CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange
MV MI UAGII SN EHD EC URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Pennie Jackson
Female Puppy RBF Fogelhund Play It Like Paisley, Scott Riemer, Emily Riemer, Susan Riemer
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM BOB Gowrielea You're In My Heart, Sandra Brodie

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM Lynroys The Ultimate Secret, Linda Gourley
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB URO1 Glicks Vibrant Supernova, Vivienne Swarbreck
CH CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
RCH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
GRCH NI PTA NC GRCH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent

Vizsla, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
CH CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH BOB PTA GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: Best Veteran PTA GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey

Gun Dog Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Cocker Spaniel, Listed Entry
2nd) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration
3rd) Vizsla, PTA GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune
4th) Standard Poodle, URO1 Glicks Vibrant Supernova

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 6 Entries
Judge Annick Keeler
MINIATURE
Int. Male BMV BM BOW 'PR'Hope's Sterling Silver Azeem, June Demers
Jr. Female BFV BF 'PR'Taylak Timeless, June Demers
CH CH'PR'To.paz Raise Our Glass V Taylak, June Demers
RCH CH'PR'Aliak Saves D Best For Last SPOT, Zena Campbell
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Chow Chow, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Int. Male BM BOB Mi-pao's Jasper The Bear, France Dionne, Mitchell Jasechko

Norrbottenspetz, 3 Entries
Judge Annick Keeler
CH BOB CH Petrie's Ace, Paul Petrie
RCH CH Arthayr A Winter Warrior, Carol Jones

Samoyed, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Adult Female BF BOB Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Snowybear's Dani D, Tina Gibson

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Annick Keeler
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Norrbottenspetz, CH Petrie's Ace
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Samoyed, Snowybear's Lauren Bacall
4th) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Annick Keeler
Int. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Heathside Riveredge Sure Summum, Sophie Bernier
Adult Female BF BOW Little Miss Sunshine Daouphars, Sophie Bernier
CH BOB Listed Entry
RCH CH Mi-t K-aus Over The Border, Shelley Gladu
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hearthside Border Gal At Ausie, Shelley Gladu

Collie, 1 Entry
Judge Annick Keeler
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOB AC NN URO1 AV PTE Royale's Lone Wolf SPOT, Colleen Beaudet

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Annick Keeler
Male Puppy RBM Keecams Black Night Du Tomberg, Lisa Moir, Pam Davidson
Jr. Male BM BOW BOB Red Rock A Need For Speed, Rebecca Dayboll
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Keecams Blue Rain Du Tomberg, Lisa Moir
CH CH Linderlands Life Of The Party, Rebecca Dayboll

White Shepherd, 11 Entries
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
Adult Male Hoofprint Dakota, Don Stonehouse And Lynda Proulx
CH Listed Entry
RCH CH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
BRACE, 2 Entries
Brace: CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shin, Beth Crawford
Listed Entry, Beth Crawford
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Hoofprint Vokar, Joanne Chanyi

Herding Dog Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
2nd) Min American Shepherd, Red Rock A Need For Speed
3rd) Collie, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Int. Female Invalid Entry

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOB CH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOW 'PR'Flowrider's Lickety Split, Sandra Hamilton
Female Puppy RBF 'PR'Flowrider's Wee One, Sandra Hamilton
Jr. Female BF 'PR'Flowrider's Canadian Made, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
RBM CH'PR'Flowrider's Chocolate Swirl Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Flowrider's Zatanna, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Miniature Bull Terrier, CH Jewels Samurai Kid
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
3rd) Dandie Dinmont Terrier, Invalid Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Annick Keeler
CH BOB CH Rohon Sky's The Limit, Elizabeth Ann Meade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Female Puppy BF BOB Shadowalkers U Had Me At Hello, Susan Matheson Cumiisky

Havanese, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM BOB Pocopayasos' Heavy Duty Bugi, Lorraine Purnell

Poodle, 5 Entries
Judge Annick Keeler
TOY
Male Puppy BMV BM BOW BOB Keja L'il Rascal For Hillhaven, Linda Gunn
BHM RBMV RBM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Diannas Red Roses For Lynroys, Linda Gourley
Jr. Female BFV BF Hillhaven's Sunday Rose, Linda Gunn
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Annick Keeler
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Havanese, Pocopayasos' Heavy Duty Bugi
2nd) Poodle, Keja L'il Rascal For Hillhaven
3rd) Boston Terrier, CH Rohon Sky's The Limit
4th) Chihuahua, Shadowalkers U Had Me At Hello

TOTAL DOG QUALIFIERS
STANDARD POODLE, URO1 Glicks Vibrant Supernova, Vivienne Swarbreck

BIMBS White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RBIMBS Norrbottenspetz, CH Petrie's Ace, Paul Petrie

View Event >