Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (04/20/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

April 21, 2018

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Location: Bowling Green, Ohio

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jemm's Brie Mode, Jamie Robinson

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Boxer, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT, Laura Rambo
RCH CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
GRCH GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Lombardozzi's Bane, Travis Lombardozzi, Shannon Lombardozzi
CH BOB CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON, Amber Ryczek
RCH CH Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
RBM Corso Di Orthus Hicsuntdracones Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield

Great Dane, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Nikolodeon's Limerick Heart, Vickie J Rayle, Peggy J Webber Clark
GRCH URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Bulldog, GRCH Jemm's Brie Mode
2nd) Cane Corso Italiano, CH Ruley's Wild Bear Smiles SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
4th) Boxer, CH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till

Dachshund, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Pendachs Just A Lil Bit Dirty, Amanda Fulton, Marilyn Pence

English Coonhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB 'PR'Wilhelms Hardtime Sammie Again, Larry W Wilhelm

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Beagle, CGRCH Till's If Dreams Come True
2nd) English Coonhound, 'PR'Wilhelms Hardtime Sammie Again
3rd) Dachshund, Pendachs Just A Lil Bit Dirty

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH Listed Entry
GRCH BOB USA UFA UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Whippet, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM Shojin's Heart Of The Jungle, Laura La Forest
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH URO2 CH Shojin's Compay Segundo, Dee Vayda, Ron Vayda

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Basenji, USA UFA UWP PTE URO1 GRCH Kiroja Home Run Tiger

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOB Town&country Scottish Sennachie, Martha Buente

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
GRCH BOB USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB URO1 SHR GRCH Artus Vom Rollenwald SPOT, Julie Griswold

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Docmars Lawve Begins W/ A Spark, Mary Kaufman
CH BOB URO2 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 7 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Redwood's Thorin Mythril Son, James Ehrman
Female Puppy BF BOW Redwood's Princess Of Avalon, James Ehrman
Int. Female RBF CH Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
CH BOB CH Ehrman's Redwood Song Of Time SPOT-ON, James C Ehrman, Rachelle Ehrman, Amanda Mowery, Logan Shackelford
GRCH GRCH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Mc Cabe Creek Neko, Susan Haller
CH CH Mc Cabe Crk Devanley In Cahoots, Susan Haller, Jody Segedi, Aric Segedi
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM CH Shyre's Down To Earth, Tasha Grieser, Rebekah Zurbrugg
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Wilderness Storm Warning, Melanie Wical
Jr. Female BF BOW CH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser
CH GRCH Boxwood Razzle Dazzle Girl, Christine Netherly
RCH CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
GRCH BOB NI PTA NC GRCH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM CH Dragon Haus Trickster, Kimberly Huling
Jr. Male BM Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
Female Puppy RBF CH Dragon Haus Teun-t, Kimberly Huling
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Flat-Coated Retriever, USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight
2nd) Standard Poodle, NI PTA NC GRCH Brienwoods Italian Prince
3rd) German Shorthaired Pntr, URO1 SHR GRCH Artus Vom Rollenwald SPOT
4th) Ns Duck Tolling Retriever, Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB GRCH Wildwood's Winkler, Janette Slusher
RCH CH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher

German Spitz, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
MITTEL 12-15
Adult Female BFV BF BOB CH Cassandra's Marquis Arabella, Cassandra Britt
CH GRCH Cassandra's New Moon Rising, Cassandra Britt
RCH CH Cassandra's Marquis Gandolf, Cassandra Britt

Samoyed, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF Kolinka's Moonstone O Snowbaer, Coleen Baer
CH BOB CH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer
GRCH GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Fps Princess Annie Bella, Asha Fernandez
BHF RBF Savannah's Southern Comfort Zone, Asha Fernandez

Northern Breed Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Samoyed, CH Snowbaer Walk On The Wild Side
2nd) Alaskan Malamute, GRCH Wildwood's Winkler
3rd) Siberian Husky, Fps Princess Annie Bella
4th) German Spitz, CH Cassandra's Marquis Arabella

Herding Dogs

Australian Shepherd, 12 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy Northern Lights Azore Moon, Tara Barksdale
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Hug-me's Panda Dance, Tara Miller
CH Listed Entry
RCH URO1 CH Encore's Unbroken Valor, Tara Barksdale
GRCH BOB GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB URO1 CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF CH Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford
Jr. Female RBF Twilight Princess Von Hemlock, Jessica Runion
CH URO2 CA GRCH Piper Vom Royale, Sarah Blesch, Gail Bauer
RCH GRCH Worrywort Understanding Eloise, Linda Lipford
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Flf Anything Goes, Lisa Gerlinger
RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB CH Whiteoaks Jean Louise Finch, Pamela C Wendel

White Shepherd, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Worrywort Von Der Randfurt, Linda Lipford
GRCH GRCH Child White Goddess, Linda Lipford, Kelli Harmon

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem
2nd) Belgian Shepherd Dog, URO1 CH Burr Oak The Hurricane
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Flf Anything Goes
4th) Shetland Sheepdog, CH Whiteoaks Jean Louise Finch

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Fanta-c's Samurai N Bleu Armor, Heidi Amrich, Amanda Stevens
RCH CH Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood SPOT-ON, Mary Campbell, Amanda Stevens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Kashius

Soft-Coat Wheaten Terrier,
Judge Julie Hatlas-pepper
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) American Pit Bull Terrier, CH Fanta-c's Samurai N Bleu Armor

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Tbp's Jax, Erica Hindman
RBF Ggk Coldcreek Blue Daydreamer Jennifer Bussey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Touche's Sunbeam, Suzanne L Hively

Poodle, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
TOY
BHM BMV BM Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Japanese Chin, Touche's Sunbeam

BIS Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer
RBIS Samoyed, CH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer

View Event >