Skip to main content

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (04/28/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

April 29, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 8 Entries
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon, Svetlana Lochan
Female Puppy RBF Kalinka Emannuel For Midnightsolo, Jean Brown
Jr. Female BF BOW NHD NV NI NC PTS URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown
BHF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova
RCH UCD NN URO1 SI AC PTE AHD CH Midnights0l0 Adara Bat Haviva, Jean Brown
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Legendale Reign Of Goldgrove, Deborah J Dorken, Lana Ferguson
Adult Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry

Great Dane, 2 Entries
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Great Pyrenees, 4 Entries
Judge Annick Keeler
Male Puppy Shanlimore Cidwm Glenire, Katherine Goliboski
Jr. Male RBM Cidwm's Cumae Prophecy, Katherine Goliboski
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Cidwm's Cariana Bonum, Katherine Goliboski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Black Russian Terrier, URO1 CH Makovey Noch Na Kupalu
2nd) Great Pyrenees, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Legendale Reign Of Goldgrove
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Annick Keeler
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Rallee's All Eyes On Me, Sheryl Touchette, Yvon Touchette
CH BOB CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Dachshund, CH Rockindox Rock Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Annick Keeler
CH BOB CH Charsada Beyond Atlantis, Brenda Burns

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM BOB Castlekeeps Opps I Didit Again, Jennifer L Johansson

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Annick Keeler
Female Puppy BF BOB Listed Entry
GRCH GRCH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
GRCH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff

Whippet, 4 Entries
Judge Annick Keeler
CH BOB CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
RCH CH CCB Kisharo Lepus Blu River Rising, Roberta A Jamieson
GRCH GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALGRCH CCM Hdstars Fairy Tale-cinderella, Roberta Jamieson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) Afghan Hound, CH Charsada Beyond Atlantis
2nd) Whippet, CH Mccartney's Star Line Up
3rd) Silken Windhound, Listed Entry
4th) Irish Wolfhound, Castlekeeps Opps I Didit Again

Gun Dogs

Braque D'auvergne, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Male Puppy BM BOB Noble De La Ruse Des Bois, Matthew Conway

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Adult Male BM BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Annick Keeler
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Annick Keeler
CH BOB MV MI UAGII SN EHD EC URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox
RCH UAGI AHD MV SN URO1 MC PTE CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: UAGI AHD MV SN URO1 MC PTE CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange
MV MI UAGII SN EHD EC URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Annick Keeler
Female Puppy BF BOB Fogelhund Play It Like Paisley, Scott Riemer, Emily Riemer, Susan Riemer
Jr. Female RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Whisperfield Velvet Kiya, Andrea Bilton Weber

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOB Gowrielea You're In My Heart, Sandra Brodie

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Annick Keeler
Jr. Male BM BOW Lynroys The Ultimate Secret, Linda Gourley
BHM RBM CH Lynroys My Baby's Got A Secret, Linda Gourley
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF URO1 Glicks Vibrant Supernova, Vivienne Swarbreck
CH BOB CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
RCH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
GRCH UAGII URO3 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Vizsla, 3 Entries
Judge Annick Keeler
CH CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH BOB GRCH Ourdream's Red Sky At Night, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: Best Veteran PTA GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey

Gun Dog Group Winners
Judge: Annick Keeler
1st) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration
2nd) Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Vizsla, GRCH Ourdream's Red Sky At Night
4th) Standard Poodle, CH Beaucaniche Ever In Our Hearts

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 6 Entries
Judge Pennie Jackson
MINIATURE
Int. Male BMV BM BOW 'PR'Hope's Sterling Silver Azeem, June Demers
Jr. Female BFV BF 'PR'Taylak Timeless, June Demers
CH CH'PR'Aliak Saves D Best For Last SPOT, Zena Campbell
RCH CH'PR'To.paz Raise Our Glass V Taylak, June Demers
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Chow Chow, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Int. Male BM BOB Mi-pao's Jasper The Bear, France Dionne, Mitchell Jasechko

Norrbottenspetz, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Naku's Gift At Arthayr, Paul Petrie
RCH CH Petrie's Ace, Paul Petrie

Samoyed, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Adult Female BF BOB Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Snowybear's Dani D, Tina Gibson

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Pennie Jackson
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Samoyed, Snowybear's Lauren Bacall
3rd) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
4th) Chow Chow, Mi-pao's Jasper The Bear

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Pennie Jackson
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Riomesa The Imitation Game, Diana Kirkaldy
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Little Miss Sunshine Daouphars, Sophie Bernier
CH CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hearthside Border Gal At Ausie, Shelley Gladu

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM BOB URO1 Shepherd Of The Blue Moons SPOT, Marguerite Gosen, Don Gosen

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Pennie Jackson
TERVUEREN
Int. Female BFV BF BOB Chantryile Hallmark Towynridge, C David Davidson, Joanne M L Davidson
BHF RBFV RBF Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM BOB AC NN URO1 AV PTE Royale's Lone Wolf SPOT, Colleen Beaudet

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM Keecams Black Night Du Tomberg, Lisa Moir, Pam Davidson
Jr. Male RBM Red Rock A Need For Speed, Rebecca Dayboll
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Keecams Blue Rain Du Tomberg, Lisa Moir
GRCH URO1 GRCH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Keecams S'poze I'm Sexy, Lisa Moir

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH URO1 Blue Heavens Secret Love SPOT-ON, Susan Blais, Jenny Graziano

White Shepherd, 11 Entries
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
Adult Male Hoofprint Dakota, Don Stonehouse And Lynda Proulx
CH CH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss
RCH CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine, Beth Crawford
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
BRACE, 2 Entries
Brace: Listed Entry, Joanne Chanyi
UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Hoofprint Vokar, Joanne Chanyi

Herding Dog Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Belgian Shepherd Dog, Chantryile Hallmark Towynridge
2nd) Australian Shepherd, Riomesa The Imitation Game
3rd) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
4th) Collie, Listed Entry

Terriers

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Int. Female Invalid Entry

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM BOB CH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Pennie Jackson
Jr. Male BM 'PR'Flowrider's Lickety Split, Sandra Hamilton
Female Puppy BF BOW 'PR'Flowrider's Wee One, Sandra Hamilton
Jr. Female RBF 'PR'Flowrider's Canadian Made, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
RBM CH'PR'Flowrider's Chocolate Swirl Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Flowrider's Zatanna, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Miniature Bull Terrier, CH Jewels Samurai Kid
2nd) Dandie Dinmont Terrier, Invalid Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
CH BOB CH Rohon Sky's The Limit, Elizabeth Ann Meade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Female Puppy BF BOB Shadowalkers U Had Me At Hello, Susan Matheson Cumiisky

Havanese, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
Male Puppy BM BOB Pocopayasos' Heavy Duty Bugi, Lorraine Purnell

Poodle, 5 Entries
Judge Pennie Jackson
TOY
Male Puppy BMV BM Keja L'il Rascal For Hillhaven, Linda Gunn
BHM RBMV RBM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female Hillhaven's Sunday Rose, Linda Gunn
RBFV Diannas Red Roses For Lynroys Linda Gourley
RBF Diannas Red Roses For Lynroys Linda Gourley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Pennie Jackson
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Pennie Jackson
1st) Havanese, Pocopayasos' Heavy Duty Bugi
2nd) Chihuahua, Shadowalkers U Had Me At Hello
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Poodle M/C, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
BLACK RUSSIAN TERRIER, URO1 CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova
ALASKAN KLEE KAI, CH'PR'Aliak Saves D Best For Last SPOT, Zena Campbell

BIMBS Belgian Shepherd Dog, Chantryile Hallmark Towynridge, C David Davidson, Joanne M L Davidson
RBIMBS Havanese, Pocopayasos' Heavy Duty Bugi, Lorraine Purnell

View Event >