Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (04/20/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

April 21, 2018

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Location: Bowling Green, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Boxer, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH CH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT, Laura Rambo
RCH CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
GRCH BOB GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM BOB Lombardozzi's Bane, Travis Lombardozzi, Shannon Lombardozzi
CH CH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
RCH CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON, Amber Ryczek
RBM Corso Di Orthus Hicsuntdracones Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield

Great Dane, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB GRCH Nikolodeon's Limerick Heart, Vickie J Rayle, Peggy J Webber Clark
GRCH GRCH Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
2nd) Cane Corso Italiano, Lombardozzi's Bane
3rd) Great Dane, GRCH Nikolodeon's Limerick Heart
4th) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till

Dachshund, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Pendachs Just A Lil Bit Dirty, Amanda Fulton, Marilyn Pence

Scenthound Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Beagle, CGRCH Till's If Dreams Come True
2nd) Dachshund, Pendachs Just A Lil Bit Dirty

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB USA UFA UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon

Whippet, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW Shojin's Heart Of The Jungle, Laura La Forest
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB URO2 CH Shojin's Compay Segundo, Dee Vayda, Ron Vayda

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Basenji, USA UFA UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger
2nd) Whippet, URO2 CH Shojin's Compay Segundo

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Male BM BOB Town&country Scottish Sennachie, Martha Buente

English Pointer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB UJJ CH Coralwood Kanix On Deck, Cheryl Smith, Robert Smith, Sally Barton

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
GRCH USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB URO1 SHR GRCH Artus Vom Rollenwald SPOT, Julie Griswold

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF Docmars Lawve Begins W/ A Spark, Mary Kaufman
CH BOB URO2 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 7 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM Redwood's Thorin Mythril Son, James Ehrman
Female Puppy RBF Redwood's Princess Of Avalon, James Ehrman
Int. Female BF BOW CH Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
CH CH Ehrman's Redwood Song Of Time SPOT-ON, James C Ehrman, Rachelle Ehrman, Amanda Mowery, Logan Shackelford
GRCH BOB GRCH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF Mc Cabe Creek Neko, Susan Haller
CH CH Mc Cabe Crk Devanley In Cahoots, Susan Haller, Jody Segedi, Aric Segedi
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW CH Shyre's Down To Earth, Tasha Grieser, Rebekah Zurbrugg
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF CH Wilderness Storm Warning, Melanie Wical
Jr. Female RBF CH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser
CH CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
RCH GRCH Boxwood Razzle Dazzle Girl, Christine Netherly
GRCH BOB NI PTA NC GRCH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM CH Dragon Haus Trickster, Kimberly Huling
Jr. Male RBM Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
Female Puppy BF BOW CH Dragon Haus Teun-t, Kimberly Huling
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly
RCH CH Quickstep Deleware, Michael Litz, Pamela Litz

Gun Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Storm Xvi
2nd) Irish Red & White Setter, GRCH Redwood's Princess Of Hearts
3rd) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
4th) English Pointer, UJJ CH Coralwood Kanix On Deck

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher
RCH CH Vykon Sticks Like Glue, Janette Slusher

German Spitz, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
MITTEL 12-15
Adult Female BFV BF BOB CH Cassandra's Marquis Arabella, Cassandra Britt
CH CH Cassandra's Marquis Gandolf, Cassandra Britt
RCH GRCH Cassandra's New Moon Rising, Cassandra Britt

Samoyed, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Kolinka's Moonstone O Snowbaer, Coleen Baer
CH CH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer
GRCH BOB GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Fps Princess Annie Bella, Asha Fernandez
BHF RBF Savannah's Southern Comfort Zone, Asha Fernandez

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Samoyed, GRCH Oro Blanco Reina Del Universo
2nd) Siberian Husky, Fps Princess Annie Bella
3rd) Alaskan Malamute, CH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here
4th) German Spitz, CH Cassandra's Marquis Arabella

Herding Dogs

Australian Shepherd, 12 Entries
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Northern Lights Azore Moon, Tara Barksdale
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female Hug-me's Panda Dance, Tara Miller
CH Listed Entry
RCH CH Northern Lights Tell No Lies, Tara Miller
GRCH BOB GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Xero Vom Golden Haus, Lindsey Giammarino
Jr. Female RBF Twilight Princess Von Hemlock, Jessica Runion
CH BOB GRCH Worrywort Understanding Eloise, Linda Lipford
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
GRCH NC CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Flf Anything Goes, Lisa Gerlinger
RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB CH Whiteoaks Jean Louise Finch, Pamela C Wendel

White Shepherd, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Worrywort Von Der Randfurt, Linda Lipford
GRCH BOB GRCH Child White Goddess, Linda Lipford, Kelli Harmon

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem
2nd) White Shepherd, GRCH Child White Goddess
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Flf Anything Goes
4th) Shetland Sheepdog, CH Whiteoaks Jean Louise Finch

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood SPOT-ON, Mary Campbell, Amanda Stevens
RCH CH Fanta-c's Samurai N Bleu Armor, Heidi Amrich, Amanda Stevens

Soft-Coat Wheaten Terrier,
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, CH Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood SPOT-ON

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Ggk Coldcreek Blue Daydreamer, Jennifer Bussey

Poodle, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
TOY
BHM BMV BM Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) American Bully, Ggk Coldcreek Blue Daydreamer

BIS Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer
RBIS Poodle, Listed Entry

View Event >